Glasgow: klub nagłośni imprezę za pomocą ciepła ciała tancerzy

Fot. Glasgow.live.co.uk
Technologia
Glasgow: klub SGW3 nagłośni imprezę za pomocą ciepła ciała tancerzy

Szkocki klub SWG3 testuje technologię umożliwiającą pozyskiwanie prądu z ciepła generowanego przez tańczący tłum. Ta inicjatywa jest częścią programu szczytu klimatycznego, który odbędzie się w listopadzie w Glasgow. Na inauguracyjnej imprezie wystąpi Honey Dijon.

Clubbing po stronie ochrony klimatu

Takie rozwiązania wydają się jeszcze bardzo futurystyczne, ale być może z czasem bardzo dobrze się przyjmą. SWG3 chce nagłośnić i oświetlić imprezy, wyłącznie z prądu pozyskiwanego z energii ciała ludzkiego.

Ciepło to może być natychmiast wykorzystane do ochłodzenia widowni lub przechowywane pod ziemią, dopóki nie będzie potrzebne do ogrzania budynku – czytamy.

Technologia nazywa się „Bodyheat” i jest to skomplikowany system pomp i cieczy, które wychwytują ciepło z powietrza. W tym celu wywiercono 12 otworów pod obiektem, głębokich na 150 metrów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

SWG3

W zeszłym roku odwiedziło nas ponad 250 000 gości — wielu z nich tańczyło imprezach lub na koncertach, naturalnie generując ogromną ilość ciepła, które w rzeczywistości było wyrzucane do atmosfery jako odpad. Dzięki temu nowemu systemowi wykorzystamy całą tę energię, zużywając minimalną ilość energii elektrycznej i gazu na miejscu, a co za tym idzie, minimalizując naszą emisję dwutlenku węgla — Andrew Fleming Brown, Manager SWG3.

Energia pozyskana z ciała ludzkiego

Samoistnie, ludzkie ciało może emitować około 100 watów nadmiaru ciepła, które może się szybko kumulować w ciasnych przestrzeniach. Szacuje się, że SWG3, wychwytując ciepło ciała ponad 200 000 uczestników imprez rocznie, pozwoli zaoszczędzić 120 ton dwutlenku węgla rocznie. Na inauguracyjnej imprezie zagra Honey Dijon.

Wszystko, co możemy w tej chwili zrobić, aby pomóc w zmianie klimatu, jest rzeczą pozytywną. Ten nowy system kierowania energii z parkietu jest czymś innowacyjnym — mówi.

Honey Dijon

Koncepcja systemu została opracowana we współpracy z konsultantami ds. energii geotermalnej TownRock Energy oraz inżynierami Harley Haddow.

Szczyt, znany również jako COP26, zgromadzi z kolei szefów państw, ekspertów ds. klimatu i działaczy w celu uzgodnienia skoordynowanych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Charlotte de Witte @ klub SWG3 w Glasgow (28.02.2020)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →