CARBON Silesia Festival 2023 – poznajcie nową scenę
Między 23 a 24 czerwca 2023 roku Zabrze po raz trzeci będzie gościć największe gwiazdy muzyki elektronicznej, które swoją obecnością wypełnią magiczną Sztolnię Królowej Luizy. CARBON Silesia Festival stanie się areną niezapomnianych, muzycznych uniesień. Jak się okazuje, to nie koniec niespodzianek - organizatorzy ogłosili właśnie kolejną scenę. Sprawdź szczegóły.
Carbon Silesia Festival ogłasza nową scenę
Carbon Silesia Festival to jeden z tych festiwalu, który od momentu pojawienia się wprowadził znak jakości na polskiej scenie. Niezwykła lokalizacja Muzeum Sztolni Luiza w Zabrzu o industrialnym klimacie, zróżnicowane line-upy, w których odnajdują się zarówno wielbicieli miękkiej elektroniki, disco czy dnb, jak i fani mocniejszych brzmień klubowych – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo wystawy będące ukłonem w stronę muzealnego charakteru miejscówki niewątpliwie wpisały Carbon w polski, festiwalowy pejzaż.
I choć line-up tegorocznej edycji, w którym znalazły się takie nazwiska jak Boyz Noize, Erol Alkan, Terr czy Lindstrom został ogłoszony, Carbon Silesia Festival nie zwalnia tempa. Wraz z Virtual Geisha, DJ LAB wychodzi naprzeciw potrzebom rodzimej sceny i tworzy przestrzeń absolwentom kursu DJ-skiego, aby mogli zaprezentować się festiwalowej publiczności na nowej Fresh Faces Stage.
Młodym DJ-om trudno jest się przebić do dużego świata. Chcemy stworzyć warunki dla takich osób i pozwolić im zaprezentować swoje umiejętności na festiwalu, stąd pomysł na stworzenie sceny Fresh Faces. Z autopsji wiem, że dla młodego DJ-a najważniejsze jest doświadczenie. Dla wielu z tych osób, będzie to pierwsza możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszej publice
– mówi Igor Fleiszer, dyrektor artystyczny i organizator festiwalu
Pełen line up to sześć nowych postaci DJ-skich: Balensiaga, BeBopKid, D’Una, Iris, Hipstra i NN, które zagrają w oba dni Festiwalu, prezentując eklektyczna selekcję: od ambientu, przez disco i afro, po liquid dnb i taneczne 4/4. Wszyscy są absolwentami kursu DJ-skiego stworzonego przez Aśkę Grochulską, na scenie znaną jako Virtual Geisha.
Dla mnie stworzenie tej sceny, ta współpraca z Igorem, to naturalna konsekwencja rozwoju Labu i stojącej za nim wizji i misji. Tworzę kursy dla osób, które chcą rozpocząć karierę DJ-a bądź dla tych, którzy choć utalentowani, nie odnajdują się w świecie rządzonym przez social media, i gdzie karierę buduje się w, umówmy się, bardzo hermetycznym środowisku
– dodaje krakowska DJ-ka
The Virtual Geisha LAb
Sam The Virtual Geisha Lab na polskiej scenie jest dość szczególnym projektem. W kwietniu został wybrany do projektu Komisji Europejskiej – Hemi (Hub of Exchange of Music Innovation) jako jeden z 10 startupów z Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej, o wysokim potencjale, rozwijający innowacyjne rozwiązania dla sektora muzycznego. W ramach niego Virtual Geisha tworzy bardziej program mentoringowy niż kurs sam w sobie – wraz z zaproszonymi ekspertami: DJ-ami/Kami, producentami, kuratorami festiwali, bookerami i agentami poszerza techniczne skille, daje rozwiązania dotyczące budowania marki osobistej, pogłębia ich sieć kontaktów w branży i pomaga rozwijać zdrowe podejście do osiągania celów. Podczas ostatniej edycji kursu zajęcia prowadzili m.in DJ-ki Dusha i Zuza Ok, DJ Plash, Havaya, Daniel Drumz, czy właściciel agencji C&C Bookings Rafał Cały.
Występ moich uczniów na Carbon Silesia Festival to ukoronowanie naszej wspólnej pracy. Również ciekawe doświadczenie dla mnie, jako rozwijającej się art coachki. Jak poprowadzić w takich przygotowaniach? Jak nauczyć wychodzić ze strefy komfortu? Staram się wszystkich moich kursantów uczyć tak, by doceniali proces, nie metę. Bo tej mety, w pewnym sensie nie ma. We Fresh Faces Stage chodzi o coś innego – budujemy nowe standardy, poświęcając czas i energię na stworzenie czegoś, co biznesowo pewnie nie byłoby pierwszą myślą. To działanie z pasji i chęci dzielenia się wiedzą, wprowadzania w DJ-ski świat w inny sposób
CARBON Silesia Festival 2022 | Aftermovie
Idea dzielenia się wiedzą to też coś, co przyświeca również nowemu projektowi festiwalowemu – Carbony Academy.
Dla mnie to przede wszystkim dzielenie się wiedzą, którą ja oraz osoby z którymi współpracuję posiadamy. Zdobyte przez lata doświadczenie i obcowanie z muzyką elektroniczną chcemy przekazywać dalej i edukować innych
– podkreśla Igor Fleiszar
Kuratorką tegorocznej edycji Carbon Academy jest Virtual Geisha, która drugiego dnia festiwalu poprowadzi praktyczny warsztat wprowadzający do świata DJ-ingu i muzyki elektronicznej, zarówno od strony umiejętności technicznych, jak i zdrowego mindsetu.
To trochę specyficzny warsztat. Zazwyczaj tego rodzaju praktyczne wprowadzenie robię na początku każdego kursu. To trochę wykład performatywny o sztuce DJ-ingu, trochę powrót do korzeni miksowania muzyki, trochę anegdot i praktyka na sprzęcie. Zawsze uważałam siebie za, w pierwszej kolejności selektorkę i diggerkę, więc anegdotek muzycznych jest dużo, no a sam styl miksowania – cóż, nawet jeśli uczę ludzi, którzy zaczynają od kontrolerów, to uczę ich tak, jakby mieli grać z płyt. Umówmy się – obecna technologia sprawia, że niewiele potrzeba by grać, ale fajnie jest rozumieć co się robi, jaki jest tego kontekst i co nam to daje. I umieć sobie poradzić, gdy technologia zawiedzie, a tak się czasem zdarza
W sobotę między 17 a 19 podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się jakie są 3 podstawowe elementy do opanowania w sztuce DJ-ingu, porozmawiają jaki sprzęt wybrać na początek do nauki oraz czym różni się granie z digitala i winyli. Przy okazji Virtual Geisha opowie jak japońska filozofia Kaizen, która doprowadziła do światowego sukcesu Toyotę, ma się do DJ-ingu.
CARBON Silesia Festival 2023 – bilety
Na stronie Biletomat.pl dostępna jest ostatnia pula wejściówek na trzecią edycję zabrzańskiego CARBON Silesia Festival. Bilety na pełne, dwudniowe wydarzenie dostępne są w cenie 299 zł, natomiast jednodniowe wejściówki na piątek lub sobotę możecie nabyć za 169 zł.