WM Fono z pierwszym w Polsce eko winylem

News

Tłocznia WM Fono we współpracy z wytwórnią Kayax wprowadza na polski rynek pierwszy proekologiczny winyl.

Jak powstaje eko winyl?

Eko winyl powstaje w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. Odpady te tworzą się na etapie gradowania, czyli procesu przycinania wyciągniętej z prasy płyty do jej poprawnego wymiaru i kształtu.

W związku z tym, że nie został on poddany pełnej obróbce termicznej, której ulega faktyczna płyta winylowa, to nie traci on swoich naturalnych właściwości plastycznych i nadaje się do ponownego użycia. Jakość dźwięku jest porównywalna do tej na pierwotnie wytłoczonym krążku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kolejna kwestia to label. W tym przypadku, aby nie produkować kolejnych materiałów wykorzystane zostają nadwyżki etykiet z innych wydawnictw. Odwrócone na drugą stronę dają możliwość uzyskania białej powierzchni, na której można odręcznie umieścić podpis artysty wraz z tytułem albumu.

eko winyl

Eko CD

Materiał, z którego powstają płyty CD da się zrecyklingować, ale nie można zastosować go bezpośrednio do ponownego wyprodukowania płyty kompaktowej. Wynika to z tego, że do produkcji płyt CD musi zostać zastosowana wysoka jakość tworzywa, a ponownie przetworzony materiał nie spełnia tych wymogów.

Dlatego aby płyta CD była bardziej eko można zredukować do minimum ilość aluminium potrzebnego do jej produkcji. W efekcie powstaje płyta na w pół przeźroczysta, a dodatkowo pozostaje niezadrukowana, dzięki czemu nie używa się kolejnych substancji chemicznych w produkcji.

Proekologiczne opakowania płyt

Całkowicie przyjazne dla środowiska i w pełni ekologiczne są również opakowania, w których znalazły się winyle oraz płyty kompaktowe. Zrezygnowano zupełnie z wykorzystania plastiku, zastępując go papierem makulaturowym, pochodzącym w 100% z recyklingu.

Pierwszym eko winylem wytłoczonym przez WM Fono będzie najnowszy album Natalii PrzybyszJak Malować Ogień. 

eko winyl Natalia PrzybyszPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →