Armand van Helden i 25 lat „You Don’t Know Me”

Fot. facebook.com/armandvanhelden
News

Jego kariera mogłaby stać się kanwą książki o tym, jak robiąc coś z pasją od najmłodszych lat, w końcu docierasz na szczyt. Ten szczyt zdobył licząc niewiele ponad 20 lat, co mając na uwadze fakt, iż dziś jest 53-latkiem, który nadal nagrywa cieszącą się popularnością muzykę oraz występuje na całym świecie, jest godne podziwu. I choć w jego życiu było kilka momentów-gamechangerów, jak choćby rok 1996 i premiera słynnego remiksu Professional Widow Tori Amos, później równie znane “he Funk Phenomena i My My My, współpraca z The Rolling Stones, Janet Jackson czy Daft Punk, to jednak rok 1998 ma szczególne miejsce na osi kariery Armanda van Heldena, jednego z najważniejszych artystów sceny house w całej jej historii.

Dokładnie 25 lat temu Armand van Helden dał światu utwór będący do dziś prawdziwą bombą, która rozsadza parkiety euforyczną energią. Ćwierć wieku temu swoją premierę miał absolutnie kultowy track, po którym – wbrew tytułowi – wszyscy znaliśmy już jego autora i znamy go do dziś.

Armand van Helden – You Don’t Know Me

Pochodzenie i wczesne lata urodzonego w 1970 roku w Bostonie Armanda van Heldena są nieco skomplikowane. W jego żyłach płynie krew hindusko-holenderska za sprawą ojca oraz francusko-libańska od strony matki. Młody van Helden jako syn pilota amerykańskich sił powietrznych, sporą część dzieciństwa spędził poza ojczyzną – w ciągu pierwszych osiemnastu lat życia Armand mieszkał m.in. we Włoszech, Turcji, Łotwie i Holandii. Zderzenie urodzonego w Stanach Zjednoczonych nastolatka z europejską kulturą lat 80. wywarło ogromny wpływ na jego wrażliwość, a następnie na artystyczne fascynacje.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Armand van Helden – fot. Instagram

Przygodę z muzyką zaczął wcześnie – w wieku 13 lat otrzymał pierwszy automat perkusyjny, a dwa lata później nauczył się miksować. Chwilę potem, zainspirowany rodzinnym Bostonem, zachłysnął się kulturą hip-hopową, która pozostaje mu bliska do dziś. Mając 18 lat postanowił na stałe wrócić do USA. To wówczas zaczęła się jego przygoda z lokalnymi klubami, muzyką house i didżejką.

Armand van Helden. Narodziny Legendy

Już pierwsze próby produkcji własnej muzyki okazały się udane. Na początku lat 90. Van Helden wydawał m.in. w Strictly Rhythm i remiksował tracki takich gigantów jak Faithless czy New Order. Posługując się kilkoma aliasami na raz, starał się nie ograniczać do jednej stylistyki i pozwalać na przypisanie sobie łatki na tak wczesnym etapie kariery. Niezależnie od tego, jaki przyjmował pseudonim, Armand spotykał się z aprobatą słuchaczy, krytyków i innych artystów, co sprawiło, że chęć współpracy z nim wyrazili m.in. Roger Sanchez i Thomas Bangalter z Daft Punk. Chwilę później, van Helden zaczął pracować na własną markę podpisując się coraz częściej swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. W ten sposób sygnował m.in. remiks, który zrobił dla jednej z popularniejszych wokalistek lat 90., Tori Amos.

Tori Amos – Professional Widow (Armand van Helden remix)

Jego interpretacja pochodzącego z płyty Boys of Pele singla “Professional Widow stała się hitem po obu stronach oceanu i zdobyła szczyty list przebojów w Wielkiej Brytanii. 26-letni wówczas Van Helden awansował do pierwszej ligi najgorętszych nazwisk sceny klubowej, tuż obok Laurenta Garniera, Todd Edwardsa czy Todda Terry’ego.

Armand van Helden – fot. Instagram

Jednak Professional Widow był tylko i aż remiksem. Armand potrzebował własnego utworu, który stanie się światowym hitem. Dwa lata później marzenie stało się rzeczywistością.

Podczas nagrywania trzeciego w swojej karierze albumu zatytułowanego 2 Future 4 U, Van Helden zaprosił do współpracy Duane’a Hardena, amerykańskiego wokalistę, tekściarza i kompozytora. Połączone siły obu artystów oraz inspiracje takimi trackami jak Plastic Dreams Jaydee i Dance With You Carrie Lucas, z których to muzycy wzięli sample, sprawiły, że zaczęła dziać się magia.

Jaydee – Plastic Dreams

Jak wspomina Duane w dokumencie The story behind “You Don’t Know Me” | Muzikxpress 092, sam tekst do “You Don’t Know Me” powstał w 15 minut. Z kolei pomysł na kształt partii wokalnej wziął się z inspiracji muzyką gospel, a także Arethą Franklin czy Marvinem Gaye’m. Choć Harden twierdzi, że nie należał nigdy do dobrych songwriterów i za jego piosenkami nie kryją się wyszukane opowieści, to pasję do tworzenia muzyki obudziła w nim… śmierć brata. Znajdując kasetę z amatorsko nagranym przez niego utworem, Duane postanowił stworzyć kompozycję do zarejestrowanej partii wokalnej. W ten sposób zaczął uczyć się produkcji muzyki, a z czasem również śpiewu i pisania tekstów.

Van Helden i Harden spotykali się w klubach, w których grywał ten pierwszy. Duane, będący fanem twórczości Armanda, uwielbiał dośpiewywać partie wokalne do jego utworów. W ten sposób zwrócił na siebie uwagę Van Heldena, który zaproponował mu współpracę i z którym połączyła go trwająca do dziś przyjaźń.

Armand van Helden – fot. Instagram

Sama praca nad utworem była dość prozaiczna – Armand i Duane spotkali się w domu tego pierwszego i wymieniali inspiracjami związanymi z samplami pochodzącymi z utworów disco. Gdy w końcu trafili na winyl z Dance With You Carrie Lucas, doszli do wniosku, że będzie to właściwy wybór. Tekst powstał w trakcie kolacji, a partię wokalną Harden nagrał pod nieobecność Van Heldena, który zniknął w sypialni ze swoją dziewczyną… Następnie rozpoczął się żmudny proces składania kompozycji w całość i łączenia sampli z samodzielnie przygotowanymi ścieżkami.

Carrie Lucas – Dance With You

Jeszcze w 1998 roku utwór został wydany w USA, następnie trafił na wspomnianą wcześniej, opublikowaną tego samego roku płytę Van Heldena – 2 Future 4 U. W roku 1999 kawałek miał swoją europejską premierę. Niezależnie od czasu publikacji czy szerokości geograficznej, You Don’t Know Me (zapisywane także jako U Don’t Know Me) stał się bezsprzecznym hitem, który szturmem zdobył listy przebojów. Dziś numer ten ma status jednego z najbardziej kultowych kawałków w historii muzyki tanecznej.

Ciekawostką jest fakt, iż prócz wspomnianych już utworów, w You Don’t Know Me znalazły się także m.in. sample z Music for Pushchairs Phats and Small oraz… fragmenty dialogów z popularnego serialu animowanego Cartoon Network, Laboratorium Dextera. Z kolei na podobny pomysł z wykorzystaniem Dance With You Carrie Lucas, wpadli dwa lata wcześniej Jonny D i Nicky P. Jednak ich interpretacja w utworze The Captain nie spotkała się z tak dobrym przyjęciem jak dzieło van Heldena i Hardena.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →