Roots & Wire

2 336
Recenzje

Info

Data wydania:
2008/10/16
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Deadbeat, biały cud czarnego dubu darzony jest w naszym kraju ogromnym szacunkiem. Jego dotychczasowe produkcje, jak i żywiołowe występy na żywo przysporzyły mu całe grono fanów. Rodowity Montrealczyk ostatnimi czasy przeniósł się do Berlina, ale publikuje ciągle dla kanadyjskich Cynosure Mike’a Shannona i Wagon Repair Matthew Jonsona.

To własnie pod opieką tej ostatniej oficyny na światło dzienne wypływają dźwięki najnowszego albumu artysty – „Roots & Wire”. Do  otwierających i zamykających album utworów Scott zaprosił niekwestionowaną legendę muzyki dubu – nadwornego wokalistę Rhythm & Sound – Paula St. Hilaire. Zarówno „Rise again” jak i „Babylon correction” odwołują się do tradycyjnego, rzekłbym nawet rootsowego jamajskiego brzmienia. Tytułowy „Roots & wire” czerpie z klasycznego dubowego brzmienia, za jakie do tej pory ceniliśmy Deadbeat’a natomiast przełomem okazuje się być „Grounation” – kawalkada perkusji stworzona z myślą o majestatycznym wnętrzu klubu Berghain, nadaje niesamowitego tempa i dynamiki, zabierając nas w podróź bez trzymanki. Od tej pory konstrukcja muzyczna przypomina sinusoidę, zaś album sam w sobie rozpędza się tylko po to, źeby zaraz znów wyhamować. „Duchy Krezubergu” z zagadkowych harmonii wykształcają, niesamowicie nośny, pulsujący beat, „Deep structure” to kawałek naprawdę pięknego i melodyjnego dub techno, „Night stepping” gubi się w połamanych menadrach dubstepowych konstrukcji.

LP technicznie  skonstruowana jest jako całość, utwory są indeksowane. To trans z którego cięźko się wyrwać aby sprawdzać tytuły, poprostu bardzo dobry kawałek muzyki. Od ostatniego albumu wydanego dla ~!scape minął jedynie rok, a artysta zaskakuje świeżoscią brzmienia. Co tu dużo pisać – według mnie jeden z lepszych albumów mijającego roku, a Grounation na dłużej zagości w mojej playliście.

 

Michał „bshosa’ Brzozowski

Tracklista

Deadbeat – Roots & Wire (Wagon Repair)
Data wydania: Październik 2008

01. Rise Again (ft Paul St Hilaire)
02. Roots and Wire
03. Grounation (Berghain Drum Jack)
04. Xberg Ghosts
05. Deep Structure
06. Night Stepping
07. Sun People (Dub Divisionaire)
08. Babylon Correction (ft Paul St Hilaire)