Madonna i jej ulubieni DJ-e i remikserzy

Felieton
madonna

Madonna – jedna z najważniejszych artystek i symbol popkultury obchodziła 16-go sierpnia swoje 63-cie urodziny. I to jej pierwsza obecność na łamach Muno.pl!  Jest obecna na scenie od lat 80. i wciąż udowadnia, że wiek nie ma znaczenia. Tworzy nową muzykę, współpracuje z młodymi, kreatywnymi muzykami i śledzi trendy – często je wyprzedzając.

Madonna od zawsze tkwiła jedną nogą na parkiecie – zwłaszcza, gdy docierając do USA, poznawała klubową scenę Nowego Jorku. Jej nagraniom zawsze towarzyszyły remiksy – już w pierwszym okresie, gdy taneczne wersje dopiero zyskiwały na popularności. My przyglądamy się dziś kilku wybranym kooperacjom ze znanymi remikserami i producentami klubowymi.

Shep Pettibone

Jeden z absolutnych prekursorów „kultury remiksu”. Produkował nagrania dla takich artystów jak Cathy Dennis czy Pet Shop Boys. Jest autorem setek remiksów o rozszerzonych tanecznych wersji ( dance mix / extended version) dla największych gwiazd sceny pop: od Mariah Carey, poprzez Janet Jackson aż po Madonnę, Loleattę Holloway i acid-house’owy projekt S’Express.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jest współautorem słynnego hitu Vogue, w którym Madonna oddaje hołd undergroundowej kulturze ballroomowej. Queerowy vogueing spotkał się tu z kulturą pop i sprzedał w milionach egzemplarzy.

Jellybean

Jellybean Benitez to producent i remikser słynny na rynku w latach 80. i 90. Remiksował Michaela Jacksona, Whitney Houston i właśnie Madonnę – wyprodukował jej Holiday. Bywalec i DJ w kultowych Paradise Garage i Studio 54. Dzięki jego radiowej audycji WKTU, udało się wylansować klasyki takie jak Planet Rock Afrika Bambataa oraz Let The Music Play Shannon.

Junior Vasquez

Urodzony w 1949 roku i wciąż aktywny jako DJ – Junior Vasquez to legenda NYC.

Reprezentant mocnego, tribalowego stylu, nawiązań do hard-house i imprez vogueingowych. Autor kompilacji The Future Sound of New York i The Future Sound of Tribal. Na początku lat dwutysięcznych wystąpił w warszawskiej Utopii.

Gdy przyjaźń z Madonną była w kryzysie, na parkietach pojawił się ten numer o ciekawym backgroundzie. Otóż Madonna w ostatniej chwili odwołała występ Vasqueza na jednym z koncertów, na co ten wyprodukował utwór jako wyraźną odpowiedź. Tytułowe zdanie „If Madonna calls, I’m not here” można usłyszeć wypowiedziane głosem wokalisty Franklina Fuentesa, a także fragmenty głosu samej Madonny, zsamplowane z automatycznej sekretarki Juniora.

Danny Tenaglia

Kultowa postać sceny DJ-skiej z USA. Grywa wciąż na całym świecie, remiksował Jamiroquai, Pet Shop Boys, Janet Jackson. Nagrywał kompilacje dla Global Underground, był rezydentem klubu The Tunnel. Autor słynnego klasyka Music Is The Answer oraz remiksu Human Nature. Jego styl określano jako hard&soul.

Club 69

Club 69 to alias austriacko-amerykańskiego producenta, Petera Rauhofera. Grywał w nowojorskim Roxy, był rezydentem imprez Work! Jako Club 69 wydał znakomite albumy: Style oraz Adults Only. Autor klasyków: Diva i Let Me Be Your Underwear. Zmarł w 2013 roku. Remiksował Justina Timberlake’a, Funky Green Dogs i Britney Spears.

William Orbit

Producent mający na koncie współpracę z takimi gigantami sceny muzycznej jak U2, Blur, All Saints, Sugababes. Remiksował Justify My Love oraz Erotica, by w kilka lat później wyprodukować wielokrotnie nagradzany album Ray Of Light.

Mirwais

Urodzony w Szwajcarii Mirwais nie znał jeszcze dobrze angielskiego, gdy wysyłał demo do Maverick Records – labelu należącego do Madonny. W 2000 roku nagrał z nią znakomitego singla Paradise ( Not For Me), a potem współprodukował albumy: Music, Confessions On A  DancefloorAmerican Life i Madame X.

A na deser: bootlegi

W sieci znajdziecie oczywiście mnóstwo bootlegów, nieautoryzowanych mash-upów utworów Madonny, zmiksowanych z innymi piosenkami. Kilka z nich przedarło się jednak do klubowego obiegu i zagościło na parkietach klubowych na dobre, np. Stuntmasterz.

Bardzo lubiana jest też (oficjalna) wersja Pet Shop Boys do Sorry.

Madonna loves club music – playlista od Muno.pl

Z okazji kolejnych urodzin artystyki, postanowiliśmy dokonać małej selekcji i z jej obszernego dorobku wybrać te kawałki, w których tworzeniu palce malaczli najlepsi spece od taneczncyh brzmień. Do puli dołożyliśmy jeszcze kilka ulubionych remiksów i oto jest! Sprawdźcie tę i pozostałe playlisty na poroiflu Muno.pl w serwisie Spotify!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →