Jeśli istnieje niebo, to te sklepy z płytami w nim będą. Typujemy najlepsze miejscówki z winylami
Nie ma wątpliwości, iż sklepy z winylami bywają najważniejszymi ośrodkami dla muzyki. Miejsca, w których można przesiedzieć cały dzień, słuchając największych rarytasów, to dla wielu z nas najlepsza z możliwych form spędzania wolnego czasu. Podejmujemy się wyzwania wytypowania najlepszych sklepów z winylami z naszego podwórka i czołowych miast europejskich.
Sklepy z winylami – TOP 5 POLSKA
VINYL TAMKA – Warszawa
Warszawski sklep Vinyl Tamka to miejsce prowadzone z pasją i z prawdziwą miłością do czarnych krążków. Cudowny, klimatyczny wystrój, szeroki wybór tytułów i sympatyczna obsługa, która pomoże we wszystkim bez zbędnej napinki i poczucia wyższości nad klientem. Właściciele Tamki zaznaczają, że nie chcą prowadzić po prostu zwykłego sklepu muzycznego, a ich misją jest szerzenie zajawaki na winyle. Dlatego też w ofercie znajdziemy płyty, których ceny zaczynają się już od 5 zł.
PŁYTY WINYLOWE: ŚWIĄTYNIA MUZYKI – Kraków
„Najlepszy sklep z płytami, duży wybór, a zachcianki sprowadzane na życzenie klienta”.
„Bardzo fajny sklep, wszystko łatwo znaleźć, są bardzo przystępne ceny”.
„Uwielbiam to miejsce. Ogromny wybór płyt. Przemiły i profesjonalny właściciel. Każdy pasjonat winyli znajdzie coś dla siebie”.
To tylko niektóre opinie o sklepie prowadzonym przez Mariusza Dańdę, które krążą po sieci. Co najważniejsze, jako że byliśmy w tej urokliwej krakowskiej miejscówce, to możemy z całą odpowiedzialnością je wszystkie potwierdzić. W ofercie znajdziecie naprawdę sporo nowości, jak i klasycznych płyt z całego świata i Polski. Dodatkowo właściciel jest w stanie zrealizować praktycznie każde, nawet najbardziej wymyślne zamówienie.
VINYLOVE – Wrocław
Bardzo fajny i przyjazny punkt usytuowany na pięterku księgarni „Pod Arkadami”. Nie jest to sklep dużych rozmiarów, jednak wygrywa zdecydowanie klimatem i przyjaźnie nastawioną obsługą, z którą możemy spędzić sporo czasu, tocząc zażarte dyskusje na muzyczne tematy. Jak dla nas najlepszy wrocławski adres dla wielbicieli winyli.
SONAR RECORD STORE – Gdańsk
„Magia w każdym ukrytym zakątku” – tak można w skrócie opisać, czym jest Sonar Record Store. Znajdziecie tu całe mnóstwo nowych płyt, również tych z mniejszych i nie tak znanych labelów. Dla klientów dostępne są dwa miejsca odsłuchowe pozwalające przetestować wypatrzone tytuły. Co odróżnia ten sklep od pozostałych? Otóż odbywają się w nim koncerty lokalnych trójmiejskich wykonawców, które będzie można w najbliższej przyszłości zobaczyć na YouTube.
RECORD STORE KATOWICE – Katowice
Tę miejscówkę poleca osobiście nasz redakcyjny kolega, Adam Dąbrowski, który właśnie tam dokonuje m.in. swoich muzycznych zakupów. W październiku sklep popadł w problemy finansowe (inflacja, wiadomo), jednak szybka reakcja jego sympatyków oddaliła widmo zamknięcia tej jedynej w swoim rodzaju winylowej mekki.
Sklepy z winylami – TOP 5 EUROPA
RUSH HOUR – Amsterdam
Rozmawiając z wielbicielami sklepów winylowych, każdy powie, że Rush Hour to coś więcej niż miejscówka z doskonałymi płytami. To prawdziwa instytucja. Antal, współzałożyciel Rush Hour, otworzył ikonicznie miejsce w Amsterdamie w 1997 roku. Początkowo był to tylko mały sklepik, w którym znajdowały się dziwne, mało popularne płyty z całego świata.
Z czasem Rush Hour stał się jednym z najlepszych europejskich sklepów z płytami, a w dodatku posiadającym własną, równie sławną wytwórnię i dział dystrybucji. Co najważniejsze, Rush Hour w ciągu ostatnich 20 lat był domem dla niektórych kluczowych holenderskich artystów. Legendy sceny, takie jak San Proper, Tom Trago czy Interstellar Funk, zdobywały tu swoje didżejskie szlify.
HARD WAX – Berlin
Mekka światowej muzyki elektronicznej. Hard Wax został założony w 1989 roku przez duet Basic Channel – Marka Ernestusa i Moritza Von Oswalda – szybko stając się punktem stycznym na osi Berlin-Detroit. Sklep mieści się w starym budynku fabrycznym za kanałem w Kreuzbergu. Po obu stronach surowej metalowej lady można zaś znaleźć najlepszych DJ-ów na świecie.
DJ Hell, Modeselektor i Marcel Dettmann – tych panów mogliśmy spotkać na kasie, przy okazji pytając o ich płytowe rekomendacje. Amerykańska legenda muzyki elektronicznej Keith Fullerton Whitman nazywa to miejsce „najcieplejszym, najbardziej integracyjnym sklepem z płytami na ziemi”. Trudno się z nim nie zgodzić.
WALLY’S GROOVE WORLD – Antwerpia
Założona przez Koenie van Immerseela w 1997 roku firma Wally’s Groove World już od prawie dwóch dekad zajmuje się rozpowszechnianiem muzyki dla DJ-ów z krajów niderlandzkich. Sklep z czasem stał się poważnym graczem na scenie klubowej. Wielu stawia go na równi z amsterdamskim Rush Hour, z którym współtworzył kompilację belgijskiej fali z lat 80.
Wally’s oferuje nowe i używane płyty z całym spektrum elektronicznej muzyki tanecznej, obejmując zarówno scenę europejską, jak i house, techno oraz acid z Detroit i Chicago. Wśród stałych bywalców można napotkać tu The Idjut Boys, Juana Atkinsa, Lindstrøma i Richie Hawtina. Trudno o lepszą rekomendację.
PHONICA RECORDS – Londyn
Otwarcie londyńskiej miejscówki w 2003 roku nie należało do zbytnio udanych. Sklepy z płytami w dzielnicy Soho masowo się zamykały, a sprzedaż winyli była na rekordowo niskim poziomie. Life For Rent Dido było wówczas najlepiej sprzedającym się albumem roku. Czasy na szczęście się zmieniły. Phonica jest obecnie niezależnym sklepem z płytami, w którym regularnie występują międzynarodowi DJ-e – Four Tet, Floating Points, Caribou czy Dixon.
Czytaj także: Sprzedaż winyli rośnie w najlepsze. Ich ceny także
Gdy w większości „sklepów kompleksowej obsługi” brakuje czasami wiedzy z zakresu muzyki, Phonica Records ma w swoim składzie absolutnie pasjonackich pracowników. Dzięki legendarnym imprezom Record Store Day Phonica zyskała pierwszorzędną reputację w sercu międzynarodowej sceny klubowej Londynu. Teraz również może pochwalić się zagraniczną placówką w The Store w Berlinie. „Modne rzeczy przychodzą i odchodzą, ale my wciąż sprzedajemy dobrą muzykę taneczną” – kupują nas swoim mottem.
CAN RECORDS – Kopenhaga
Niezależnie prowadzony przez Martina Aalykke Kristiansena i jego żonę sklep zyskał reputację miejsca, do którego udają się najlepsi DJ-e przejeżdżający przez duńską stolicę. Położony tuż przy głównej ulicy Frederiksbergu, wśród kawiarni i większych sklepów z płytami, Can Records można na pierwszy rzut oka nie dojrzeć. Niewiele jest oznak winylowego życia, aż nie przejdziemy do drugiego pomieszczenia, gdzie montaż płyt na ścianie wskazuje drogę do skrzyń poniżej.
Każdy, kto chce spędzić dzień, zanurzając się po łokcie w zakurzonych skrzyniach, będzie rozczarowany. Can Records jest fachowo zarządzane przez właściciela na podstawie osobistych gustów kupujących, utrzymując swój magazyn na poziomie minimum. Każda płyta jest tu killerem. Znajdziemy najlepszą wczesną elektronikę, ambient, new wave i disco. Koneserski sklep dla smakoszy.