Paul Kalkbrenner – legenda niemieckiej elektroniki wystąpi w Polsce

fot. Stian Foss
Eventpromo
Paul Kalkbrenner

Już 2 sierpnia na warszawskiej Letniej Scenie Progresji wystąpi ikona niemieckiej muzyki elektronicznej - Paul Kalkbrenner. Choć postać to wyjątkowo dobrze znana w naszym kraju, nie zaszkodzi przypomnieć sobie o twórczości i drodze na sam szczyt jednego z najoryginalniejszych producentów na świecie. Brzmienie Kalbrennera poznamy po pierwszej nutce, co tylko dowodzi, iż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie.

Berlin to dość specyficzne miasto, które ciężko kojarzyć z miejscem narodzin gwiazd światowego formatu. Zazwyczaj to najwięksi muzycy świata wybierali stolicę Niemiec w ucieczce od celebryckiego vibe’u, z którym niechętnie musieli mierzyć się w swoich krajach. Za najlepszy przykład niech posłuży Dawid Bowie, rezygnujący z brytyjskiego splendoru na rzecz brutalistycznej architektury, obskurnych klubów, opuszczonych magazynów czy wilgotnych studiów nagraniowych.

Nie ma jednak wątpliwości, że stolica Niemiec jak żadna inna od lat pielęgnuje i rozwija autonomiczny głos na scenie techno. Choć nie ma za wiele międzynarodowych gwiazd pochodzenia stricte berlińskiego, taką postacią bez wątpienia jest Paul Kalkbrenner. Jest to jednak etykieta, którą Niemiec przyjął niechętnie. Pewne jest, że z grona producentów techno, którym udało się przedostać do głównego nurtu, niewiele współczesnych muzyków może zbliżyć się do dokonań Paula. Fakt, że doszedł do miejsca w którym się znajduje, na własnych warunkach i bez uszczerbku dla swojego brzmienia, sprawia, że ​​jego historia jest tym bardziej przekonująca.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Paul Kalkbrenner. A star is born

Pochodzący z Lipska rodzice Paula przeprowadzili się do Berlina, gdy ten był jeszcze małym dzieckiem. Muzycznego bakcyla połknął w wieku 8 lat, ucząc się gry na trąbce. Praktyka na klasycznych instrumentach zaprowadziła go po jakimś czasie do nauki w szkole teorii muzyki. Będąc zaledwie nastolatkiem, w momencie zjednoczenia Niemiec, połączenie wschodniej i zachodniej części Berlina otworzyło przed Kalkbrennerem i jego rówieśnikami nowy poziom możliwości. Ponowa integracja kraju i towarzysząca jej muzyka techno odcisnęła mocne piętno na karierze obiecującego już wtedy producenta.

W 2014 roku Kalkbrenner został nawet zaproszony do zagrania specjalnego koncertu pod historyczną Bramą Brandenburską. Zaszczyt ten nastąpił z okazji 25. rocznicy uroczystości obalenia muru berlińskiego. Jego obecność nie mogła nikogo dziwić. W końcu niewielu innych artystów cieszy się taką wzajemną relacją ze swoim rodzinnym miastem, jak Paul Kalkbrenner z Berlinem.

Urodziłem się w Lipsku i przeniosłem się do Berlina w wieku 3 lat. Granie w Bramie Brandenburskiej na zaproszenie rządu było po prostu spektakularne. Wysłali mi nawet oficjalną kartkę z podziękowaniami, którą oprawiłem na ścianie w domu. Nie zapomnę tego wieczoru do końca życia. Gdyby historia przybrała inny obrót, nigdy nie mógłbym mieć takiego życia, jakie prowadzę obecnie

Berlin Calling. Z wielkiego ekranu na największe sceny

Choć Kalkbrenner ma ogromny dług wdzięczności za upadek muru, to fikcyjna, berlińska historia pomogła mu katapultować się na sam szczyt sławy. Po wydaniu albumu Self w 2004 roku do Kalkbrennera zwrócił się Hannes Stöhr, niemiecki reżyser i wieloletni zwolennik jego twórczości. Zaproponował Kalkbrennerowi wyprodukowanie ścieżki dźwiękowej do scenariusza, który napisał wokół fikcyjnego DJ-a o imieniu Ickarus.

Oprócz soundtracku Stöhr postrzegał Kalkbrennera jako idealną osobę do ożywienia swojej historii. Reszta to już historia. Kalkbrenner nie tylko dał wirtuozowski występ w roli Ickarusa, ale także wyprodukował olśniewającą ścieżkę dźwiękową. Muzyka elektroniczna odgrywa kluczową rolę w filmie, tworząc atmosferę i oddając ducha berlińskiej sceny. Wydany w 2008 roku album Berlin Calling z miejsca stał się kultowym klasykiem.

Czytaj także: Munoludy 2023 – Głosowanie Publiczności. Oto wyniki

Zainspirowany wspomnianą ścieżką dźwiękową, film szybko ustanowił mnóstwo rekordów. Utwór Kalkbrennera Sky & Sand (wyprodukowany wspólnie z jego bratem Fritzem) spędził rekordową ilość czasu na niemieckich listach przebojów. Sam film zanotował 145 kolejnych tygodni w berlińskim kinie Kino Central, stając się przebojem na całym świecie.

Film stał się katalizatorem do występów Kalkbrennera na największych imprezach świata. Od pojawienia się Berlin Calling występy Paula Kalkbrennera zawsze przyciągają tłumy słuchaczy. Ze względu na charakterystyczny styl muzyczny niemieckiego artysty, który miesza wiele elementów różnych gatunków muzyki klubowej, jego występy mają bardziej charakter liveactów, niż tradycyjnych setów didżejskich.

Paul Kalkbrenner | Sónar Lisboa 2024

Ze swoim występami pojawił się na takich gigantach jak Awakenings, Monegros, Tomorrowland, Lowlands, Sonar czy EXIT. W większości przypadków należy mówić o spektakularnym show i autonomicznej oprawie. Taką, którą zajmują się rzesze ludzi na poczet jak najlepszego doświadczenia koncertów Kalkbrennera.

Paul Kalkbrenner w Polsce

Miłośnicy muzyki elektronicznej będą mieli wyjątkową okazję, aby doświadczyć na żywo występu Paula Kalkbrennera. Ten wybitny berliński artysta wystąpi 2 sierpnia 2024 roku na Letniej Scenie Progresji w ramach cyklu WAV.FORMS organizowanego przez FKP Scorpio Poland. WAV.FORMS jest nowym cyklem imprez elektronicznych. Występ pierwszego z headlinerów, Paula Kalkbrennera na Letniej Scenie Progresji, będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego lata. Zapraszamy!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →