Pandemia kosi żniwa wśród brytyjskich muzyków

News

Według badań przeprowadzonych przez organizację charytatywną Help Musicians jedna trzecia profesjonalnych muzyków w Wielkiej Brytanii nadal nie zarabia z powody pandemii na swojej pracy. Przyglądamy się temu niepokojącemu zjawisku.

Problemy natury nie tylko finansowej

Liczby ujawniają alarmującą dysproporcję między postrzeganiem podnoszącego się na nogi przemysłu muzycznego a rzeczywistością. W sumie 33% z prawie tysiąca respondentów przyznało, że na muzyce nie zarabia niczego. Co dziewiąta osoba odpowiada, że zarabia obecnie mniej niż 1000 funtów brytyjskich. Wyłącznie 1% zarabia miesięcznie kwotę powyżej 2500 funtów. To tylko marginalna poprawa w porównaniu z badaniami z października 2020 roku. Wtedy 55% profesjonalnych muzyków wykazało, że nie zarabia w ogóle na swoim rzemiośle.

Nowe badania ujawniły także informację, iż 22% badanych rozważa całkowite porzucenie muzyki na rzecz przebranżowienia się do nowych gałęzi zarobkowych. Natomiast co ósma badana osoba ujawniła swoje problemy ze zdrowiem psychicznym. Ogromny odsetek ludzi zajmujących się w wymiarze profesjonalnym muzyką na wyspach zwyczajnie nie ma gdzie wrócić. Ich miejsca pracy zostały w związku z pandemią zamknięte lub borykają się z problemami finansowymi.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ponad 30% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że nie mają obecnie pewności co do powrotu z koncertowaniem na żywo. Problem naturalnie leży w skutkach pandemii oraz kiepskiej umowy Brexit dla koncertujących artystów. Połowa z nich przyznała, iż nie czuje się pewnie w kontekście przyszłości przemysłu muzycznego.

Support rządu w stronę przemysłu muzycznego

Raport pojawił się tuż po tym, jak organizacja Help Musicians dokonała ostatecznej wypłaty w wysokości 500 tys. funtów muzykom, którzy od początku pandemii liczyli na wsparcie finansowe. Organizacja charytatywna przekazała już łącznie 18 milionów funtów około 19 tys. artystom – obecnie ogłosiła przejście na kolejny etap wsparcia, koncentrując się na odbudowie karier zniszczonych przez Covid-19.

W taki słowach wypowiada się na temat całej sytuacji James Ainscough, dyrektor naczelny Help Musicians:

Większość gospodarki obecnie wraca do normy, minie jednak jeszcze dużo czasu, zanim muzycy wrócą do dochodów sprzed pandemii. Wspierając blisko 18 tys. artystów bezpośrednią pomocą finansową, pomogliśmy im opłacić rachunki i utrzymać się na powierzchni. Zauważamy powolne odradzanie się branży, w związku z czym przynosimy pomoc muzykom w innych kwestiach. Dzięki specjalnemu pakietowi wsparcia pomożemy im poprzez porady dotyczące dywersyfikacji dochodów, odbudowy kontaktów czy wsparcia zdrowia psychicznego. Jesteśmy z muzykami w tych ciężkich dla nich chwilach i zrobimy wszystko, aby przetrwali ten kryzys.

O dofinansowaniu polskich muzyków pisaliśmy w artykule na łamach naszego portalu dokładnie rok temu. Branża muzyczna, jak wiele innych, mocno ucierpiała wskutek koronawirusa. Obserwując jednak jak na problemy reagują instrumenty wykonawcze w Wielkiej Brytanii, pozostaje nam im tylko pozazdrościć.

 

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →