Nie tylko Bicep. Irlandzka scena to światowa czołówka i ten dokument to potwierdza
Irlandzka branża związana ze sceną klubową zaczyna być w UK traktowana na równi z tą londyńską. Przyglądamy się nowemu projektowi, który przybliża fenomen muzyki tanecznej najbardziej zielonego z państw wyspiarskich.
Dokument radiowy o irlandzkiej scenie tanecznej
Badacze i fani muzyki elektronicznej z wysp brytyjskich otrzymali w prezencie czteroczęściowy dokument radiowy biorący pod lupę branżę klubową z Irlandii. Podcast bada historię muzyki tanecznej zielonych braci i sióstr w sposób analityczny, prezentując największe gwiazdy i ich punkt widzenia na całą scenę.
W czterech 50-minutowych odcinkach The Breakdown zagłębia się w trzy dekady elektronicznej muzyki tanecznej z Irlandii. Słuchamy opinii największych żyjących producentów i muzyków związanych z tym właśnie regionem. Sercem dokumentu jest jego producent Hugh Fowler. Ważne głosy zabierają również tacy muzycy jak Dave McDonnol z Bumble, Mr Spring i Zero T. Historiami kryjącymi się za ich największymi utworami dzielą się także Bicep, Mano Le Tough oraz O:rla.
Glue od Bicep tanecznym hymnem Irlandii
Wybuch fali acid house na początku lat 90. otwiera nam całą serię. Przechodzimy przez wszystkie etapy rozwoju irlandzkiej sceny, która od zawsze odciskała mocne piętno na europejskiej muzyce elektronicznej. Ostatni odcinek został praktycznie w całości dedykowany w kierunku Bicep, których fenomen docenił w ostatnich latach cały klubowy świat. Dokument radiowy dostępny jest w streamingu na irlandzkiej stacji radiowej RTÉ 2FM.
Bicep – Glue, posłuchaj
Irlandia i jej dobra narodowe
Wymienieni wyżej didżeje i producenci z Irlandii to tylko namiastka tego, jak bogata i różnorodna jest tam oferta muzyczna spod znaku undergroundowej muzyki klubowej. Orzeźwiający jest fakt, iż nie tylko stolica liczy się w grze. Poza Dublinem równie ważnymi miastami dla muzyki są Galway, Cork czy Belfast. Mniejsze okręgi również pozostawiają wyraźny ślad po sobie w kontekście rozwoju całej sceny.
Międzynarodowych karier dorobili się tacy producenci jak Chymera, DeFeKt, Donnacha Costello, John Daly czy Sunil Sharpe. Zaraz obok nich znajdują się młodzi, ambitni, utalentowani muzycy, których rozgłos jest tylko kwestią czasu. Nasza rekomendacja płynie w stronę Brame & Hamo, Colina Perkinsa, DJ Deece, ELLLL, Lakker, Replete czy TR One. Każdy z nich jest autonomicznym, ważnym głosem we współczesnej muzyce elektronicznej. Wymienieni artyści charakteryzują się nowatorskim podejściem i oryginalnym brzmieniem, które z pewnością wyniesie ich na szerokie wody.
Gdzie na imprezę w Irlandii?
Jeśli planujemy wybrać się na imprezę, polecamy szczególnie Dublin oraz Belfast. W tych dwóch miastach znajdziemy najlepiej prosperowane kluby, które goszczą co weekend dj’ską śmietankę z całego świata. The Limelight, Index, Yamouri Tengu, Palm House, Wigwam, District 8, Pygmalion – w tych wszystkich miejscach zainstalowane są bezbłędne soundsystemy, będące domem dla muzyki tych artystów jak Ben Klock, Peggy Gou, Boys Noize czy Levon Vincent. Warto zwrócić uwagę na letnie festiwale, które oferują bogaty wachlarz gatunkowy, wypełniony po brzegi najlepszymi muzykami z całego świata. Na pierwszy plan wysuwa się Electric Picnic – irlandzka wersja Glastonbury na kilkadziesiąt tysięcy osób, gdzie elektronika kolaboruje ze światem rocka. Poza tym szlagierem swoim programem zachwycają m.in Body and Soul, Indiependence, Sea Sessions czy Life Festival.