Nikt nie prosił, każdy potrzebował – Apple wprowadza nowe emoji
To coś co na pewno zadowoli imprezowiczów! W najnowszej aktualizacji systemu iOS 15.4 firma Apple dodała pakiet nowych emoji, a wśród nich coś, co brakowało - kulę dyskotekową. Sprawdźcie!
Emoji. Kiedyś ogień i flamenco, teraz kula
Obecnie żyjemy w czasach kiedy emoji stało się nieodłączną częścią komunikacji i kultury, dlatego producenci systemów wciąż wprowadzają aktualizacje o nowe. Jeśli ktoś posiadał konto na Epulsie (było to jedno z pierwszych social mediów w Polsce, zamknięte w 2017) to pamięta, że za dostęp do większej ilości emoji (szczególnie tych imprezowych) trzeba było zapłacić. Na szczęście ten absurd od kilku lat jest już przeszłością.
Do niedawna imprezowicze używali emoji z tancerką flamenco, ogniem, piorunami i kropelkami wody. Do kanonu weekendowych emoji powinna dołączyć również najnowsza kula dyskotekowa. Ten prosty symbol imprezy, po raz pierwszy znalazł szerokie zastosowanie w klubach nocnych w latach dwudziestych. Wczesnym przykładem może być berlińska sekwencja klubów nocnych w niemieckim niemym filmie z 1927 roku Die Sinfonie der Großstadt. W latach 60., 70. i 80. urządzenia te były standardowym wyposażeniem dyskotek. Pewna firma z Louisville w stanie Kentucky stwierdziła, że wyprodukowała 90% kul dyskotekowych używanych w Stanach Zjednoczonych podczas wybuchu mody disco. Pełną listę nowych emoji można zobaczyć na stronie Emojipedia.
iOS 15.4 is out now and introduces over a hundred brand new emojis to Apple devices https://t.co/1Zct6CwjSD pic.twitter.com/vYlHSDwQEl
— Emojipedia 🇺🇦🌻 (@Emojipedia) March 14, 2022
Emoji. Duch dziejów
Emoji to piktogram, logogram, ideogram lub buźka osadzona w tekście i używana w wiadomościach elektronicznych oraz na stronach internetowych. Podstawową funkcją emotikonów jest wypełnianie emocjonalnych wskazówek, których w przeciwnym razie brakuje w rozmowie pisanej. Emoji występują w różnych gatunkach, w tym w mimice, pospolitych przedmiotach, miejscach i typach pogody oraz zwierzętach. Są bardzo podobne do emotikonów, ale emoji są obrazami, a nie typograficznymi przybliżeniami.
Termin emoji w ścisłym tego słowa znaczeniu odnosi się do takich obrazów, które mogą być reprezentowane jako zakodowane znaki, ale czasami jest stosowany do naklejek z wiadomościami. Pierwotnie oznaczające piktogram, słowo emoji pochodzi od japońskiego e (絵, „obraz”) + moji (文字, „znak”); podobieństwo do angielskich słów emocja i emotikon jest przypadkowe.
Emoji, które powstały na japońskich telefonach komórkowych w 1997 roku, stały się coraz bardziej popularne na całym świecie w 2010 roku po dodaniu ich do kilku mobilnych systemów operacyjnych. Obecnie uważa się je za dużą część kultury popularnej na Zachodzie i na całym świecie. W 2015 r. Oxford Dictionaries nazwał emoji Twarz ze łzami radości (😂) słowem roku.