Douglas Dare dodał magii Massive Attack. Obłędny cover „Teardrop”

Facebook
News

Jeśli pisząc o Massive Attack używamy słowa “hit” to może to dotyczyć głównie dwóch kawałków, które odniosły szeroko pojęty komercyjny sukces. Pierwszy z nich to oczywiście Unfinished Sympathy. Drugi? Bez wątpienia Teardrop. Numer, który znalazł się na niezliczonej liczbie ścieżek dźwiękowych seriali, filmów czy reklam, właśnie otrzymał kolejne wcielenie. A to wszystko za sprawą Douglasa Dare’a, który postanowił popełnić cover tego instant-klasyka w duchu neoklasyki. W ten sposób powstała wyjątkowa aranżacja Teardrop, przygotowana specjalnie z okazji tegorocznego Piano Day.

Pierwotna wersja utworu znalazła się na niemniej cenionym albumie, co sam kawałek, bo na obchodzącym w tym roku 25. urodziny krążku Mezzanine. Nagrana rok wcześniej pościelowo-trip-hopowa ballada nosi wszystkie cechy charakterystyczne wczesnego Massive Attack. Jednak to, co wyróżnia kawałek najmocniej i co stało się jego najbardziej rozpoznawalnymi atutami, to przecinająca basowo-bitowy brud partia gitary oraz delikatny, niemal eteryczny głos legendarnej już Elizabeth Fraser, wokalistki Cocteau Twins.

Massive Attack
Massive Attack

Massive Attack. Ćwierć wieku ponadczasowego klasyka

Na przestrzeni ćwierć wieku swojego życia, kawałek otrzymywał dziesiątki, jeśli nie setki nowych wcieleń, czy to za sprawą coverów, czy remiksów. Jeśli można mówić o komercyjnym sukcesie Massive Attack, to należy go rozpatrywać przede wszystkim za sprawą Teardrop, utworu, który znają niemal wszyscy, nawet jeśli nigdy nie słyszeli o czymś takim jak trip-hop.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Massive Attack – Teardrop

Massive Attack i Madonna? To mogło się wydarzyć

Co ciekawe, zamiast Elizabeth Fraser partię wokalną mogła wykonać inna piosenkarka, znacznie bardziej popularna niż liderka Cocteau Twins. W chwili powstania utworu, Massive Attack było triem złożonym z pierwotnych członków składu: Andrew “Mushroom” Vowles, Robert “3D” Del Naja oraz Grant “Daddy G” Marshall (dziś zespół stanowi duet dwóch ostatnich wymienionych). To do tego pierwszego należało autorstwo piosenki. Vowles zaproponował, by wysłać utwór… Madonnie. Jak zrobił, tak uczynił. W opozycji do Mushrooma, 3D oraz Daddy G woleli słyszeć w numerze głos Elizabeth Fraser i to do niej zwrócili się z propozycją współpracy. Ostatecznie to wokalistka Cocteau Twins zaśpiewała w Teardrop, zaś sama Madonna miała być ogromnie niepocieszona faktem, iż jej kandydatura przegrała w wewnętrznym głosowaniu członków bristolskiej formacji.

AURORA – Teardrop (Massive Attack cover)

Fraser nie tylko zaśpiewała, lecz również napisała tekst do utworu. Zanim doszło do współpracy z Massive Attack, pochodząca ze Szkocji wokalistka związana była prywatnie m.in.ze słynnym amerykańskim artystą, Jeffem Buckleyem. W czasie, gdy Fraser pisała tekst do Teardrop, świat obiegła informacja o zaginięciu, a następnie tragicznej śmierci Buckley’a. Muzyk zniknął 29 maja 1997 roku – po raz ostatni widziany był nad rzeką Wolf River Harbor. Tego samego dnia ślad po nim zaginął. 4 czerwca pasażerowie płynący na pokładzie statku przemierzającego wspomnianą rzekę, zauważyli w wodzie ciało. Topielcem okazał się Buckley. Autopsja nie wykazała niczego podejrzanego. Uznano, że artysta zmarł na wskutek nieszczęśliwego utonięcia. W chwili śmierci miał zaledwie 30 lat. To właśnie jemu Elizabeth Fraser zadedykowała tekst piosenki Teardrop.

Douglas Dare czaruje

Ćwierć wieku później, bo w 2023 roku, klasyk Massive Attack przypomina o sobie za sprawą Piano Day. Nieformalne, choć międzynarodowe święto, przypada w 88. dzień roku – liczba ta oznacza również liczbę klawiszy klasycznego fortepianu. Tego dnia internet zasypują premiery, w których dominują dźwięki tego instrumentu. Podobnie jest w przypadku utworu Douglasa Dare’a, a dokładniej coveru jego autorstwa – muzyk wziął na swój warsztat wspomniane Teardrop grupy Massive Attack.

Douglas Dare – fot. facebook.com/douglasdaremusic

Artysta nagrał utwór w zaciszu własnego domu. Jego wersja nosi wszelkie znamiona nagrywania w duchu DIY – słychać każdą niedoskonałość. Co ciekawe, by uzyskać nieco inny efekt Dare włożył do środka pianina gruby, wełniany szal obciążający pracę strun wewnątrz instrumentu. Według artysty miało to dodać nagraniu mroczniejszego i bardziej alternatywnego charakteru. Minimalistyczna wersja Teardrop stanowi przejmującą aranżacją głównie za sprawą wokalu Douglasa Dare’a – jego niepokojąca, momentami wręcz nieludzka barwa potrafi przyprawić o dreszcze. Nie dziwią zatem liczne porównania wokalnej stylistyki Dare’a do Thoma Yorke’a czy Jamesa Blake’a.

Douglas Dare – Teardrop

Brytyjski artysta (swoją drogą syn nauczycielki gry na fortepianie) nadał Teardrop osobliwego, na swój sposób magicznego charakteru, eksponując jego najmocniejsze cechy – charakterystyczny motyw przewodni oraz partię wokalną. Spośród wszystkich słyszanych do tej pory aranżacji utworu Massive Attack, ta na pewno zasługuje na szczególną uwagę i docenienie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →