Vinyl only festival zawita do Holandii. „Pierwszy tego typu festiwal w historii”. Czy aby na pewno?

Fot. Chorzów Nasze Miasto
News
vinyl

Światowe media poświęcone muzyce elektronicznej od kilkudziesięciu godzin huczą o „pierwszym na świecie festiwalu poświęconym wyłącznie płytom winylowym". Wystarczył niewielki research, by dowieść, że wydarzenie skupione wokół wszystkiego, co związane jest z czarnym woskiem, już się odbyło. W Chorzowie. Po raz pierwszy w 2013 roku.

„Haarlem Vinyl Festival po raz pierwszy odbędzie się w przyszłym roku. Pierwszy na świecie festiwal dedykowany miłośnikom winyli zawita w przyszłym roku do Holandii”. Dwa niewinne zdania z wczorajszego artykułu na portalu Mixmag na temat eventu dla niedzielnego czytelnika nie stanowią problemu. Wspomniana jest Holandia, są winyle, festiwal w nazwie też się znalazł. Pięknie opakowana zapowiedź HVF w rzeczywistości mija się z prawdą.

Czytaj również: Sprzedaż winyli rośnie w najlepsze. Ich ceny także

vinyl
Fot. Magic’s Blues Travel

Mixmag, siadaj, dwója

Wystarczy cofnąć się „zaledwie” do… 2013 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy odbył się rodzimy Chorzów Vinyl Festival. Zapowiadana wówczas jak i obecnie jako najbardziej klimatyczna impreza stworzona z miłości do muzyki i sztuki poświęcona była spotkaniom z artystami oraz koncertom i występom na żywo. Lata mijały, a projekt rósł w oczach. Największą atrakcją każdej odsłony była i jest Wielka Giełda Płytowa, na której nie sposób nie było natrafić na ciekawe i niepowtarzalne płytowe tytuły oraz specjalne, limitowane wydawnictwa przygotowane z myślą o festiwalu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Nasz Festiwal już na stałe zapisał się w głowach winylowych amatorów jako jedna z obowiązkowych imprez w kalendarzu. Poszerzamy zasięgi, skupiamy artystów oraz wystawców z całej Polski i nie zamierzamy się zatrzymywać. Tym razem czas jest wyjątkowy i doszliśmy do wniosku, że oprócz standardowego działania musimy zrobić coś więcej. Razem dla Ukrainy. Oprócz koncertu charytatywnego oraz regularnej zbiórki nasi wystawcy zobowiązali się do przeznaczenia części utargu na wspólny cel

– brzmi fragment opisu tegorocznej edycji.

W przeciwieństwie do polskiego wydarzenia Haarlem Vinyl Festival po raz pierwszy odbędzie się w ostatni weekend września 2023 roku w mieście Haarlem, tuż obok Amsterdamu. Spędzającym sen z powiek organizatorów punktem wydarzenia będą, podobnie jak u nas, targi płyt winylowych, które wzbogacone będą dziesiątkami wydarzeń artystycznych i kulturalnych na żywo w całym mieście. Na chwilę obecną swoją obecność potwierdziło ponad stu artystów reprezentujących wszelkie możliwe gatunki muzyczne. Współzałożycielem festiwalu jest Richard Zjilma, dyrektor ADE. Spodziewanych jest ponad 15 tysięcy gości z całego świata:

Wszyscy znamy kultowe frankfurckie Buchmesse i festiwal filmowy w Cannes. W Haarlem chcemy stworzyć przodujący festiwal winyli, który przyciąga gości z całego świata, szukających możliwości zanurzenia się w kulturze winylowej. Miasto Haarlem jest bazą domową dla szerokiej gamy artystów, miejsc i Record Industry, jednej z największych na świecie tłoczni winyli odpowiedzialnej za ponad 11 milionów płyt rocznie.

vinyl, festival, holandia, chorzów
Fot. Haarlem Vinyl Festival

Pełen program Haarlem Vinyl Festival zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Kolejna odsłona chorzowskiego wydarzenia kilka miesięcy wcześniej. To jak to było? Swoje chwalicie, cudzego nie znacie?Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →