Porozmawiajmy o odpowiedzialności. #SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

News
#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

Chcemy zwrócić uwagę na problemy, które lada moment mogą przechylić czarę goryczy i przesądzić o końcu życia kulturalno-rozrywkowego w naszym kraju. Przede wszystkim mogą jednak zdecydować o zdrowiu, a nawet życiu wielu z nas. #SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

W czasie przedwyborczej gorączki, rząd odmroził część gospodarki i zniósł większość podstawowych obostrzeń, w tym nakaz noszenia maseczek. Choć wielu kręciło nosem, to jednak dziś osoby spacerujące ulicami z zasłoniętą twarzą należą do mniejszości. Cóż, tak działa psychologia tłumu. Zniesione zakazy, otwarte restauracje, sprzyjająca pogoda. Wszyscy mniej lub bardziej poczuliśmy się bezpieczniej, co niektórzy nawet na tyle, jakby zagrożenia nie było już wcale. Jednak po tygodniach spędzonych w zamknięciu, chęć wyjścia z domu i spotkań z ludźmi była silniejsza.

„Hulaj dusza…”

Wraz z nastaniem lata i nowymi zasadami wróciło także życie towarzyskie. Otwarte lokale gastronomiczne, częściowe odmrożenie miejsc kultury, organizowane ponownie wernisaże, wystawy, a nawet imprezy czy koncerty. Zarówno goście tych miejsc, jak i ich właściciele i pracownicy, zapragnęli powrotu do normalności. Dla tych drugich nierzadko była to pierwsza od dawna szansa na ponowne zarobienie pieniędzy, co jeszcze chwilę wcześniej było ograniczone lub całkowicie niemożliwe.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Część klubów wróciła do funkcjonowania w zmienionej formie – jedni przenosili swoje wydarzenia do otwartych przestrzeni, ogródków i tarasów, inni starali się dostosować swoje lokale w taki sposób, by móc działać w zgodzie z przepisami. Oczywiście pojawili się także tacy, którzy nie robili i nie robią sobie nic z obowiązujących regulacji i zagrożenia. Niektóre miejsca działały w najlepsze, mając w poważaniu bezpieczeństwo uczestników. Niestety, sami imprezowicze także nie zawsze wykazywali się poczuciem odpowiedzialności za siebie i drugą osobę.

Pozostawieni sami sobie

Utyskujemy na brak wsparcia ze stron władz, a tymczasem sami nie potrafimy należycie zintegrować się i zadbać o siebie wewnątrz środowiska. Od samego początku pandemii dochodzą do nas słuchy o nielegalnych imprezach, na których nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa zarówno przez uczestników, jak i organizatorów. Jednak nie to jest najgorsze. Kiedy część klubów wróciła do funkcjonowania w zgodzie z przepisami, dzięki czemu wiele osób mogło wrócić nie tylko do życia towarzyskiego, ale przede wszystkim do pracy (mowa tutaj o tysiącach pracowników w całej Polsce), niektórzy wykazali się skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem rozsądku.

Kluby - Fot. M.G. Baptiste

Kluby – Fot. M.G. Baptiste

#razemtańczymyrazemwalczymy. Setki działań…

To, że sektor kulturalno-rozrywkowy należy do dziedzin gospodarki, które ucierpiały najbardziej, już wiemy. Od samego początku pandemii obserwujemy rozwój sytuacji i reagujemy na nią w ramach akcji #razemtańczymyrazemwalczymy. Analizujemy zarówno to, co dzieje się w Polsce, jak i zagranicą, współpracujemy ze specjalistami i innymi podmiotami, rozmawiamy z reprezentantami środowiska i pokazujemy przykłady na to, w jaki sposób można uchronić branżę od zapaści.

…brak wsparcia…

Wielomiesięczne pomijanie branży w kolejnych rozporządzeniach i planach pomocy ogłaszanych przez rządzących, zmusiło do działania także przedstawicieli środowiska, w tym rozmaitych izb i stowarzyszeń, a także zapoczątkowało dziesiatki inicjatyw, debat, a nawet protestów. Informacja o stanie sektora dotarła do najważniejszych osób i mediów w kraju. Powstały zespoły robocze, w ramach których rozmawiali ze sobą zarówno reprezentanci środowiska, jak i rządu. Niestety, zamiast wsparcia, kolejny raz otrzymaliśmy coś zupełnie innego. Przykład? Oto on.

…i wieści z mediów

Zarówno w wiodących mediach, jak i w kuluarach, coraz głośniej jest o kolejnych przypadkach zakażeń, które miały miejsce na imprezach. Co gorsza, otrzymujemy informacje, że osoby z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa (i świadomością tego!) z premedytacją uczestniczą w zgromadzeniach, przez co narażają setki, a nawet tysiące osób. Trudno nam skomentować taką postawę cenzuralnymi słowami. Jeśli nawet młodzi ludzie, którzy stanowią większość osób uczestniczących w tego typu wydarzeniach, nie są najbardziej narażoną grupą to ich rodzice czy dziadkowie już tak. Co więcej, takie zachowanie to również sabotaż wymierzony w miejsca i artystów, które mogą dotkliwie odczuć czyjś brak rozsądku. Dlatego porozmawiajmy dziś o odpowiedzialności.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON. Przede wszystkim zdrowy rozsądek

Choć oficjalne rządowe komunikaty (jeszcze) nie nakładają na nas obowiązku noszenia maseczki lub przyłbicy w miejscach publicznych, to apelujemy, by zachować te i inne środki bezpieczeństwa wychodząc z domu i uczestnicząc w zgromadzeniu. Niezależnie od tego, czy idziemy na plenerowy koncert, do knajpy w gronie znajomych, na zakupy do secondhandu, mały wernisaż czy na imprezę klubową, zachowajmy rozsądek i weźmy odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Nie, zagrożenie nie minęło. Ono wciąż jest i co gorsza, znów zyskuje na sile. Drugie uderzenie może być znacznie groźniejsze w skutkach. Skala zachorowań może być o wiele wyższa, podobnie jak straty dla gospodarki. Sektor kultury i rozrywki, który i tak został już gigantycznie poszkodowany, może tego nie wytrzymać. Kolejny lockdown będzie oznaczać koniec działalności dla wielu artystów, restauracji, barów i pubów, galerii, klubów czy firm odpowiedzialnych za produkcję wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Walczycie o ich powrót, prawda? Zależy Wam na tym, by ulubione miejsca znów tętniły życiem, tak? W takim razie udowodnijcie to swoją postawą.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON. Zadbajmy o siebie, innych i nie tylko

Nauczyliśmy się już, że nikt nie zadba o nas tak bardzo, jak my sami. Brak transparentności i logiki w działaniach rządzących to żadna nowość. Dlatego apelujemy do Was, by wziąć sprawy w swoje ręce. Widmo ponownego zamrożenia kultury i rozrywki jest coraz bardziej realne. Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, bądźmy odpowiedzialni. Chrońmy siebie, innych, a także miejsca, w których przebywamy i pracę ludzi, z której dorobku korzystamy. Zachowujmy się świadomie uczestnicząc zarówno w pojedynczym wydarzeniu, jak i wykonując codzienne czynności, takie jak zakupy czy podróżowanie. Zagrożenie nie zniknęło, ale wierzymy, że to my, zwyczajni, lecz rozsądni ludzie, jesteśmy w stanie w największej mierze zdecydować o zwycięstwie nad nim.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON. Włóż maseczkę, nie foliową czapeczkę

Skala zagrożenia jest równie wielka, co skala dezinformacji. W rzetelność rządowych komunikatów, która była uzależniania od przedwyborczych sondaży, nie wierzy juz chyba nikt. Na dodatek od początku pandemii towarzyszy nam lawina fake newsów i teorii spiskowych. A to Bill Gates, a to tajne laboratoria, a to płaska Ziemia, szczepionki i 5G. Jak już usłyszeliśmy w jednym z mądrych filmów, „Ludzie mają nie wiedzę, ale poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej.”. Każdy z nas ma na Facebooku choćby jednego znajomego, który głosił, że pandemia to ściema, a maseczki należy wyrzucić do kosza. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tak szkodliwym postawom. Czyjaś wiara w niepotwierdzone naukowo brednie wyssane z memów i ciemnych zakątków YouTube’a, może skończyć się utratą zdrowia przez drugą osobę…

Nie nawołujemy do zamknięcia się w czterech ścianach i przeczekania do końca pandemii. Apelujemy, by będąc partycypantem, jak i inicjatorem, postępować odpowiedzialnie. Jest wiele prostych rzeczy, które można zrobić, by ustrzec siebie i innych przed zagrożeniem. Dbałość o warunki bezpieczeństwa w przestrzeni, gdzie odbywa się impreza, koncert, wystawa czy po prostu działa gastronomia, powinna być podstawą dla każdego za to odpowiedzialnego, niezależnie czy jest nim właściciel restauracji, sklepu, galerii, booker lub DJ. Pierwszy krok? Wpuszczanie na imprezę, na koncerty do lokalu tylko tych osób, które mają założoną maseczkę.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

Organizujesz koncert lub wystawę?
Prowadzisz sklep, klub lub restaurację?

– wpuszczaj do lokalu/na wydarzenie tylko te osoby, które mają założone maseczki,
– wyposaż wszystkich swoich pracowników w środki bezpieczeństwa, w tym maseczki, przyłbice i rękawiczki,
– dostosuj przestrzeń, by zachować bezpieczną odległość między gośćmi/uczestnikami,
– ogranicz liczbę osób w lokalu do takiej, która pozwala na zachowanie bezpieczeństwa,
– zwracaj uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie i wyciągaj konsekwencje.

Równie wiele zależy od zdrowego rozsądku beneficjentów różnego rodzaju działalności, czyli uczestników życia towarzyskiego i kulturalnego. Noszenie maseczki, zachowanie dystansu i odpowiedniej higieny to minimum, które trzeba spełnić, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

Idziesz na imprezę lub koncert? Wybierasz się do knajpy czy na zakupy?

– załóż maseczkę i nie ściągaj jej wtedy, gdy odległość od drugiej osoby na to nie pozwala,
– zachowaj odpowiedni dystans od innych uczestników,
– dbaj o czystość powierzchni, z których korzystasz, oraz o higienę swojej własności – nie kładź telefonu lub portfela na stole, barze czy na umywalce w łazience.

#SafeFUN #SafeRAVE #MaskON

Prócz rozmawiania o bezpieczeństwie i odpowiedzialności, chcemy dołożyć swoje trzy grosze. Już niebawem do niektórych klubów i miejsc odbywania się wydarzeń kulturalnych, dostarczymy darmowe maseczki, z których będą mogli skorzystać organizatorzy i uczestnicy. Oczywiście nie uda nam się dostarczyć maseczek wszędzie, ale wierzymy, że takie inicjatywy dadzą do myślenia innym i przyczynią się do zmiany postawy. Pamiętajmy, że najwięcej zależy od nas samych, a dokładniej od tego, czy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie i czy będziemy tego samego wymagać od innych. Dlatego już dziś zachęcamy Was, by trzymać się tych trzech zasad #SafeFUN #SafeRAVE #MaskONPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →