Lockdown kultury – spełnił się najgorszy scenariusz
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia dla Polski, z powodu rozprzestrzeniającej się w kraju pandemii koronawirusa. Od soboty, 7 listopada wszystkie instytucje kultury zostają zamknięte.
Lockdown kultury od 7 listopada 2020
Kina, teatry, muzea, galerie sztuk i domy kultury oraz wszystkie inne instytucje świadczące usługi kulturalne pozostaną zamknięte od 7 do 29 listopada. Poinformował o tym dzisiaj podczas konferencji premier Mateusz Morawicki. Tym samym cała polska kultura, która już wcześniej głośno mówiła o swoim dramatycznym położeniu, została skazana na lockdown.
Premier Morawiecki nie zapowiedział na razie żadnej pomocy finansowej dla sektora kultury ani nie naszkicował strategii, jak branża ta ma sobie radzić z nową sytuacją. Media informują, że już wystosowały zapytania do MKiDN, czy było przygotowane na taki scenariusz i jakie zalecenia ma dla artystów i dyrektorów – tak państwowych, jak i prywatnych placówek. Na razie nie otrzymały żadnej odpowiedzi.
Przypomnijmy, że widownie kin, teatrów i sal koncertowych od soboty, 10 października, mogły być wypełnione w 25 %, co i tak było ogromnym ciosem dla wielu instytucji. Na chwilę obecną sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna.
– Nie wiemy, co nas czeka. Jeżeli będziemy tych zasad rygorystycznie przestrzegać, to sytuacja się poprawi. – powiedział premier Morawiecki.
Rząd wprowadza kolejne restrykcje – co dalej z kulturą?
Premier zapowiedział, że jeśli nowe restrykcje nie pomogą, a liczba zachorowań wzrośnie powyżej 70 na 10 tysięcy osób, będzie konieczna narodowa kwarantanna, czyli twardy lockdown. Wprowadzony zostanie zakaz poruszania się bez określonego celu, zamknięta zostanie część zakładów pracy.
Narodowa kwarantanna będzie oznaczała poważne ograniczenie działalności gospodarczej. Jeśli będziemy mieć 30 tys. zachorowań dziennie, rośnie też liczba zgonów, a system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Inne restrykcje, które wchodzą w życie w sobotę, 7 listopada:
- Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem aptek, drogerii, sklepów spożywczych i budowlanych, punktów usługowych, sklepów z artykułami dla zwierząt, prasą i środkami czystości;
- Nauka zdalna we wszystkich szkołach – także w klasach 1-3 szkół podstawowych. Nauczyciele dostaną dofinansowanie 500 złotych na zakup sprzętu do prowadzenia zajęć zdalnie;
- W sklepach poniżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 10 m2;
- W sklepach wielkopowierzchniowych – 1 osoba na 15 m2;
- Hotele są dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo;
- W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2
Nowe obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Wszystkie wcześniej wprowadzone środki bezpieczeństwa również zostają przedłużone do 29 listopada.
Kultura zamknięta, kościoły nadal otwarte
Nadal otwarte będą za to kościoły, w których co niedzielę na terenie całej Polski licznie gromadzą się wierni. Kolejne konferencje rządu i kolejne zamykanie newralgicznych gałęzi gospodarki każą zadawać pytanie o odpowiedzialność władz za zaistniałą sytuację. Czy Polska mogła być lepiej przygotowana na nadejście drugiej fali COVID-19? Jakie dokładnie działania wdrożono, aby uchronić nas wszystkich przed fatalnymi skutkami rozprzestrzeniania się wirusa? Czy zrobiono cokolwiek, żeby poprawić już i tak opłakany stan polskiej służby zdrowia? Ile sprzętu medycznego kupiono? Jak edukowano społeczeństwo na temat pandemii? Pytania te wymagają natychmiastowych odpowiedzi.