Ucichł głos Lee Scratch Perry’ego. Muzyk zmarł w wieku 85 lat

Fot. The-talks.com
News
Lee Sctrach Perry

Rainford Hugh Perry, znany pod pseudonimem scenicznym jako Lee Scratch Perry, urodził się w 1936 roku w Kendal na Jamajce. Wielu twierdzi, że King Tubby wynalazł muzykę dub, ale Perry najbardziej z nią eksperymentował.

Praca w sklepie muzycznym

Początek swojej przygody z dźwiękiem, zaczął się wraz z fuchą sprzedawcy płyt dla Clementa Coxsone Dodda (producenta ska i reggae). Wkrótce jednak sam zajął się tworzeniem nagrań dla soundsystemu Dodda. Nie potrwało to jednak długo, bowiem dwaj muzycy poważnie się pokłócili. Perry znany był również z tego, że palił za sobą mosty.

The Skatalites feat. Lee Scratch Perry (prod. Coxsone) — Guns Of Navarone

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zmienił miejsce pracy i zatrudnił się w Wirl Records, jednak wizja wytwórni oraz jej właściciela Joe Gibbsa również nie pasowała artyście. I tak w 1968 założył własną wytwórnię Upsetter. Pierwszy kawałek jaki wypuścił – People Funny Boy, prześmiewał byłego współpracownika. Perry, był zatem bardzo zaczepny i nie potrafił odpuścić swoim oponentom.

Lee Scratch Perry — People Funny Boy (1968)

Ten kawałek bardzo dobrze się sprzedawał, ale oprócz tego był bardzo innowacyjny. Zastosowano w nim leniwy, napędzany basem beat, który wkrótce zostanie zidentyfikowany jako „riddim” i zasygnalizuje przejście od pobudzonego, optymistycznego ska do pulsującego reggae.

Niezależna droga Upsettera

Od tego momentu do lat 70. Perry wypuścił zadziwiającą ilość dzieł pod swoim nazwiskiem i licznymi aliasami: Jah Lion, Pipecock Jakxon, Super Ape czy The Upsetter.

Wywiad z Lee Scratch Perrym

Odżegnywał się mocno od muzyki raggamuffin, która pojawiła się we wczesnych latach 80. Uważał, że nie jest uduchowiona i nie posiada wartości religijnych. W wywiadzie udzielonym Krishnanowi Guru-Murthy’emu podkreślał, że z kolei to są właśnie wyznaczniki wyróżniające jego brzmienie.

Lee Scratch Perry — I Am A Madman

Sam o sobie mówił „Madman”, Szalony Człowiek. W jego przekonaniu Bóg również musiał być szalonym, tworząc ludzi. Perry, uważał, że Bóg jest kimś, kto eksperymentuje z kreacją. W swoich ekscentrycznych strojach, pełnych cekinów, kolorów, dodatków często wykorzystywał wizerunki proroków ruchu Rastafari (Haile Sellasie czy Jezusa Chrystusa).

Lee Scratch Perry

Muzyka Lee Scratch Perry’ego odcisnęła ogromny ślad nie tylko w reggae czy dub, ale również w wielu innych odmianach muzyki klubowej.

Lee Scratch Perry — Chase The Devil (Elbtonal Percussion Remix)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →