Armand Van Helden: ikoniczne single legendy house

Artykuł Felieton
Armand Van Helden single

Kochacie styl Armanda Van Heldena? Ten amerykański DJ, remikser i producent należy niewątpliwie do legend sceny house. Z okazji wydania jego nowego singla Freedom ( You Bring Me) z towarzyszeniem Snakehips, przyglądamy się najciekawszym produkcjom tego artysty. Poznajcie 10 tracków definiujących styl Armanda Van Heldena!

Urodzony w 1970 roku w Bostonie Armand Van Helden już od wczesnych lat przejawiał zainteresowanie muzyką. W wieku 13 lat nabył automat perkusyjny, a dwa lata później zaczął DJ-ować na block-parties w Nowym Jorku. Fascynowała go scena rapowa oraz nurt Freestyle. To zakorzenienie w hip-hopie będzie mieć potem ogromny wpływ na jego styl produkowania house’u oraz miksowania kawałków. Jego debiutem nagraniowym było Stay On My Mind.

Armand Van Helden presents Deep Creed – Stay On My Mind (Ska Ska Mix)

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Witch Doktor to do dziś parkietowy banger w stylu hard-house, jaki ukazał się w kultowym Strictly Rhythm. Ten numer jest absolutnym klasykiem – polecamy również niemal dziesięciominutowy Dark Ages Mix.

Armand Van Helden – Witch Doktor


Ci, którzy kojarzą Armanda wyłącznie z muzyki z ostatnich 10 lat i przywodzi on im na myśl melodyjny funky-house, powinni koniecznie zapoznać się głębiej z produkcjami z pierwszych lat jego tworzenia. New York City Express pod aliasem Hardhead to ponownie hard-house’owa bomba, zwalniająca w połowie tempo o tribalowym rodowodzie.

Hardhead – New York City Express

Funk Phenomena to kolejny z klasyków nowojorskiej legendy house – numer doczekał się wielu remiksów i jest inspirowany hip-hopem.

Armand van Helden – The Funk Phenomena

Taki track mógł wyjść tylko spod ręki Armanda! This Is It to jeden z utworów na płycie z instrumentalnym, ale niesamowicie  tanecznym hip-hopem – Sampleslaya – Enter The Meatmarket. Płyta jest absolutnie genialna i unikatowa w brzmieniu.

Armand Van Helden – This Is It!

I jeszcze jedna koneksja z kulturą hip-hopową: Full Moon, czyli hip-house’owy hymn nagrany wspólnie z Commonem. Dla tych z was, którzy kochają hip-house, polecam składankę New York – A Mix Odyssey 2 będącą swoistym przewodnikiem i elementarzem tego gatunku.

Armand Van Helden – Full Moon

I Want Your Soul – gigantyczny hit z płyty Ghettoblaster z samplami z Siedah Garret to ucieleśnienie ducha Old-Skoolu, hołd dla klasycznego house’u i Freestyle. Singiel był remiksowany przez Dusty Kid, Crookers, Fake Blood w złotym okresie fidget-house’u.

Armand Van Helden – I Want Your Soul

You Don’t Know Me – kolejna ponadczasowa produkcja, klasyk nad klasyki, w którym wokalnie udziela się Duane Harden. Numer zawiera sample z Dance With You Carrie Lucas i bębny z … Plastic Dreams Jaydee. Teledysk znacie na pamięć, posłuchajcie więc wersji Dubstramental, jaką AVH zagrał podczas seta na Love Parade.

Armand Van Helden – U Don’t Know Me

My My My z 2004 roku zawiera sample z nagrania Comin’ Apart Gary’ego Wrighta i ukazał się już w 2004 roku na albumie Nympho.  W tym samym roku piosenka pojawiła się na pierwszej części kompilacji Armanda New York: A Mix Odyssey. Największa popularność singla nastąpiła, gdy artysta nagrał nową wersję z dodanymi wokalami house’owej divy Tary McDonald (2006).

Armand Van Helden – My My My

Remiks Armanda Van Heldena nagrania Tori Amos, Professional Widow, zdobywał coraz większą popularność w klubach i pirackich radiostacjach, w zupełnym oderwaniu od wersji podstawowej piosenki. Wytwórnia podjęła wtedy decyzję o wydaniu tego miksu na samodzielnym singlu jako Professional Widow (It’s Got to Be Big) w grudniu 1996 roku. Piosenka stała się wielkim hymnem w klubach jako Armand’s Star Trunk Funkin’ Mix – zaczynał królować wtedy nurt speed-garage.

Tori Amos – Professional Widow (It’s Got to Be Big) – Armand Van Helden remix

Na zakończenie najnowszy singiel artysty – nagrany ze Snakehips!

Snakehips x Armand Van Helden – Freedom (You Bring Me)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →