Deadbeat

Deadbeat
Dub Experimental Techno
Kraj:
Kanada
Miasto:
Montreal
Wytwórnie:

Jeden z większych talentów światowego ambient-dubu, Scott Montheit od 1998 roku konsekwentnie buduje swoją pozycję jako Deadbeat – jednoosobowy projekt eksperymentujący z najnowszymi brzmieniami w elektronice.

Pochodzący z Montrealu jest jednym z najważniejszych przedstawicieli tamtejszej sceny minimal, w ramach której działają również tacy artyści jak choćby Akufen czy Algorithm [Jeff Milligan]. Podobnie jak swoi „koledzy po fachu”, również Montheit zabłysnął w roku 2002, kiedy to słynna już wytwórnia Force inc. wydała składak „Montreal Smoked Meat”, samo miasto zaś stało się jednym z ważniejszych ośrodków ambient-minimal-dubu etc. – wspomnieć choćby festiwal Mutek, który uznawany jest za coraz bardziej wpływowy i opiniotwórczy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Sam Deadbeat swą popularność zdobył kilkoma znakomicie przyjętymi albumami, również wieloma koncertowymi podróżami, z którymi zawitał również do naszego kraju. Prócz tworzenia muzyki artysta zajmuje się również konstrukcją programów komputerowych, pozwalających sprawniej i bardziej efektownie kreować muzyczne przestrzenie.

W latach 1999-2003 Montheit pracował dla Applied Acoustic Systems – firmy produkucącej oprogramowanie do tworzenia muzyki, takie jak choćby Tassman Software Synthetizer. Wspólnie z innym słynnym programistą i innowatorem – Robertem Henke [Monolake], Deadbeat stworzył unikatowy program Atrantic Waves Interface 3, pozwalający tworzyć wspólne dźwięki bez względu na odległość, jaka dzieli uczestniczących w nagraniach muzyków. Wszystko, oczywiście, dzieje się przez Internet, a każdy nowy dźwięk ma w programie swój wizualny odpowiednik – dzięki temu publiczność uczestnicząca w wydarzeniu ma możliwość biezącej obserwacji poczynań artystów. Projekt Atlantic Waves już okrzyknięty został połączeniem muzyki ze sztuką wizualną, instalacji z improwizacją, jednym z najciekawszych elektronicznych przedsięwzięć ostatnich lat.

Jako Deadbeat Montheit zadebiutował w roku 2000 swym singlem Cesium Beam, wydanym przez Hautec Records. Do dziś muzykę Deadbeat wydawały takie labele jak wspomniany Force inc czy ~scape, dla którego płyty Montheita pozostają jednymi z najciekawszych w katalogu.

Pierwszy duży krążek Deadbeat ukazał się w roku 2001, nosił tytuł „Primodia” i wydany został przez Intr_Version. Rok później ukazał się album „Wild life Documentaries”, wydany przez ~scape, będący przełomem w muzycznej karierze Montheita. Ta znakomita porcja ambient-dubu spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, sam Deadbeat od tej pory stał się jedną z centralnych postaci kanadyjskiej sceny, zaczął również zdobywać coraz większą popularność w Europie – grając między innymi na festiwalach w Barcelonie [Sonar] i Berlinie [Transmediale].

Rok 2004 przyniósł z niecierpliwością wyczekiwany, kolejny świetny album artysty – „Something Borrowed, Something Blue”. Procz działalności solowej Scott Montheit współpracuje również z Stephenem Beaupre, tworząc wspólny projekt Crackhaus, inspirowany twórczością Akufena czy Herberta.

DJ Chart | Deadbeat | 10.2009

Artysta Tytuł Wytwórnia
1 Shackleton There's A Slow Train Coming
2 Unknown A Idle Hands
3 Marcel Dettmann Tattered Marcel Dettman Records
4 John Shannanigans Bounce th Blues Feat. Skat man do
5 Unknown Psychological Drama Do Not Resist The Beat!
6 XDB Cagomi Metrolux
7 Demdike Stare Haxan Dub Modern Love
8 A Made Up Sound Rework A Made Up Sound
9 F Night Drive Transistor
10 Cheap and Deep Productions Words Breaths and Pauses Cheap and Deep
Imprezy blisko Ciebie w Tango App →