Matmos zapowiadają nowy album, będący hołdem dla polskiego artysty

Fot. Materiały promocyjne
News
Matmos a sprawa polska

Krążek Regards/Ukłony dla Bogusława Schaeffera zapowiada już teraz utwór Flight to Sodom / Lot do Salo.

Matmos a sprawa polska

Matmos ogłosili wydanie nowego albumu, który będzie nosił tytuł Regards/Ukłony dla Bogusława Schaeffera. Płyta elektronicznego duetu M.C. Schmidta i Drew Daniela ukaże się 20 maja nakładem Thrill Jockey. Matmos udostępnili też pierwszy singiel promujący wydawnictwo – Flight to Sodom / Lot do Salo:

Matmos – Flight to Sodom / Lot do Salo

Regards/Ukłony dla Bogusława Schaeffera to album zainspirowany polskim eksperymentalnym kompozytorem Bogusławem Schaefferem. W nagraniach udział wzięli harfistka Úna Monaghan, multiinstrumentalista Ulas Kurugullu, oraz Will Schorre i Max Eilbach z Horse Lords.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Bogusław Schaeffer – artysta wielowymiarowy

Bogusław Schaeffer był jednym z pierwszych polskich artystów tworzących muzykę elektroniczną. Wraz z amerykańskimi rówieśnikami, takimi jak John Cage czy Morton Feldman, przekraczał granice klasycznej kompozycji, elektronicznych eksperymentów i radykalnego teatru w zabawny, łamiący formy sposób. Matmos nie są pierwszymi, którzy dostrzegają siłę jego katalogu muzycznego. W 2008 powstał film dokumentalny Solo, który zdobył liczne międzynarodowe nagrody. Co roku odbywa się także festiwal Shaeffer’s Era (ostatnio obchodzony jednocześnie w Warszawie i Los Angeles), promujący twórczość artysty.

Fot. Bogusław Schaffer

Matmos i Instytut Adama Mickiewicza

Jednak Regards… to nie tylko inspiracja twórczością Schaeffera – na zlecenie prestiżowego Instytutu Adama Mickiewicza Matmos otrzymali dostęp do całości nagranych przez Schaeffera utworów, które mogli wykorzystać wedle własnego uznania. W sposób, jaki tylko Matmos potrafią, ponownie zmontowali i połączyli nagrane utwory z nowoczesnymi instrumentami. Właśnie tak powstał złożony portret utopijnej polskiej awangardy lat 60. i współczesnego dystopijnego momentu kulturowego, które spoglądają na siebie z dystansu.

Matmos swój ostatni album – The Consuming Flame: Open Exercises in Group Form wydali w 2020 roku.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →