Artysta stworzył muzykę z syfu unoszącego się w powietrzu i… brzmi ona niesamowicie
Muzyka powstała w ramach projektu Sounding Out Pollution pozwala dosłownie usłyszeć, jak brzmi zanieczyszczone powietrze.
Muzyka z powietrza
Tym razem nie amerykańscy naukowcy, a brytyjscy wzięli się za nietypowe przedsięwzięcie. Wraz z artystą dźwiękowym Robertem Jarvisem w ramach projektu Sounding Out Pollution przygotowali trzy kompozycje muzyczne oparte o… dane uzyskane z badań jakości powietrza. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie.
Naukowcy zebrali informacje dotyczące jakości tego, co nabieramy w płuca, z różnych miast i wsi o różnych porach dnia. Następnie dane te wykorzystano do stworzenia utworów muzycznych przy użyciu różnych instrumentów, zachęcając tym samym odbiorców do „usłyszenia” różnic w zanieczyszczeniu powietrza.
Wszyscy jesteśmy świadomi, że zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe i że dotyczy nas wszystkich. Ale ponieważ jest niewidoczne, trudno jest utrzymać tę świadomość. Sounding Out Pollution oferuje ludziom świeże spojrzenie na zanieczyszczenie – i być może zachętę, by od czasu do czasu przejść się pieszo lub wybrać transport publiczny, zamiast wsiadać do samochodu
– komentuje Dr Catherine Muller, kierownik projektu WM-Air.
Location Matters
Pick Your Moment
Choose Your Path Carefully
Muzyka, która pomaga zrozumieć, czym tak naprawdę oddychamy
Pierwsza z kompozycji odwzorowuje dane zanieczyszczenia powietrza w ujęciu porównawczym między obszarami wiejskimi i miejskimi w Wielkiej Brytanii. Druga pokazuje, jak zmienia się zanieczyszczenie powietrza w ciągu godziny w regionie West Midlands w Wielkiej Brytanii. Trzecia ilustruje, jak drastycznie zmienia się powietrze, którym oddychamy, podczas podróży z wiejskich obrzeży Birmingham do centrum miasta.
Dźwięk jest często uderzającym sposobem wyrażania danych, które normalnie są przedstawiane za pomocą jednego z pozostałych zmysłów. Być może dzięki wieloletniemu słuchaniu muzyki ludzie są dość biegli w rozszyfrowywaniu informacji dźwiękowych. W związku z tym, wykorzystując dźwięk w ten sposób, możemy szybko tworzyć nowe rozumienia rzeczywistości. Mam nadzieję, że projekt Sounding Out Pollution oferuje użyteczny sposób uczenia się o tym, jak nasze najbliższe środowisko zmienia się pod wpływem dokonywanych przez nas wyborów
– tłumaczy Robert Jarvis.