YouTube zmieni podejście do muzyki w kwestii filmów i streamów? Ważne zmiany dla twórców, w tym DJ-ów

Fot. Dennizn
News
youtube

Licencjonowanie muzyki w filmach i związany z tym problem może w niedługim czasie zostać rozwiązany. Wszystko za sprawą nowej usługi.

Każdy youtube’owy twórca będzie zgodny co do specyfiki funkcjonowania platformy w ostatnich latach. Na pozór wszystko wydaje się proste: nagrywasz, wrzucasz i jakoś leci. Problem pojawia się, gdy YouTube najpierw obcina Ci zasięgi, usuwa subskrybentów i robi pod górkę w kwestii nieustających utrudnień w prawidłowym „oznaczaniu” utworów w swoich produkcjach. Twórca nie zarabia na filmie, w którym wykorzystał muzykę objętą prawami autorskimi. W takim przypadku wszelkie tantiemy trafią w ręce wykonawcy utworu zamiast youtubera.

YouTube zmieni podejście do muzyki w kwestii filmów i streamów? Ważne zmiany dla twórców, w tym DJ-ów
Fot. YouTube

YouTube i jego rewolucja

Mechanizm ten bardzo komplikuje pracę twórców. Szukanie licencji do konkretnej muzyki bywa problematyczne i kosztowne. Rozwiązaniem ma być usługa Creator Music, która ma pozwolić twórcom na używanie muzyki w filmach i otrzymywanie za to wynagrodzenia. Podobnie w przypadku artystów i wytwórni muzycznych. Dzięki CM właściciele praw autorskich będą mieli dwie opcje: pobierać z góry określoną, wybraną przez siebie opłatę za wykorzystanie utworu albo zaangażować się w podział przychodów z twórcą treści. Posiadacz praw otrzyma tym samym wynagrodzenie w zależności od tego, ile zarobi dany film.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Muzyka jest ścieżką dźwiękową filmów na YouTubie, a znalezienie idealnej piosenki może mieć ogromny wpływ na to, jak twórcy nadają ton swoim filmom. Wielokrotnie słyszeliśmy z ich ust, że znalezienie odpowiedniego utworu nie jest tak trudne, jak samo nadanie mu licencji. Dlatego ogłaszamy Creator Music, nowe miejsce dla twórców, w którym mogą znaleźć utwory, które chcą wykorzystać w swoich filmach, nie rezygnując z przychodów, które napędzają ich biznes

– wiceprezes YouTube ds. produktów dla twórców Amjad Hanif.
YouTube zmieni podejście do muzyki w kwestii filmów i streamów? Ważne zmiany dla twórców, w tym DJ-ów
Fot. SOPA Images

Obecne prace nad usługą są na etapie testów w Stanach Zjednoczonych. Nieoficjalnie mówi się o uruchomieniu Creator Music w pozostałych krajach późną jesienią. Wstępne rozmowy YouTube’a zostały przeprowadzone z wytwórniami Indie Empire, Downtown, Believe i Merlin. Największe konsorcja posiadające prawa do większości najpopularniejszych utworów, zdaniem szefa platformy, Lyor Cohena, także skłonne są przystąpić do współpracy. Wygląda na to, że nowe-lepsze czasy nastały także dla DJ-ów lubiących formułę streamów. Lepiej późno niż później.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →