Orbital

Orbital
Electronic
Kraj:
Wielka Brytania

Orbital to obok Underworld jeden z najważniejszych zespołów w muzyce elektronicznej. To oni wyznaczyli szlaki dla takich formacji jak Daft Punk, czy The Chemical Brothers, to dzięki nim zespoły grające muzykę taneczną występują na wielkich festiwalach muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka. Tworząc swoje własne niepowtarzalne brzmienie stali się inspiracją dla kilku pokoleń producentów.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Orbital założyło dwóch braci – Phil i Paul Hartnoll. Dorastając w hrabstwie Kent słuchali takich zespołów jak Crass, czy Dead Kennedys, ale nieobcy był im wczesny hip hop. Wtedy też rozpoczęli pierwsze przygody z muzyką. Przełomowym momentem stało się wydanie kultowego już dzisiaj singla „Chime” (1989). Pierwszy nakład wyprzedał się natychmiast, a już wkrótce „Chime” stało się tanecznym przebojem na Wyspach. Popularność singla wprowadziła Orbital nawet do programu Top Of The Pops. Na początku lat 90-tych, kiedy elektroniczna muzyka taneczna dopiero się formowała i oparta była głównie na singlach, Orbital z konsekwencją pionierów postanowili wydać album długogrający, który z braku tytułu zapisał się w historii jako „Green Album”. Kolejną płytę wydali dwa lata później (1993).

 

To, co jednak jest najważniejszym wyróżnikiem Orbital, to ich pasja dotycząca występów na żywo. Nowy materiał prezentowany był po obu stronach Atlantyku, a takie koncerty jak wyprzedane dwa dni z rzędu Brixton Academy nie należały do rzadkości. Najbardziej pamiętnym występem braci Hartnoll był koncert podczas festiwalu Glastonbury w 1994 roku, który przeszedł do legendy i jest jednym z kluczowych momentów w historii muzyki tanecznej. Od tego koncertu Orbital zapraszani byli na wszystkie ważniejsze festiwale muzyczne, potwierdzając że dla Phila i Paula występy na żywo są równie ważne co albumy studyjne. W 2004 roku panowie powrócili, aby znów tryumfować podczas Glastonbury.

 

Płyty takie jak „The Middle Of Nowhere” (1999), „The Altogether” (2001), czy “Blue Album” (2004) mimo kolejnych fal następców nadal stanowią klasę same dla siebie. Jako twórcy o szerokich horyzontach muzycznych Orbital, nie ograniczali się  jedynie do tworzenia muzyki tanecznej, ale dali się również poznać jako twórcy muzyki filmowej. Najbardziej znany przykład to ich własna wersja motywu przewodniego do filmu „Święty”.

 

28 lipca 2004 roku Orbital zagrali w audycji u Johna Peela swój ostatni występ i zawiesili działalność, a każdy z braci zajął się produkcją muzyki na własną rękę. Wiadomość o ich powrocie zelektryzowała fanów zdobywanych od ponad 20 lat kariery. Najpierw ogłoszono zapowiedź ich występu na kultowym dla odbiorców muzyki elektronicznej festiwalu The Big Chill. Chwilę potem zespół mógł poszczycić się kolejnymi wyprzedanymi koncertami, co ciekawe zaplanowanymi dopiero na wrzesień 2009 roku.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →