W Tbilisi trwa 'tańczący protest’

News

Protest przed parlamentem w Tbilisi to reakcja na wtargnięcie policji do dwóch ważnych gruzińskich ośrodków kultury klubowej.

Dwa potężne ośrodki kultury klubowej w Gruzji, Bassiani i Café Gallery, zostały oblężone przez policję w sobotę rano. Służby zaatakowały te miejsca w ramach rzekomej reakcji rządu na kilka zgonów związanych z narkotykami w ciągu ostatnich tygodni, które władze wiążą z Bassiani. Jednak włodarze klubu już 7 maja wydali oświadczenie, w którym zapewnili, że nie mają nic wspólnego z żadną z tragedii. Na domiar dodają, że działania policji są ściśle podyktowane prawicowymi siłami politycznymi, które chcą zdyskredytować klub.
Jak podają gruzińskie media, w czasie nalotu aresztowanych zostało około 60 osób, w tym współzałożyciele klubu – Tato Getia i Zviad Gelbakhiani.
W wywiadzie dla Resident Advisor Mariam Murusidze, była księgowa Café Gallery, zadeklarowała, że to, co wydarzyło się wczoraj, dotyczy nie tylko klubów, ale jest walką między sowiecką przeszłością tego kraju a dyktaturą, w której kiedyś żyliśmy, policyjnym krajem, w którym kiedyś mieszkaliśmy i przyszłością, której chcemy dla naszego kraju. Murusidze dodaje, że terminy tych incydentów były znaczące. Według niej, niedawne zgony związane z narkotykami nastąpiły dokładnie w momencie, gdy parlament miał sesję na temat ustanowienia bardziej liberalnych przepisów antynarkotykowych, więc wszyscy mieli poczucie, że teraz będziemy mieć bardziej liberalną politykę.
Gruzja utrzymuje wyjątkowo rygorystyczną politykę antynarkotykową. Losowe testy narkotykowe przeprowadzane przez policję są powszechne, a za niewielkie ilości „narkotyków rekreacyjnych” mogą przez lata wylądować w więzieniu. Kluby w Tbilisi są na czele ruchu na rzecz zmiany przepisów antynarkotykowych kraju, zwłaszcza Bassiani, który ma bliskie związki z aktywistyczną grupą White Noise.
Tańczący protest trwa w Tbilisi od sobotniego popołudnia. Pod parlamentem zbierają się tysiące ludzi, bawiących się w rytm muzyki Octave One czy Phase Fatale.
Tym haniebnym aktem rząd Gruzji ogłosił wojnę przeciwko wszystkim ideom i wartościom, które jednoczą tysiące ludzi w klubach w Tbilisi. Te kluby to nie tylko miejsce rozrywki, ale także ważne i jasne miejsca swobodnej ekspresji, rozwoju i zmian społecznych! – czytamy w oświadczeniu Bassiani, które rozpowszechniają ludzie związani z kulturą klubową na całym świecie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →