Haçienda — świątynia rave’u uwieczniona przez Petera J. Walsha

fot. Peter J. Walsh
News
hacienda

Haçienda była legendarnym klubem w Manchesterze, który przyczynił się do wzrostu popularności rave'ów i acid house'u. Od teraz będzie można udać się wraz z nią w sentymentalną podróż. Wszystko za sprawą albumu Rave One!, który dokumentuje czasy jej działalności.

Historia Haçiendy

historia haciendy

fot. Peter J. Walsh

Haçienda została otwarta w 1982 roku, na wzór nowojorskich miejscówek Paradise Garage i Danceterii. Jej nazwa zainspirowana została sytuacjonistyczną książką Ivana Chtcheglova (nieprzetłumaczoną na polski), która dotyczyła nowej urbanistyki. Według sytuacjonistów, działania społeczne w obrębie architektury, akcje, happeningi, były metodą na przebicie się do zbiorowej świadomości i propagowanie wartości innych niż indywidualizm i konsumpcjonizm.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Choć acid house królował głównie w klubie Shoom w Londynie i na rave’ach w Blackburn, w Manchesterze również miał status kultowy.

Hacienda nie istnieje. Hacienda musi być budowana

– hasło sytuacjonistów.

hacienda

fot. Barlow Howard

Pod koniec lat 80. Haçienda zasłynęła zatem jako ambasador acid house’u. Ludzie doświadczali w niej tak silnych stanów emocjonalnych, że choć z dzisiejszej perspektywy może wydawać się to śmieszne i nieprawdopodobne, po raz pierwszy w życiu zaczynali tańczyć ze wzniesionymi w górę ramionami. Oczywiście było to siedlisko również dramatycznych sytuacji, biorąc pod uwagę przemiał gości w klubie.

Wpuściliśmy raz 2000 osób, więc bagno cały czas przelewało się i wszyscy w piwnicy chodzili po kostki w sikach i gównie

– Peter Hook.

hacienda

fot. Finest of the EDM

Rave One! – album pełen rzadkich fotografii

Rave One! Petera J. Walsha zawiera setki zdjęć zrobionych w tym wpływowym klubie, który działał od 1982 do 1997 roku. Książka jest już dostępna, a wydana została przez londyńską firmę IDEA.

Rave One! jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem Walsha, który dostarczał zdjęcia do poprzednich publikacji IDEA, takich jak Spike Island. Fotografią zajmuje się od ponad 30 lat.

Film dokumentalny o Haçiendzie

W ramach promocji publikacji planowane są również wystawy w Coventry i Milton Keynes na temat historii brytyjskich rave’ów.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →