TOP 30 utworów house. Część II: 1996-2000

News
TOP 30 utworów house 2

Wspólnie z członkami i członkiniami grupy House Heads Polska prezentujemy drugą odsłonę cyklu TOP 30 utworów house. Pora na lata 1996-2000.

TOP 30 utworów house. Miłe lepszego początki

Na początku czerwca zaprezentowaliśmy pierwszą część naszego nowego cyklu. TOP 30 utworów house to nie tylko flashback do przeszłości. To poniekąd encyklopedia muzyki house od chwili, gdy zdobyła ogólnoświatową popularność. O tym, dlaczego zaczęliśmy od lat 90. (choć wcześniejszym okresem także się zajmiemy), pisaliśmy tutaj. Druga odsłona cyklu to wciąż początek naszej podróży, która nabiera rumieńców.

TOP 30 utworów house wspólnie z House Heads Polska

Wasz odzew na premierową część był znakomity, za co bardzo dziękujemy. Wielu z Was postanowiło zasilić szeregi facebookowej grupy House Heads Polska, z której członkami i członkiniami tworzymy ten cykl. Więcej o samej grupie i o tym, kto może do niej dołączyć, również przeczytacie tutaj.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

House Heads Polska

House Heads Polska

TOP 30 utworów house. Zmiany na lepsze

Tak, jak napisałem wcześniej, nasza podróż nabiera rumieńców i to z kilku powodów. Po pierwsze zmieniliśmy nieco metodologię nadsyłania propozycji do zestawienia, dzięki czemu proces głosowania jest bardziej kompletny i sprawiedliwy. Dla przykładu – w pierwszej części cyklu wybieraliśmy 30 czołowych pozycji z puli 60 utworów. W drugiej – już z ponad 140. Mając na uwadze doświadczenie wielu głosujących, czasem sięgające lat 80., – czyli okresu, gdy house rozkręcał się za oceanem, a w Polsce niewielu miało o nim pojęcie – udaje nam się coraz wnikliwiej badać dorobek tego nurtu.

TOP 30 utworów house. Druga połowa lat 90.

Lata 1996-2000 to czas, który dla części z nas jest już całkiem bliski jeśli chodzi o klubowe doświadczenia. Pierwsze imprezy, dość prężnie działające rozgłośnie radiowe, w których zaczęły pojawiać się audycje dedykowane scenie klubowej, dostęp do telewizji muzycznej i – oho! – raczkujący internet. Przede wszystkim końcówka lat 90. to już całkiem przyzwoita dostępność do muzyki house na fizycznych nośnikach. Niezależnie od tego, czy mowa o płytach kupowanych w sklepach, na bazarach, czy zgranych od starszego kuzyna.

W przypadku zestawienia otwierającego nasz cykl, czyli obejmującego okres 1990-1995, można mówić o tym, że dopiero kawałki z pierwszej dziesiątki stanowią ogólnoznany kanon. Gypsy Woman czy  Show Me Love to numery, które przedostały się do mainstreamu. Kolejne lata pokazują, że zainteresowanie muzyką house wśród szerszej publiczności rosło. Wystarczy wymienić Daft Punk czy Modjo, których teledyski na dobre rozgościły się w telewizji. Jednocześnie sami muzycy z pierwszych stron kolorowych gazet coraz chętniej spoglądali w kierunku młodych househeadów. Jedni zapraszali ich do tworzenia remiksów swoich utworów, drudzy proponowali współpracę w roli producentów. W ostatniej dekadzie XX wieku Roger Sanchez wziął na warsztat numery Stinga i The Police, a Armand van Helden zrobił pamiętny edit dla Tori Amos.

Jak zatem wyglądała druga połowa lat 90. w muzyce house? Czy pionierzy z Detroit i Chicago wciąż trzymali się mocno? Kto z debiutantów osiągnął największy sukces? Przekonajcie się czytając drugą część naszego TOP 30 utworów house poświęconą latom 1996-2000.

TOP 30 utworów house [1996-2000].Miejsca 30.-21.

Dziesiątka, w której starzy wyjadacze spotykają się z młodymi gniewnymi. Debiutujący chwilę temu Moodymann i Kerri Chandler to w drugiej połowie lat 90. już uznane marki. Jednak na horyzoncie pojawiają się nowe nazwiska, w tym Van Helden czy Zdar.

TOP 30 utworów house

TOP 30 utworów house

Junior Jack – My Feeling [1999]

Roy Davis Jr feat. Peven Everett – Gabriel [1996]

MoodymannI Can’t Kick This Feeling When It Hits [1997]

Azzido Da Bass – Dooms Night (Timo Mass Remix) [1999]

Armand Van Helden Presents Old School Junkies ‎– The Funk Phenomena [1996]

Tori Amos – Professional Widow (Armand Van Helden Remix) [1996]

CassiusCassius [1999]

Blaze ‎- Lovelee Dae [1997]

Daft PunkAround The World [1997]

Kerri ChandlerRain [1998]

TOP 30 utworów house [1996-2000]. Miejsca 20.-11.

Masters At Work mają się dobrze, a współpraca z Indią, jedną z najbardziej ikonicznych wokalistek muzyki house, zaowocowała powstaniem wielu ponadczasowych klasyków. Ostatniego słowa nie powiedział też Paul Johnson, ktorego Get Get Down odniosło ogromny sukces. Kto pamięta DJ Tonkę granego na niemieckiej VIVIE? Ktoś z głosujących napisał, że gdyby oddać głosy wyłącznie bywalcom polskich dyskotek przełomu lat 90./00., to właśnie Thomas-René Gerlach byłby triumfatorem tej odsłony cyklu.

TOP 30 utworów house

TOP 30 utworów house

Silicone Soul – Right On, Right On [2000]

Soulsearcher – Can’t Get Enough (Vocal Club Mix) [1999]

Masters at Work feat. India – To Be In Love [1999]

Negrocan – Cada Vez (Grant Nelson Vocal Mix) [1999]

DJ Tonka – Don’t Be Afraid (To Let Yourself Go) [2000]

Pépé Bradock – Deep Burnt [1999]

Cassius – Feeling For You [1999]

Paul Johnson – Get Get Down [1999]

Wamdue Project – King Of My Castle [1998]

Afro Medusa – Pasilda [2000]

TOP 30 utworów house [1996-2000]. Miejsca 10.-1.

Od chwili, w której Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter przywdziali skafandry i kaski, ich kariera wystrzeliła w przestrzeń niczym rakieta SpaceX Dragon. Wizerunek to jedno. Jednak miejsce w historii muzyki (nie tylko house), zapewnił duetowi Daft Punk ich długogrający debiut. Od pierwszego dnia od swojej premiery, album Homework zdobył gigantyczną popularność. W czołówce zestawienia nie mogło zabraknąć absolutnych evergreenów na czele z Big Love Pete’a HelleraHouse Music Eddie’go AmadoraFree Ultra Nate’y czy Lady od Modjo. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną pozycję. Nuyorican Soul to kolejny side project Little Louie Vegi and Kenny’ego „Dope’a” Gonzaleza, czyli duetu Masters at Work. Jedyny długogrający krążek wydany pod szyldem Nuyorican Soul to dziś jedno z ikonicznych wydawnictw, na którym house przeplata się z wpływami muzyki latynoskiej, jazzu i soulu.

TOP 30 utworów house

TOP 30 utworów house

Nuyorican Soul – It’s Alright I Feel It (feat. Jocelyn Brown) [1997]

Pete Heller – Big Love (The Dronez Mix) [1999]

Ultra Nate – Free [1997]

David MoralesNeedin’ U [1998]

Daft Punk – One More Time [2000]

Eddie Amador – House Music [1998]

Modjo – Lady (Hear Me Tonight) [2000]

TOP 30 utworów house [1996-2000]. Podium

TOP 30 utworów house

TOP 30 utworów house

3. Moloko – Sing It Back [1998]

Walka o 3. miejsce była zacięta do samego końca. Wygrał ją utwór, który choć sam zasługuje na miano parkietowego hymnu, to na dodatek remiksy Borisa Dlugoscha i Todda Terry’ego scementowały jego pozycję w kanonie największych bangerów. Przez zaledwie 9 lat swojej działalności, zespół Moloko dostarczył nam kilka ponadczasowych hitów. W wielu wywiadach Róisín Murphy podkreślała, że grupa nie została definitywnie rozwiązana i choć jej solowa kariera prężnie się rozwija, to kto wie, może kiedyś…

2. Armand Van Helden – You Don’t Know Me [1999]

Gdybym miał wskazać czyją twarz ma muzyka house przełomu lat 90./00., to bez chwili zastanowienia wybrałbym tego urodzonego w 1970 roku w Bostonie producenta. Armand Van Helden stał się złotym dzieckiem sceny klubowej i do dziś stara się utrzymać status artysty z samej czołówki (niech przykładem będzie reaktywowany chwilę temu projekt Duck Sauce). Początek kariery Amerykanina był naprawdę intensywny. Niezależnie czy wydawał autorskie produkcje, czy remiksował cudze, niemal zawsze kończyło się to sukcesem. Wymienione już w tym zestawieniu The Funk Phenomena, remiks Professional Widow Tori Amos czy w końcu You Don’t Know Me to najlepsze tego przykłady.

1. Stardust – Music Sounds Better With You [1998]

Zwycięstwo Stardust (i to z ogromną przewagą) to nie tylko sukces Thomasa Bangaltera (znów ten Daft Punk!), Alana Braxe’a i Benjamina Diamonda. To dowód na to, że przełom lat 90. i 00. to dominacja francuskiej sceny house. Obok Berlina, to właśnie Paryż stał się dla Europy tym, czym dla Stanów Zjednoczonych Detroit i Chicago. Wspomniani Stardust i Daft Punk, do tego Modjo, Cassius i wielu innych… Francuzi znaleźli sposób, by nadać muzyce house popowej lekkości i radiowego charakteru, nie odbierając jej tanecznego sznytu. Sposób ten, a raczej unikatowy styl wypracowany przez producentów znad Sekwany, zapisał się w historii muzyki złotymi zgłoskami jako French touch, a jego chwała trwa do dziś.

TOP 30 utworów house. Kolejne edycje

Co dalej? Już niebawem zaprezentujemy kolejne zestawienia TOP 30 utworów house. Lada moment rozpoczniemy prace nad rankingiem obejmującym lata 2001-2005. By umilić sobie czas oczekiwania, posłuchajcie playlisty TOP 30 utworów [1996-2000], którą skompletowaliśmy i dodaliśmy do naszego profilu w serwisie Spotify. Uwaga, mamy dla Was mały bonus. Tym razem zamiast czołowych 30, dodaliśmy aż 80 kawałków! Tym samym możecie sprawdzić jakie numery nie znalazły się w czołówce zestawienia, lecz były brane pod uwagę przez głosujących.

TOP 30 utworów house. Dołącz do House Heads Polska

Chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu muzyki house? Wymienić odkryciami? Podzielić się własnymi produkcjami czy setami? A może po prostu lubisz rozmawiać o muzyce? Jeśli tak, dołącz do grupy House Heads Polska na Facebooku. Kto wie, być może kolejne zestawienia powstaną dzięki Twojej pomocy!


OPRACOWANIE GRAFICZNE:
Paul Dretkiewicz – Instagram / wwwPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →