#razemtańczymyrazemwalczymy – podsumowanie akcji i dalsze plany

News
#razemtańczymyrazemwalczymy

Rozpoczął się kolejny miesiąc, w którym polskie kluby nie mogą wrócić do funkcjonowania. Decyzja rządu jest jednoznaczna - kluby pozostają zamknięte, a co gorsza, pozostawione przez żadnej pomocy przy perspektywy powrotu. Taka sytuacja zmotywowała nas do tego, by podsumować, co zrobiliśmy w ramach akcji #razemtańczymyrazemwalczymy oraz - co ważniejsze - podjąć kolejne kroki.

Zgodnie z tym, co mogliście przeczytać tutaj, decyzją rządu kluby z muzyką elektroniczną nie zostały objęte nowymi regulacjami, które wchodzą w życie 17 lipca. Tym samym miejsca, o które walczymy i których nam tak bardzo brakuje, pozostają zamknięte w przeciwieństwie do galerii handlowych, obiektów sportowych czy… klubów muzycznych. Tak, dobrze czytacie. Według polskiego rządu i kolejnych podpisywanych przez niego rozporządzeń, znane nam kluby nie mieszczą się w tej definicji. Są określane jako „kluby nocne i dyskoteki”, a tego typu obiekty nie mają prawa działać, co potwierdziło stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym wszystkim przeczytacie tutaj.

Polsca scena klubowa w dobie pandemii

Zgodnie z jednym ze śródtytułów, które pojawiły się w podlinkowanym wyżej artykule, miarka się przebrała. Dlatego pora przeanalizować dotychczasowe działania, wyciągnąć z nich wnioski i podjąć kolejne kroki, które mają na celu zmianę dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się polskie kluby, ich właściciele, pracownicy i sympatycy. Trzymiesięczna praca zespołu redakcyjnego, dziesiątki publikacji i wywiadów, setki zaangażowanych osób oraz tysiące głosów wsparcia nie mogą pójść na marne.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

#razemtańczymyrazemwalczymy

Petycja

W ramach akcji utworzyliśmy petycję, którą swoimi podpisami wsparło ponad 18 tysięcy osób. Dziękujemy!

Petycja była częścią inauguracji akcji i spotkała się z aprobatą setek podmiotów działających w obrębie polskiej sceny klubowej i nie tylko. Akcją zainteresowały się także mainstreamowe media. Nasze wypowiedzi znalazły się m.in. w TVN24 czy Spider’s Web.


 

#razemtańczymyrazemwalczymy

#razemtańczymyrazemwalczymy

Grupa robocza

Na Facebooku założyliśmy grupę roboczą, której zadaniem była przede wszystkim wymiana informacji. Zgromadziliśmy setki materiałów na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje scena klubowa zagranicą i na jakie formy wsparcia może liczyć. Informacje te stanowią inspiracje do tego, jak rząd może konstruować programy pomocy dla branży oraz w jaki sposób kluby mogą się integrować, organizować i walczyć o swoje prawa oraz wpływać na tworzenie przepisów odpowiadających ich rzeczywistym potrzebom i spełnianej roli w kształtowaniu kultury i napędzaniu gospodarki.

Rozmowy ze reprezentantami środowiska

Przede wszystkim rozmawialiśmy, przez co poznawaliśmy problemy i potrzeby osób i podmiotów najbardziej dotkniętych sytuacją. Przeprowadziliśmy wywiady m.in. z:

– właścicielami i właścicielkami klubów,

właściciele klubów - #razemtańczymyrazemwalczymy

właściciele klubów – #razemtańczymyrazemwalczymy

– promotorami i promotorkami,

promotorzy i promotorki - #razemtańczymyrazemwalczymy

promotorzy i promotorki – #razemtańczymyrazemwalczymy

– artystami będącymi zagranicą.

polscy artyści - #razemtańczymyrazemwalczymy

polscy artyści – #razemtańczymyrazemwalczymy

#spreadmusicnotvirus

Zainspirowani działaniami podjętymi przez serwis Bandcamp, który kilkukrotnie ogłaszał, że wpływy z muzyki lub merchu kupionego w danym dniu za pośrednictwem ich strony, trafią bezpośrednio do artystów, postanowiliśmy utworzyć największą bazę polskich twórców działających właśnie na tej platformie. Tym samym powstała akcja #spreadmusicnotvirus. Dzięki niej internauci mogli w prosty sposób uzyskać dostęp do możliwie największej liczby rodzimych muzyków i wydawców z bliższych lub dalszych okolic eletroniki. Mając do dyspozycji taką bazę, czytelnicy mogą poznać nowe brzmienia autorstwa polskich artystów i wesprzeć ich kupując muzykę lub merch. Baza cały czas jest aktywna i rozbudowywana. Planujemy ją aktualizować także po ustaniu pandemii. Akcja spotkała się ze świetnym odbiorem ze strony twórców i słuchaczy, a także zainteresowała inne media. O #spreadmusicnotvirus mówiliśmy m.in. na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

#spreadmusicnotvirus - #razemtańczymyrazemwalczymy

#spreadmusicnotvirus – #razemtańczymyrazemwalczymy

Rozmowy z przedstawicielami izb, instytucji i urzędów

Prócz wywiadów z osobami tworzącymi rodzimą scenę klubową, postanowiliśmy porozmawiać z osobami, które z jednej strony ocierają się o nasze środowisko i jego problemy, a z drugiej dysponują wiedzą i kompetencjami, które mogą pomóc w obecnej sytuacji. Dlatego zaprosiliśmy do rozmów:

Marka Laskowskiego, właściciela warszawskiego klubu Progresja i współzałożyciela Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych SOIAR, którego przedstawiciele rozmawiają w imieniu branży kulturalno-rozrywkowej z Ministerstwem Rozwoju.

Marek Laskowski - #razemtańczymyrazemwalczymy

Marek Laskowski – #razemtańczymyrazemwalczymy

Lutza Leichsenringa, rzecznika Clubcommission.

Lutz Leichsenring - #razemtańczymyrazemwalczymy

Lutz Leichsenring – #razemtańczymyrazemwalczymy

Marcina Kostaszuka, zastępcę dyrektora Wydziału Kultury Miasta Poznania.

Marcin Kostaszuk - #razemtańczymyrazemwalczymy

Marcin Kostaszuk – #razemtańczymyrazemwalczymy

Tomika Grewińskiego, współwłaściciela wytwórni Kayax, przewodniczącego Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich, która zainaugurowała akcję Otwieramy Koncerty.

Tomik Grewiński - #razemtańczymyrazemwalczymy

Tomik Grewiński – #razemtańczymyrazemwalczymy

Relacje z zagranicy

Obserwowaliśmy także to, co dzieje się zagranicą. Skupiliśmy się przede wszystkim na dwóch wątkach. Tym, w jaki sposób kraje odmrażają branżę i tym, w jaki sposób ją wspierają w trudnej sytuacji. Jak pokazuje wiele przykładów, polscy politycy mają skąd czerpać inspiracje jeśli chodzi o programy pomocy dla osób pracujących w kulturze i rozrywce.


Analiza sytuacji na miejscu

Przyglądaliśmy się także temu, jak polskie kluby starają się funkcjonować. Część z nich spróbowała się nieco przebranżowić i otworzyć jako bary czy letnie miejscówki. Ich działania wspieramy i promujemy, m.in. pisząc o zaplanowanych wydarzeniach czy zbiórkach.Udział w debacie Dekoronacja Kultury

Zostaliśmy zaproszeni przez poznański klub Schron do udziału w przygotowaniu debaty skupionej na problemach polskich klubów, zwłaszcza poznańskich. Prócz pomocy w opracowaniu programu spotkania, miałem przyjemność je poprowadzić.

Muno.pl i 999 łączą siły

Razem z warszawskim klubem 999, stworzyliśmy praktyczny poradnik szczęśliwego klubowicza, czyli listę rzeczy, dzięki której każdy może wesprzeć branżę klubowo-rozrywkową bez wychodzenia z domu.

#razemtańczymyrazemwalczymy – co dalej?

Jak mogliście przeczytać już w ubiegłym tygodniu, połączyliśmy siły z Izbą Gospodarczą Menadżerów Artystów Polskich. Wspólnie z jej członkami będziemy opracowywać plany odmrażania i pomocy podmiotom działającym w obrębie branży kulturalno-rozrywkowej. Razem przygotowujemy materiały, które mają na celu uzmysłowić politykom skalę sytuacji i konieczność pomocy potrzebującym. Bazując na konsultacjach, badaniach i funkcjonujących procedurach, tworzymy opracowania pokazujące jakie są najistotniejsze problemy i w jaki sposób można im zaradzić. Będziemy nagłaśniać najważniejsze sprawy i informować o zmianach. Dzięki współpracy, wszystkie stworzone dotąd materiały i zebrane głosy stały się częścią gigantycznej bazy obrazującej wielkość problemów z jakimi zmaga się polska kultura i rozrywka, w tym scena klubowa. Baza ta jest do dyspozycji polityków, z którymi Izba się kontaktuje, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, wszystkimi partiami politycznymi oraz kandydatami na prezydenta, Andrzejdem Dudą i Rafałem Trzaskowskim.

#razemtańczymyrazemwalczymy – nie zatrzymujemy się

Prócz tego, co już udało się zrobić, nie mamy zamiaru zwalniać tempa działań. Wciąż rozmawiamy z ludźmi wewnątrz środowiska, a także z tymi, którzy temu środowisku mogą pomóc. Patrzymy na to, co dzieje się w Polsce i zagranicą, i staramy się informować o najistotniejszych sprawach. Nieprzerwanie obserwujemy decyzje podejmowane przez rządzących i analizujemy ich wpływ na położenie naszej branży. Planujemy zaangażować wszystkie nasze siły, by o problemach polskiej sceny klubowej było jak najgłośniej. Chcemy by politycy nie tylko zauważyli naszą branżę i zagwarantowali jej należną pomoc. Chcemy by rola naszej branży w kulturze, życiu społecznym i gospodarce została doceniona i właściwie interpretowana przez prawo. Nie jesteśmy czarną dziurą, którą można pomijać w kolejnych regulacjach. Jesteśmy dziesiątkami, a nawet setkami tysięcy ludzi, włączając w to nie tylko osoby pracujące wewnątrz branży, lecz także czerpiące przyjemność z owoców jej działania – wspaniałych imprez, festiwali, klubów. Tak wielka grupa zawodowa i społeczność wokół niej zasługuje na poważne traktowanie i właściwą pozycję w polskim prawie, tuż obok oper, filharmonii, kin czy teatrów.

Będziemy Was informować o postępach i kolejnych krokach!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →