Tiga. New millenium Superstar DJ

Fot. Tiga - fot. facebook.com/officialtiga/
News

Świętujący w tym roku 50. urodziny Tiga na przestrzeni trwającej ponad trzy dekady kariery nie stracił nic ze swojej świeżości i błyskotliwości, z jaką tworzy kolejne autorskie produkcje lub remiksy. Na czym polega fenomen Kanadyjczyka, który niebawem powróci do Polski?

Przełom lat 00. i 10. doprowadził do arcyciekawego zjawiska. U schyłku MySpace’a, który – bądź co bądź – odegrał istotną rolę w kształtowaniu muzycznych gustów początku ery powszechnego internetu i u progu social mediowej rewolucji, która miała twarz pewnego ryżawego eks-studenta Uniwersytetu Harvarda – w tym czasie scena gitarowa przeżywała odwliż za sprawą indie rockowej rewolucji. W Wielkiej Brytanii Arctic Monkeys i Kaiser Chiefs, w Stanach Zjednoczonych The Strokesi Yeah Yeah Yeahs, w Kanadzie Arcade Fire i New Pornographers – oczywiście to zaledwie kilka pierwszych z brzegu przykładów, bo podobnych zespółów zaczęło przybywać w lawinowym tempie, a kolorowa prasa pokroju NME czy Rolling Stone co tydzień miała nowych bohaterów. Gdzieś obok rozwijała się nisza, w której znalazły się formacje, które do piosenkowego, quasi-popowo-indie rock’owego formatu, dodawały znacznie więcej elektroniki. Hot Chip, Yeasayer, Digitalism, Cut Copy, Friendly Fires, Simian Mobile Disco, LCD Soundsystem… wszystkie te zespoły wolały tańczyć niż stać na scenie trzymając gitary w rękach.

Naturalną koleją rzeczy było pojawienie się osób, które łączyły te dwa światy. Soulwax, Boys Noize, Busy P… imprezy przełomu lat 00. i 10. potrzebowały mieć swoich gospodarzy – trendsetterów, którzy będą w stanie ogarnąć wszystko to, co działo się w tych dynamicznych czasach, gdzie indie rock przecinał się z nu-disco, electroclashem czy blog house’m.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Tiga – fot. facebook.com/officialtiga/

Tiga. Your new favorite Superstar DJ?

Urodzony w 1974 roku Montrealu Tiga James Sontag u progu XXI wieku wchodził w swój najlepszy wiek. Dwudziestokilkulatek już dekadę wcześniej zaczął stawiać pierwsze kroki na klubowej scenie Kanady. Z biegiem czasu, Tiga, bo takim aliasem zdecydował się posługiwać, spróbował swoich sił w produkcji muzycznej, głównie w remiksowaniu, w czym towarzyszył mu Jori Hulkkonen aka Zyntherius. Kanadyjczyk i Fin brali na warsztat zarówno aktualne hity, jak i klasyki. Jednym z nim było Sunglasses At Night, oryginalnie napisane w 1984 roku przez Corey’a Harta. Ubierając utwór sprzed lat w anturaż modnego wówczas electro clashu, duet producentów trafił w dziesiątkę – kawałek zawojował klubowymi parkietami i listami przebojów. Był to debiutancki (!) kawałek dwójki młodych artystów – już tyle wystarczyło, by ich kariery wystrzeliły w stronę kosmosu. Drugie miejsce na UK Dance Chart, zaproszenie do kurateli nad kolejną odsłoną kultowej serii DJ-Kicks, remiksy dla Telepopmusik, Felix da Housecat i Fischerspoona. Już przed 30. urodzinami, o Tidze zaczęto mówić jako o “new millenium Superstar DJ”.

Tiga & Zyntherius – Sunglasses At Night

Wspomniany na początku muzyczny krajobraz początku XXI wieku sprzyjał Kanadyjczykowi, który wiedział w co włożyć producenckie ręce. Kolejne kompilacje zawierające remiksy najmodniejszych kawałków oraz znakomicie przyjmowane autorskie produkcje – Hot in Herre (2003) czy You Gonna Want Me (2005) zrobiły z Tigi pierwszoligową postać ówczesnej sceny klubowej. Dzieciaki, które chodziły na koncerty indie rockowych zespołów, na afterach tańczyły do remiksów Depeche Mode, Pet Shop Boys, The Prodigy, Justice, Disclosure, Azari & III, The Kills, Scissor Sisters i Peaches, które wyszły spod palców Kanadyjczyka.

Tiga – You Gonna Want Me

Tiga. (Niekończące się) dni chwały

W 2006 roku Tiga zaprezentował długogrający debiut. Krążek zatytułowany Sexor był kwintesencją stylu i wysokiej formy kanadyjskiego artysty, co znalazło odzwierciedlenie w nagrodzie Juno Award w kategorii Dance Recording of the Year. Żelazo trzeba kuć póki gorące, dlatego trzy lata później światło dzienne ujrzał drugi longplay Tigi – Ciao!. W zakresie produkcji Kanadyjczykowi nadal towarzyszył Zyntherius, a prócz niego na albumie pojawili się Soulwax czy James Murphy z LCD Soundsystem. Bez dwóch zdań Tiga był jedną z najważniejszych postaci pierwszej dekady XXI wieku na scenie klubowej i nie tylko. Fenomen Kanadyjczyka polegał na elastyczności jego twórczości – doskonale wyczuwając, a następnie wpisując się w trendy, Tiga stał się gwiazdą tego samego formatu, co zespoły, których piosenki remiksował.

Tiga – fot. facebook.com/officialtiga/

W kolejnej dekadzie, mając już ugruntowaną pozycję, Tiga mógł pozwolić sobie na inne aktywności. Audycja w BBC Radio 6, następnie seria podcastów z najsłynniejszymi artystami_tkami świata elektroniki dla Apple Music – Tiga w błyskotliwy sposób konsumował swój sukces i nie dawał o sobie zapomnieć. Dostarczając w międzyczasie kolejnych produkcji (w tym kolejnych masowych hitów, czyli Let’s Go Dancing (2013) i Bugatti (2014)) i remiksów, Tiga skutecznie podtrzymywał zainteresowanie swoją postacią, czego odzwierciedleniem są do dziś liczne występy na całym świecie.

Tiga – Bugatti

Tiga. Król stylistycznej elastyczności

Co ciekawe, niezależnie czy poznaliście Tigę 20 lat temu za sprawą kultowego już dziś editu Sunglasses At Night czy dopiero niedawno nadrobiliście zaległości, to możecie odnieść wrażenie, że macie do czynienia z artystą, który z jednej strony znakomicie dopasowywał się do aktualnych gustów umiejętnie odnajdując się w rozmaitej stylistyce, a z drugiej na wszystkim, czego się dotknął, pozostawiał stempel charakterystycznego dla siebie stylu. Świętujący w tym roku 50. urodziny Tiga James Sontag na przestrzeni trwającej ponad trzy dekady kariery nie stracił nic ze swojej świeżości i błyskotliwości, z jaką tworzy kolejne autorskie produkcje lub remiksy.

Tiga w Polsce – bilety

Tiga będzie jedną z gwiazd nadchodzącej imprezy BASS PLANET, która odbędzie się 16 marca w szczecińskiej Netto Arenie. Prócz Kanadyjczyka, wystąpią m.in. Westbam, Dave Clarke, DJ Hell, Moguai, Anthony Rother (Hybrid Electro), Timo Maas, Plump Djs, Kai Tracid czy Hardy Hard. Bilety na to wydarzenie znajdziecie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →