WM Fono z pierwszym w Polsce eko winylem

Tłocznia WM Fono we współpracy z wytwórnią Kayax wprowadza na polski rynek pierwszy proekologiczny winyl.
Jak powstaje eko winyl?
Eko winyl powstaje w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. Odpady te tworzą się na etapie gradowania, czyli procesu przycinania wyciągniętej z prasy płyty do jej poprawnego wymiaru i kształtu.
W związku z tym, że nie został on poddany pełnej obróbce termicznej, której ulega faktyczna płyta winylowa, to nie traci on swoich naturalnych właściwości plastycznych i nadaje się do ponownego użycia. Jakość dźwięku jest porównywalna do tej na pierwotnie wytłoczonym krążku.
Kolejna kwestia to label. W tym przypadku, aby nie produkować kolejnych materiałów wykorzystane zostają nadwyżki etykiet z innych wydawnictw. Odwrócone na drugą stronę dają możliwość uzyskania białej powierzchni, na której można odręcznie umieścić podpis artysty wraz z tytułem albumu.
Eko CD
Materiał, z którego powstają płyty CD da się zrecyklingować, ale nie można zastosować go bezpośrednio do ponownego wyprodukowania płyty kompaktowej. Wynika to z tego, że do produkcji płyt CD musi zostać zastosowana wysoka jakość tworzywa, a ponownie przetworzony materiał nie spełnia tych wymogów.
Dlatego aby płyta CD była bardziej eko można zredukować do minimum ilość aluminium potrzebnego do jej produkcji. W efekcie powstaje płyta na w pół przeźroczysta, a dodatkowo pozostaje niezadrukowana, dzięki czemu nie używa się kolejnych substancji chemicznych w produkcji.
Proekologiczne opakowania płyt
Całkowicie przyjazne dla środowiska i w pełni ekologiczne są również opakowania, w których znalazły się winyle oraz płyty kompaktowe. Zrezygnowano zupełnie z wykorzystania plastiku, zastępując go papierem makulaturowym, pochodzącym w 100% z recyklingu.
Pierwszym eko winylem wytłoczonym przez WM Fono będzie najnowszy album Natalii Przybysz – Jak Malować Ogień.