Protest inny niż wszystkie. Ukraina szykuje się do imprezy na oczach prezydenta

News
Ukraina, LGBTQ+, Rave, Prezydent

Ukraińska społeczność LGBTQ+ na czele z Sofilą Lapiną, jedną ze współzałożycielek organizacji UkrainePride, zorganizuje w Kijowie Rave Pride. Impreza z muzyką elektroniczną miejscowych DJ-ów odbędzie się pod siedzibą prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego, a głównym powodem jej organizacji są żądania o ochronę lokalnej społeczności queer i mniejszości seksualnych.

Marsze równości na Ukrainie od wielu lat są obiektem ataków skrajnie prawicowych ruchów, mających na celu zaszkodzenie protestującym. UkrainePride chcąc uniknąć zamieszek szuka sposobów, aby w inny sposób wspierać osoby LGBTQ+. Zgodnie z ukraińskim prawem, ataki na osoby queer nie są traktowane jako przestępstwa z nienawiści. Osoby, które dopuszczają się przemocy wobec społeczności nie często spotykają reperkusje prawne.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ukraina. KyivPride na ratunek osobom LGBTQ+

KyivPride jest ukraińską organizacją pozarządową, której celem jest przyczynienie się do uznania praw osób LGBT+ na Ukrainie. W tym celu propagują o zwiększenie widoczności osób LGBT+ i ich udziału w procesach społecznych. Oprócz działalności w ciągu roku, projekt organizuje coroczne wydarzenie pod nazwą KyivPride.

Stosunek Ukraińców do mniejszości seksualnych, dzięki licznym paradom na przestrzeni ostatniej dekady, uległ drastycznej poprawie. Tamtejsza społeczność wciąż jednak jest na etapie dystansowania się od homofobii, a tamtejsze marsze równości wyglądają inaczej niż ich odpowiedniki w krajach zachodnich. Tęczowe flagi czy drag queens są wciąż na porządku dziennym, a od reszty odróżnia je zmasowany tłum policjantów chroniących demonstrantów. O nadchodzącym wydarzaniu wypowiedziała się Sofila Lapina, jedna ze współzałożycielek UkrainePride:

Rave Pride to prawdziwa twarz społeczności queer i młodzieży dzisiejszej Ukrainy. UkrainePride szuka najbardziej zróżnicowanych i najbardziej kreatywnych sposobów, aby wspierać mniejszości seksualne. Na Rave Pride będziemy grać głośną muzykę w środku dnia pracy w Kancelarii Prezydenta. Władze będą mogły nas w końcu usłyszeć. Te same władze, które udają, że nic się nie dzieje, że nie ma przestępstw z nienawiści.

Protestujący będą domagali się przyjęcia antydyskryminującej ustawy wobec osób LGBTQ+ oraz przeprowadzenia rzetelnych śledztw w sprawie przestępstw popełnionych w przeszłości wobec tej społeczności. Na imprezie wystąpią m.in. Nastia, Katro Zauber czy Gael Abakarova. Protestujący przywiozą do Kijowa własny system nagłaśniający, zbudują prowizoryczną scenę, a w samej imprezie ma wziąć udział nawet kilka tysięcy osób.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →