Dwudziestolecie „Człowieka z kamerą”. The Cinematic Orchestra wracają do Polski

fot. materiały prasowe
Eventpromo
tco

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznanych alternatywnych soundtracków do obrazu będącego klasyką kina, obchodzi w tym roku dwudziestolecie. Naturalnie na trasie koncertowej The Cinematic Orchestra nie mogło zabraknąć polskich miast. Podczas koncertów usłyszymy utwory z tej płyty i inne kompozycje zespołu, wzbogacone o nowe wizualizacje prezentowane podczas występów.

Z miłości do kina

Legendarni The Cinematic Orchestra pod wodzą lidera – Jasona Swinscoe’a – wypracowali unikalny styl na przecięciu sensualnej elektroniki, jazzowej melancholii i sugestywności filmowych soundtracków. Od czasu przełomowego debiutu Motion dla Ninja Tune, zespół sprzedał setki tysięcy płyt, a ich najpopularniejszy utwór – To Build A Home – ma w serwisach streamingowych setki milionów odtworzeń.

Kompozycje grupy znają też widzowie takich seriali i filmów jak Orange Is The New Black czy Homeland. Z kolei utwór Arrival Of The Birds wybrzmiewa w nagrodzonym Oscarem obrazie Teoria Wszystkiego. The Cinematic Orchestra współpracują z najwybitniejszymi instrumentalistami, nagrywali także ze znakomitymi głosami sceny muzycznej, takimi jak Fontella Bass, Patrick Watson, Roots Manuva, Lou Rhodes czy Moses Sumney.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Duży krok ansamblu ku sławie miał miejsce ponad 20 lat temu – na początku nowego milenium skład pracował zarówno nad albumem swoim drugim longplayem Every Day oraz przy alternatywnym soundtracku do klasyki kina niemego, który został zamówiony przez Miasto Porto przygotowujące się do Europejskiej Stolicy Kultury. Część utworów powstała specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej, jednak Swinscoe i reszta wykorzystali też niektóre ze skomponowanych wcześniej tematów i dopasowali do rozwijającej się narracji niemego filmu.

The Cinematic Orchestra – Man With A Movie Camera

Prapremiera nowej ścieżki dźwiękowej do przedwojennego, sowieckiego filmu Dzigi Vertova Man With A Movie Camera miała miejsce w 2001 roku podczas festiwalu filmowego w Porto – występ zakończył się owacją na stojąco. Później ansambl prezentował ten repertuar m.in. w londyńskim Barbican, nowojorskim Winter Garden czy w Sydney Opera House. Album ostatecznie został wydany w 2003 roku, kilka miesięcy po Every Day. Dzieło spotkało się z dużym uznaniem publiczności i krytyków, m.in. The Guardian czy The Independent.

Człowiek z kamerą

Film Vertova nakręcony w okresie sowieckim dla kijowskiego studia filmowego VUFKU to poetycka wizja wyidealizowanego życia w wielkim mieście. Awangardowy obraz w plebiscycie prestiżowego magazynu Sight And Sound wydawanego przez British Film Institute, znalazł się wśród najwybitniejszych arcydzieł w historii kina, a Ukraiński Instytut Filmowy uznał go za jeden z trzech najwybitniejszych ukraińskich filmów wszech czasów.

The Cinematic Orchestra – The Man With The Movie Camera

20-lecie „The Man With A Movie Camera” w Polsce – bilety

The Cinematic Orchestra zagrają między 23-26 września w Krakowie (klub Studio), Warszawie (Stodoła) i Wrocławiu (Narodowe Forum Muzyki). Bilety na te koncerty będą wkrótce dostępne u naszych przyjaciół w Biletomat.pl.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →