Mężczyźni w branży muzycznej w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej?

Fot. DJ City News
News
Mężczyźni w brytyjskiej branży muzycznej zarabiają więcej?

W ramach obowiązku ujawniania pensji swoich pracowników, największe brytyjskie firmy muzyczne wykazały duże różnice między gażami kobiet i mężczyzn. Warto przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii stawki pracujących w firmie osób są publiczne, kiedy zatrudnionych jest co najmniej 250 osób. Czy mężczyźni w brytyjskiej branży muzycznej mają zatem lepiej?

Stawki dla mężczyzn większe o ponad 25%

Okazuje się, że różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn sięgają ponad 25%. Według stanu na kwiecień zeszłego roku, 6 największych firm muzycznych w Wielkiej Brytanii zgłosiło właśnie taką średnią. Chodzi o Universal Music, Warner Music, Sony Music, Apple, Spotify i Live Nation. Dysproporcje dotyczą też ilości kobiet w branży muzycznej, o czym pisaliśmy tutaj.

Mężczyźni w brytyjskiej branży muzycznej zarabiają więcej?

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W Wielkiej Brytanii każdego roku firmy zatrudniające ponad 250 osób są prawnie zobowiązane do publikowania swoich ewidencji płac. Nie było to wymagane w 2020 roku podczas pandemii. Zeszłoroczne wyniki, zwykle publikowane w marcu, zostały ujawnione w tym tygodniu. Niestety różnice w płacach tylko nieznacznie spadły od roku 2019.

Największą różnicę – 34,3%, wykazano w Live Nation. Dalsze statystyki pokazały, że wśród najlepiej zarabiających osób w Live Nation, 59% stanowili mężczyźni. Mówiąc bardziej dosadnie, najlepiej zarabiający kwartyl Apple składał się w 87% z pracowników płci męskiej i tylko w 13% z kobiet. Ich średnia stawka godzinowa była o 18% niższa dla kobiet niż mężczyzn.

Mężczyźni w brytyjskiej branży muzycznej zarabiają więcej

Mężczyźni w brytyjskiej branży muzycznej zarabiają więcej?

Warto przypomnieć, że w roku 2019 roku luka ta osiągnęła prawie 30%. Podczas gdy większość firm odnotowała spadek zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć, nadal zauważalna jest znacząca różnica we wszystkich brytyjskich firmach muzycznych.

Przepaść Spotify była najniższa spośród sześciu wymienionych firm i wynosiła 15,3%.

5 kwietnia 2020 r. 44% naszych pracowników w Wielkiej Brytanii stanowiły kobiety, a 56% mężczyźni (widzimy zatem poprawę w porównaniu z naszym raportem z zeszłego roku)

– wypowiedź Spotify

Underplayed x Trailer x 2020

Stwierdzono też, że aż trzy największe na świecie wytwórnie płytowe, Universal, Sony i Warner mają średnią różnicę w wynagrodzeniu dla kobiet i mężczyzn na poziomie prawie 30% łącznie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →