Fonomo Music & Film Festival po raz dziesiąty. Otwartość bez kompromisów

David Levene
Festiwale News
Kode9 - Fot. David Levene

Mały festiwal nie musi oznaczać uboższej oferty w znaczeniu artystycznym. Co więcej, nie musi także oznaczać konieczności pójścia na kompromisy w obawie o końcowe powodzenie imprezy. Finalnie, nie musi być skazany na jednoznaczność i stawianie na sprawdzone schematy. Bydgoski Fonomo Music & Film Festival jest tego najlepszym dowodem, a jego 10. edycja to poniekąd ukoronowanie dekady tworzenia ambitnej imprezy z dala od największych miast Polski. Tegoroczny line-up to prawdziwa gratka dla fanów_ek muzyki i kinematografii.

Organizatorzy bydgoskiego festiwalu stawiają na interdyscyplinarność. Otwarte horyzonty swojej imprezy rozumieją przez pryzmat wielu dziedzin sztuki i kultury, z którymi mogą obcować uczestnicy_czki. Film, muzyka, obraz – to jedynie oś, wokół której doskonale odnajdują się bardziej niszowe aktywności.

Fonomo Music & Film Festival. Otwartość i odwaga

To, co z jednej strony może świadczyć o próbie dotarcia do szerokiego grona odbiorców_czyń, nie oznacza obniżania poprzeczki w kontekście poziomu prezentowanej twórczości poszczególnych artystów. Wystarczy spojrzeć na program części muzycznej, by otworzyć szerzej oczy i pod nosem wyrazić po cichu słowa zachwytu, ale i niemałej odwagi organizatorów w zakresie doboru gości.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Aïsha Devi - fot. Emile Barret

Aïsha Devi – fot. Emile Barret

Fonomo Music & Film Festival. Kode9 wraca do Polski

Kode9, Driftmachine, Deadbeat, Aïsha Devi, Elephant9, Aiming For Enrike, a do tego polska reprezentacja w znakomitym składzie: Stefan Wesołowski, Julek Ploski i Mołr Drammaz – zestawienie co najmniej eklektyczne, by nie napisać ekscentryczne.

Kode9 - fot. David Levene

Kode9 – fot. David Levene

Na pierwszy plan wybija się gigant brytyjskiej sceny basowej, którego każdy występ stanowi wielkie wydarzenie. Obecność obok twórcy legendarnej wytwórni Hyperdub artystów_ek z tak skrajnych biegunów muzyki sprawia, że wachlarzem wrażeń Fonomo Music & Film Festival mógłby podzielić się z co najmniej kilkoma znacznie większymi eventami.

London Unlocked: Kode9 at Round Chapel

Fonomo Music & Film Festival. Sztuka dostarczania wrażeń

Równie ciekawie zapowiada się część poświęcona kinematografii. Organizatorzy Fonomo Music & Film Festival postanowili podzielić ją na trzy bloki: Widok ze sceny, Głęboko w uchu i Chirurgia dźwiękowa. Wybrane filmy mają za zadanie nie tylko dostarczyć różnorodnych doznań wizualnych, dźwiękowych i emocjonalnych. Mają stanowić punkt wyjścia do dyskusji i to nie tylko tej na zewnątrz, między widzami. Obrazy m.in. w reżyserii Leosa Caraxa, Billa Benza, Lisy Rovner czy obsypanego nagrodami za Sound Of Metal Dariusa Mardera (ten film także znalazł się w festiwalowej selekcji) to sugestywne tytuły mające za zadanie wyciągnąć oglądających z bezpiecznej strefy znanych zjawisk, by postawić przed nimi pytania, na które muszą odpowiedzieć sobie sami. To, czy ta “bezpieczna strefa” wciąż będzie tą samą strefą po odnalezieniu odpowiedzi, zależy od nas samych.

Sound of Metal – Official Trailer

Fonomo Music & Film Festival. Bez kompromisów, bez ograniczeń

Na tym nie kończy się rola festiwalu mająca na celu pobudzenie uczestników do poznawania, działania, tworzenia i rozmawiania. Wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci – to kolejny wycinek szerokiego programu Fonomo Music & Film Festival, który jest otwarty dla wszystkich, proponując jednocześnie obcowanie z sztuką momentami niełatwą i wymagającą, dającą do myślenia, pozostawiają w człowieku zarówno pytania, ale i nowe, wcześniej nieznane emocje i doświadczenia.

Fonomo Music & Film Festival

Fonomo Music & Film Festival

Fonomo Music & Film Festival. Początek już w najbliższy piątek

Fonomo Music & Film Festival rozpocznie się w najbliższy piątek, 15 października, i potrwa aż do 23 października. Pełny program, lista artystów oraz miejsc, w których odbywać będą się poszczególne części festiwalu, dostępne są na stronie http://fonomo.pl/. Zachęcamy do odwiedzin, a w dalszym kroku do wizyty w Bydgoszczy i udział w wyjątkowym wydarzeniu mogącym być wzorem dla innych, nierzadko dużo większych eventów w głównych miastach kraju.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →