Tauron Nowa Muzyka 2014

Festiwale

Czwartek, 21 sierpnia 2014
godz: 16:00

Muzeum Śląskie

al. W. Korfantego 3, Katowice

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

ZMIANY W LINE-UP’ie – list od organizatorów:

Pomimo dokładanych co roku wielu starań, by zorganizować festiwal z Waszych i naszych muzycznych marzeń, sprowadzić artystów, którzy wnoszą świeży powiew do współczesnej muzyki i zaprezentować wykonawców niezwykle rzadko goszczących w Polsce, zdarza się, że losowe wydarzenia zmuszają nas do zmiany programu.

Z przykrością informujemy, że tak również będzie i w tym roku, ponieważ mimo trwających od miesięcy rozmów, jesteśmy zmuszeni odwołać występ jednej z gwiazd, na której występ w ramach koncertu otwarcia cieszyliśmy się niezmiernie. Niestety, Chet Faker nie mogąc wywiązać się z powodu nieprzewidzianych okoliczności wszystkich nałożonych na niego zobowiązań, został zmuszony do odwołania występu w Katowicach, za co serdecznie przeprasza wszystkich swoich fanów. Wierzymy również, że Chet Faker da z siebie wszystko podczas listopadowych występów w Polsce, które zobaczycie w Krakowie i Warszawie w ramach cyklu Before Tauron Nowa Muzyka 2015.

Bilety zakupione na koncert otwarcia TNM 2014 (bilet na 21.08., jednodniowy) zachowują swoją ważność i upoważniają do wstępu na jedną z tych imprez w przypadku rezygnacji z udziału w pierwszym dniu festiwalowym. Można je również zwrócić w punktach zakupu.

Mamy jednak olbrzymią nadzieję, że uda nam się wynagrodzić nieobecność Fakera, zapraszając w jego miejsce Sohna, którego album Tremors, opublikowany w lipcu tego roku, to bez wątpienia jedno z największych tegorocznych odkryć. Wielkie nadzieje rozbudził już dwa lata temu świetną EP-ką The Wheel, a jego pierwsza długogrająca płyta potwierdziła, że mamy do czynienia z talentem wokalnym na miarę Jamesa Blake’a, mocno ukorzenionym w soulu i R&B. Podążając ścieżkami taneczno-elektronicznych eksperymentów spod znaku The Weekend czy When Saints Go Machine, Sohn zabiera słuchaczy podczas występów w emocjonalną,  pełną wzruszeń podróż, pokazując paletę swoich niezwykłych umiejętności wokalnych.

Z równie wielkim smutkiem musimy poinformować, że z niezależnych od nas przyczyn także Bilal i Gonjasufi nie pojawią się na tegorocznym Tauron Nowa Muzyka. Sceny jednak nie pozostaną puste, wciąż staramy się o zapełnienie wszystkich luk w programie festiwalu, tak byście nawet przez chwilę nie zostali bez muzyki.

Pierwszym z nowych artystów, których możemy już z cała pewnością zapowiedzieć, jest Patten, dbający o anonimowość DJ i producent, którym zaopiekowała się ostatnio wytwórnia WARP, publikując w tym roku jego album Estoile Naiant stanowiący zwieńczenie kilkuletniej kariery i krok w stronę dotarcia do szerszej publiczności.

Jego muzyka to atmosferyczna mieszanka szumów, klików, ambientowych plam dźwięku i sporadycznych bitów, utrzymana w tradycji spod znaku Boards of Canada i The Dead Texan, doskonała dawka minimalowych hipnotycznych dźwięków, najeżona zaskakującymi pomysłami, która już pięć lat temu zapewniła mu tytuł najciekawszego młodego artysty zdaniem magazynu Pitchfork. Mamy nadzieję, że w niezwykłych przestrzeniach Muzeum Śląskiego jego muzyka zabrzmi tak, by pozwolić Wam zapomnieć o odwołanych występach.

Na koniec raz jeszcze chcemy przeprosić wszystkich, dla których koncerty odwołanej trójki artystów miały być najważniejszymi punktami tegorocznego programu, również dla nas jest to cios. Mamy jednak nadzieję, że zostaniecie z nami podczas festiwalu, ciesząc się muzyką wykonawców i zespołów, dla których występy w Katowicach są niepowtarzalną okazją do spotkania z wyrobioną i otwartą na nową muzykę publicznością.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 21-24.08.2014 | Katowice
4 Dniowe Karnety: SOLD OUT!
3 Dniowe Karnety: cena 190 zł
2 Dniowe Karnety: cena: 180 zł

1 Dniowy Karnet (piątek / sobota): cena 110 zł
Koncert otwarcia (czwartek 21.08.): cena: 80 zł
Koncert zamknięcia (niedziela 24.08.): cena: 50 zł / 70 zł w dniu koncertu
___________________________________________
Pole namiotowe:
4dni: cena 40 zł
2dni: cena 20 zł

Karnet na pole – 4 dniowy – obowiązuje od czwartku (21.08) do poniedziałku (25.08).
Karnet na pole – 2 dniowy – obowiązuje od piątku (22.08) do niedzieli (24.08).

PROGRAM

Nieubłaganie nadchodzi czas zamknięcia lineup’u tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Oczywiście oznacza to jeszcze kilka muzycznych niespodzianek. Wiecie już, że w dniach 21- 24 sierpnia usłyszycie na terenie nowo wybudowanego Muzeum Śląskiego w Katowicach takie sławy, jak Kelis czy Neneh Cherry, a dziś do listy wykonawców goszczących na festiwalu dołączają kolejni artyści, nadający nowe kierunki muzyce elektronicznej i eksperymentalnej.
Miłośników polskiej elektroniki ucieszy bez wątpienia powrót legendarnego duetu Skalpel, który z wielką dumą będziemy gościć na Nowej Muzyce po raz pierwszy.
Działająca od początku lat dwutysięcznych para DJ-ów i producentów, Igor Pudło i Marcin Cichy, to niewątpliwie jeden z najbardziej kreatywnych zespołów na polskiej scenie muzycznej, doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą. To im jako pierwszym twórcom z Polski, udało się podpisać kontrakt wydawniczy z zasłużoną wytwórnią Ninja Tune, a zaproponowana przez nich mieszanka nostalgicznego polskiego jazzu, tanecznych rytmów i zaskakujących sampli znalazła wielu słuchaczy na całym świecie. W tym roku, po trwającej dziewięć lat przerwie, duet powrócił do studia nagraniowego, tworząc EP-kę Simple, którą przypomnieli, dlaczego zasłużyli na tytuł klasyków polskiej elektroniki. Występ na Tauron Nowa Muzyka będzie jedną z pierwszych okazji do wysłuchania tego materiału na żywo, a obu artystom towarzyszyć będzie duet J+J – Joanna Duda i Jan Emil Młynarski.
Skalpel to nie jedyny wykonawca powiązany z Ninja Tune, jaki pojawi się na tegorocznym festiwalu. Kolejnej gwiazdy tej wytwórni nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi eksperymentalnej elektroniki. Daren J. Cunningham, znany lepiej jako Actress, zrobił to najlepiej sam, zaskakując wszystkich w 2008 roku płytą Hazzyville, gdzie ujawnił głęboką fascynację minimalem, Detroit techno i oldschoolowym hip-hopem. Od tego czasu nie przestaje pracować na status jednego z najbardziej nieprzewidywalnych artystów na scenie nowych brzmień, a kolejne albumy – Splazsh, R.I.P i tegoroczny Ghetoville – to przykłady jego nieskończonej muzycznej wyobraźni. Ograniczając coraz bardziej środki artystycznego wyrazu, sprowadzając muzykę do najbardziej podstawowych elementów i kilku zapętleń, Actress tworzy prawdziwie hipnotyczne sety, zdolne zachwycić przede wszystkim tych, którzy szukają w muzyce artystycznej konsekwencji i oryginalnych rozwiązań.
Natomiast do soulowych tradycji odwołuje się kolejny wykonawca, który pojawi się na terenie Muzeum Śląskiego – Bilal. Wychowanek prestiżowej nowojorskiej szkoły The New School of Jazz and Contemporary Music, ujawnił się szerszemu światu pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a pełnię talentu objawił na debiutanckim albumie 1st Born Second, wyprodukowanym przez Dr. Dre. Płyta zapewniła mu olbrzymie uznanie wśród fanów i wykonawców neo soulu, pokazał bowiem, że jest wszechstronnym wokalistą, równie dobrze czującym się w rapie, jak i w emocjonalnych balladach. Niestety kolejnych kilka lat spędził na zmaganiach z wytwórnią, walcząc o kształt swojego drugiego albumu, który ostatecznie został opublikowany nieoficjalnie. W tym czasie nawiązał jednak współpracę z wieloma gwiazdami hip-hopu, występując u boku Commona, Jaya-Z czy z jazzowym pianistą Robertem Glasperem. Na prawdziwy powrót Bilala trzeba było zaczekać aż do 2010 roku, kiedy to ukazał się album Airtight’s Revenge, przynoszący mieszankę klasycznego soulu z eksperymentami z pogranicza muzyki tanecznej i hip-hopu. Prawdziwy komercyjny sukces przyniosła mu jednak dopiero płyta z 2012 roku, A Love Surreal, która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy przebojów iTunes. Od tego czasu nie przestaje koncertować, zdobywając kolejnych fanów na całym świecie.
Zupełnie innych inspiracji szuka jeden z najbardziej rozchwytywanych remixerów i producentów, Gui Boratto, którego cztery albumy opublikowane w niemieckiej wytwórni Kompakt, stanowią już dziś klasykę minimalowego techno. Choć największe uznanie przyniosły mu potężne housowe hymny pokroju Beautiful Life i współpraca z takimi artystami, jak Pet Shop Boys, Goldfrapp czy Moby to właśnie delikatne wycieczki w stronę bardziej niszowych odmian muzyki elektronicznej stanowią podstawę jego widowiskowych setów, podczas których przełamuje wszelkie gatunkowe ograniczenia, zaskakując publiczność niecodziennymi samplami i falami kosmicznych dźwięków. Przekonacie się o tym już w sierpniu, kiedy to Boratto przejmie jedną z festiwalowych scen, prezentując swoje najnowsze dokonania.
Specjalnie na potrzeby tegorocznego festiwalu poprosiliśmy jedną z najciekawszych polskich wytwórni muzycznych o przygotowanie wyjątkowego programu na jedną z naszych scen. Z dumą zapraszamy Was więc na U Know Me Records SOUNDSYSTEM. Będziecie mieli okazję usłyszeć autorów tegorocznego bestsellera czyli Night Marks Electric Trio wraz z Pauliną Przybysz, zaraz po nich po raz pierwszy na żywo WODOWOROK, czyli wspólny projekt dwóch głównych gwiazd wytwórni – Daniela Drumza i Teielte. Warto podkreślić, że w dniu festiwalu swoją premierę będzie miał nowy materiał Sonar Soula, który zaprezentuje go na żywo wraz z perkusistą Rafałem Dutkiewiczem i klawiszowcem Arturem Bogusławski. Poza występami na żywo swoje sety zagra dla Was śmietanka związanych z U Know Me didżejów: Buszkers, Daniel Drumz, Groh, Krime i Spisek Jednego. Wisienką na torcie jest prowadzący cały wieczór – jedyny i niepodrabialny Rymek, czyli redaktor Jacek Markiewicz z zespołu Łona i Webber.
Ostatnim wykonawcą, którego chcielibyśmy Wam tym razem zaprezentować jest Mooryc – Maurycy Zimmerman, związany z niemiecką wytwórnią Freude AM Tanzen, która opublikowała jego debiutancki album Roofs. Choć pochodzi z Polski, szlify DJ-skie i producenckie zdobywał na niemieckich scenach klubowych, porywając słuchaczy wysmakowanym, tanecznym elektro, zbudowanym wokół brzmień nagrywanych przez tego wszechstronnie wykształconego muzyka w domowym studio. Jego sety to rewelacyjne połączenie zdecydowanych rytmów i pełnych emocji melodii, które powinny spodobać się wszystkim miłośnikom eksperymentalnego popu spod znaku Jamesa Blake’a czy Jamiego Woona.

Informacja prasowa z dnia 16.04.2014
Gdy w 2004 roku cały świat oszalał na punkcie dwóch kawałków: Milkshake i Trick Me, a towarzyszące im teledyski nie schodziły z anten telewizji muzycznych w Stanach i Europie, ich autorka – Kelis – miała już za sobą kilkuletnią karierę muzyczną oraz dwie świetnie przyjęte płyty, wyprodukowane przez legendarny duet The Neptunes. Laureatka BRIT Award i NME Award przebiła się jednak do świadomości masowych odbiorców dopiero dzięki trzeciemu albumowi – Tasty – przy tworzeniu którego pomagały takie sławy hip-hopu i R’n’B jak André 3000 czy Raphael Saadiq, które sprawiły, że w wielu miejscach na świecie album pokrył się złotem i platyną.
Dokonania amerykańskiej artystki, śmiało łączącej klasyczne soulowe wokale z mocnymi bitami i przebojowymi melodiami, nie bojącej się flirtowania z hip-hopem i najbardziej tanecznymi gatunkami muzycznymi, wywołały spore poruszenie zarówno wśród twórców muzyki komercyjnej jak i eksperymentalnej, co sprawiło, że Kelis jest pewnie jedyną artystką mogącą się pochwalić wspólnymi nagraniami z Enrique Iglesiasem oraz Björk.
Dziesięć lat i dwie płyty później, Kelis to artystka która nie musi już niczego udowadniać. Doceniana zarówno wśród miłośników popu, którzy mogli ją poznać podczas wspólnego tournée z Britney Spears oraz U2, jak i pośród fanów bardziej niszowych odmian muzyki tanecznej, znających ją między innymi ze wspólnej trasy z Robyn.
W roku 2014 Kelis powraca jako gwiazda zasłużonej wytwórni Ninja Tune, dla której nagrała swój szósty album – Food, wyprodukowany przez Dava Sitka, współodpowiedzialnego między innymi za sukces Santigold. Album który ukaże się 18 kwietnia to powrót do korzeni czarnej, miejskiej muzyki, inspirowanej soulem, afro beatem i hip-hopem, zestaw dynamicznych, świetnie napisanych piosenek, idealnie sprawdzających się podczas koncertów. Będziecie się mogli o tym przekonać już w sierpniu, kiedy to Kelis zagości na festiwalu Tauron Nowa Muzyka, a główną scenę opanuje jej szalejąca orkiestra, której nie powstydziłby się sam James Brown. Niezależnie od tego czy znacie ją jako artystkę dwóch przebojów, czy też jesteście świadomi tego, że stworzyła sześć płyt pomagających definiować brzmienie współczesnej czarnej muzyki, występ Kelis to wydarzenie, którego nie należy przegapić.
Równie istotnym elementem tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka będą obchody dziesięciolecia istnienia agencji LittleBig, promującej muzykę eksperymentalną z całego świata. To dzięki ich niestrudzonym działaniom promocyjnym mogliście usłyszeć o takich wykonawcach jak Tim Exile czy Jon Hopkins, a dekada istnienia agencji to doskonała okazja do przypomnienia jej największych gwiazd. Poza dwupłytowym składakiem zawierającym utwory zespołów przez nią promowanych, obchody dziesiątej rocznicy to przede wszystkim dziesięć wielkich imprez zorganizowanych na najważniejszych festiwalach muzyki elektronicznej – w tym także na Tauron Nowa Muzyka!
W piątek jedna z naszych scen będzie w całości należała do gwiazd i wykonawców związanych z tą agencją i stanie się prawdziwym taneczno-awangardowym centrum Polski. Wiecie już, że zagrają dla Was Nozinja, Gonjasufi oraz Mouse on Mars, czas więc ogłosić, że piątkową imprezę otworzy Cakes da Killa – doskonały raper, dorównujący poczuciem humoru mistrzom amerykańskiego stand-upu, przywracający wiarę w oldskulowy hip-hop oparty na solidnych, rozbujanych bitach i dziesiątkach gier słownych.
Po takiej rozgrzewce z pewnością chętnie posłuchacie wracającego do Katowic The Field, którego zeszłoroczna płyta Cupid’s Head okazała się jednym z najbardziej wychwalanych albumów roku, przynosząc rewelacyjną mieszankę techno, dubu, inspiracji trip-hopem i filmowymi soundtrackami, które w trakcie setów na żywo zyskują dodatkową oprawę wizualną i  stanowią podstawę rewelacyjnych, hipnotycznych występów.
Na festiwal powróci również w tym roku od dawna wyczekiwany CLARK, mistrz niepokojących dźwięków spod szyldu IDM, którego albumy Iradelphic i Body Riddle są po dziś dzień uznawane za jedne z najciekawszych dokonań współczesnej muzyki eksperymentalnej, łącząc żywą instrumentację z pomysłami podpatrzonymi u mistrzów techno i noise’u. Jego występy to za każdym razem spore wydarzenie, a opublikowany na początku tego roku nowy singiel pokazuje, że CLARK mimo przerwy w nagrywaniu nie zapomniał jak pisać utwory o których długo nie można zapomnieć.
Fanów radykalnych odmian techno ucieszy zaś zapewne informacja, że ostatnią gwiazdą sceny LittleBig będzie sama Paula Temple, która od momentu debiutu w 2002 roku udowadnia, że kobiety na scenie muzyki tanecznej potrafią być bardziej bezkompromisowe i otwarte na nietypowe brzmienia niż większość mężczyzn. Jej szalone występy z kontrolerem midi, upodobanie do potężnych basów i hałaśliwych szumów, od ponad dekady stanowią istotny składnik najważniejszych festiwali techno. W Polsce będziemy mogli jej posłuchać po raz pierwszy.
Poza występem Kelis i tanecznym świętem na scenie LittleBig, podczas tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka, czekają na Was jak co roku także koncerty polskich zespołów.
Z prawdziwą dumą i radością informujemy, że to właśnie w sierpniu znów będziecie mogli posłuchać najbardziej progresywnej polskiej kapeli jazzowej – Pink Freud – która pod wodzą Wojtka Mazolewskiego po raz kolejny zmierzy się z niezwykłym materiałem: muzyką duetu Autechre. Jeśli udało Wam się dostać na ich przedpremierowy koncert w cyklu Before Tauron Nowa Muzyka, to wiecie już bez wątpienia, że Pink Freud grający Eggshell czy Goz Quartet to zupełnie nowa jakość w polskiej muzyce improwizowanej, przyjęta z nieskrywanym zachwytem przez publiczność, jeśli zaś nie udało Wam się dotrzeć na ten wyprzedany do ostatniego miejsca koncert, będziecie mieli okazję nadrobić to już w sierpniu.
To samo dotyczy kolejnego gościa naszego festiwalu – występującej jak na razie dość rzadko grupy Nervy, w skład której wchodzą Igor Boxx z duetu Skalpel, Agim Dżeljilji znany z grupy Őszibarack i Jan Młynarski, świetny perkusista, który sprawia, że elektroniczne brzmienia zespołu zyskują prawdziwe rockową energię. Ich muzyka to powrót do transowych korzeni, kompozycje zbudowane na pętlach i stopniowo modyfikowanych powtórzeniach, zaś tym co najbardziej w nich wyjątkowe jest fakt, że rozpisano je na wiele instrumentów, w tym kwintet dęty wspierający grupę podczas występów na żywo. Ich występ podczas festiwalu będzie pierwszą wizytą zespołu na Śląsku i jedną z pierwszych okazji do poznania na żywo grupy, która może w tym roku zawojować wszystkie kluby i sale koncertowe.

Otwarcie Festiwalu w kościele i kolejni wykonawcy Tauron Nowa Muzyka 2014. W Katowicach wystąpią: Chet Faker, Sorry Boys, Jaga Jazzist & Aukso, WhoMadeWho oraz artyści związani z wytwórnią Hyperdub.
Nim zaczniemy dwudniowy muzyczny maraton na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego, chcielibyśmy zaprosić Was jak co roku na wyjątkowy koncert otwarcia festiwalu, który odbędzie się 21 sierpnia w wyjątkowej przestrzeni Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Mariackiej w Katowicach. Choć przez dziewięć lat istnienia Tauron Nowa Muzyka prezentowaliśmy przeróżne, najbardziej niszowe gatunki muzyczne, to gospel zagości na festiwalu po raz pierwszy i to właśnie on wybrzmi podczas inauguracyjnego koncertu. Nie oznacza to jednak, że powinniście się spodziewać wzniosłych pieśni o miłości do Boga, ponieważ chór śpiewaków gospel towarzyszył będzie mistrzom nastrojowych, melancholijnych melodii jednej z najciekawszych aktualnie polskich grup – Sorry Boys. Twórcy doskonale przyjętej ubiegłorocznej płyty Volcano pojawią się w Katowicach z zupełnie nowymi aranżami i pomysłami, a charakterystyczne dla nich połączenie delikatnej elektroniki, rockowych brzmień i głosu Izabeli Komoszyńskiej, wzmocnione zostanie potęgą brzmienia chóru.
Po takim supporcie, powinniście być doskonale przygotowani na gwiazdę wieczoru –  Cheta Fakera, którego debiutancki, pełnowymiarowy album Built on Glass to jedna z najbardziej wyczekiwanych płyt tego roku. Wychowany w uwielbieniu dla legendarnego trębacza i wokalisty Cheta Bakera, młody australijski twórca znalazł pierwszych wielbicieli w internecie, gdy w 2011 roku opublikował swoją wersję klasyka Blackstreet No Diggitty, a jego reputacja szybko zaczęła rosnąć, gdy wydał niecały rok później pierwszą EP-kę Thinking in Textures, docenioną powszechnie za niezwykłe piękno i subtelność wokali. Nagrania przyniosły mu całą garść nominacji i nagród australijskiego przemysłu muzycznego, sprawiły również, że jego kariera zaczęła zataczać znacznie szersze kręgi. Połączenie soulowej wrażliwości ze spowolnionym minimalistycznym housem okazało się być doskonałym przepisem na sukces, a współpraca z takimi muzykami jak Flume, Kilo Kish czy duetem Say Lou Lou pozwoliła Fakerowi na wzbogacenie swojej muzyki o wiele nowych elementów. O tym jak zabrzmią one na żywo, przekonacie się już 21 sierpnia w Katowicach.
Dzień później na głównej scenie (z której będziecie mogli zobaczyć wyjątkową panoramę Katowic) zagoszczą pierwsze gwiazdy. Kontynuując tradycję zderzania różnych muzycznych światów, tym razem do współpracy z naszą ulubioną tyską orkiestrą kameralną Aukso pod batutą Marka Mosia, zaprosiliśmy współczesnych klasyków skandynawskiego post-jazzu – grupę Jaga Jazzist. Działająca od dwudziestu lat grupa wielokrotnie udowadniała, że granice pomiędzy gatunkami są dla nich czymś zdecydowanie umownym, a każda płyta przynosiła coraz to nowe pomysły. W zeszłym roku muzycy zarejestrowali płytę wspólnie z angielską orkiestrą pt. Live with Britten Symphonia i to właśnie ten materiał, choć w odmiennych aranżach, usłyszymy podczas katowickiego występu. Multiinstrumentaliści, którzy przez dwie dekady kształtowali oblicze lżejszych odmian skandynawskiego jazzu oraz orkiestra nie bojąca się żadnych wyzwań – takie koncerty tylko na Tauron Nowa Muzyka!
Ze Skandynawii, a dokładniej z Danii, pochodzą również muzycy którzy zagoszczą w Katowicach w sobotę – trio WhoMadeWho. Tomas Hoffding, gitarzysta Jeppe Kjellberg i perkusista Tomas Barfod pojawią się w Katowicach po raz pierwszy, przywożąc potężną mieszankę tanecznych rytmów i rockowych brzmień, dzięki którym zasłużyli sobie w ciągu dziesięcioletniej obecności na opinię jednego z najlepszych koncertowych zespołów na świecie. Wsławieni remiksami dla Hot Chip czy Chicks On Speed, remiksowani przez DJ Koze i Digitalism, duńscy muzycy tworzą dźwięki wymykające się łatwym kategoryzacjom, zawsze jednak potrafią porwać za sobą publiczność – czy to grając spokojniejsze, bardziej popowe kawałki z płyty Brighter, czy też – jak będzie miało to miejsce w Katowicach – odpalając taneczne petardy ze swojego tegorocznego albumu Dreams.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu przygotowaliśmy również coś dla fanów potężnych subbasów i eksperymentalnych brzmień: imprezę z okazji dziesięciolecia zasłużonej wytwórni Hyperdub. Jedna ze scen zostanie w całości oddana artystom związanym z tym labelem. Pojawi się na niej między innymi: Kode9 – założyciel wytwórni (oraz autor książki poświęconej wykorzystaniu dźwięku jako broni). Jego sety to wybuchowa mieszanka dubstepu, grime, UK garage, ale nie boi się także zaskakiwać publiki sięgając po latynoskie rytmy czy egzotyczne brzmienia, co sprawia, że każdy jego występ jest pełen niespodzianek. Na tej samej scenie zobaczycie również Ikonikę, czyli Sarę Abdel-Hamid, jedną z najjaśniejszych gwiazd wytwórni, autorkę rewelacyjnego zeszłorocznego albumu Aeropolis, doskonale łączącego upodobanie do prostych melodii, przywodzących na myśl epokę pierwszych gier video z potężną, taneczną energią. Kolejną gwiazdą Hyperdub, która zagości w sierpniu w Muzeum Śląskim jest Laurel Halo. Pochodząca z Michigan artystka byłaby doskonałym nabytkiem dla każdego eksperymentalnego wydawcy, jej muzyczna wyobraźnia nie zna bowiem żadnych granic. Łącząc talent multiinstrumentalistki z uwielbieniem dla modyfikowanych cyfrowo dźwięków, tworzy niezapomniane, nieco psychodeliczne melodie, wzmocnione bitami klasycznego techno, które doskonale sprawdzają się w czasie występów na żywo. Podczas świętowanie 10 urodzin Hyperdub nie może zabraknąć także Cooly G, która wróciła na taneczne sceny po krótkiej przerwie i przypomniała światu, że nie ma sobie równych w tworzeniu housowych setów. Wychowana na reggae, funk i hip-hopie już sześć lat temu pokazała, że jest jedną z najbardziej kreatywnych artystek wziętych pod opiekę przez Hyperdub, a jej pochodzący sprzed dwóch lat album Playin’ Me to wciąż jedna z najlepszych płyt w katalogu wytwórni. Podczas Tauron Nowa Muzyka będziecie mogli usłyszeć materiał przygotowywany na najnowszą, zapowiadaną na ten rok płytę. Listę wykonawców Hyperdub zamyka Scratcha DVA, autor kultowej audycji radiowej Grimey Breakfast Show, który jako muzyk zaskoczył wszystkich w 2012 roku, nagrywając płytę Pretty Ugly, zupełnie odmienną od tego co prezentował w swojej audycji. Jego sety to przegląd tego co najciekawsze w muzyce tanecznej ostatnich lat, a wieloletnie doświadczenie radiowego DJ-a pozwala mu na perfekcyjne panowanie nad publicznością oraz niezwykle zaskakujący dobór materiału.
Tauron Nowa Muzyka wraca do cywilizacji!
Po dwóch latach oczekiwań spowodowanych budową Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego na terenach byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, Festiwal wraca na swoje stałe miejsce, do samego serca Katowic!
Podczas gdy my gościliśmy Was w Dolinie Trzech Stawów, poprzemysłowe tereny w centrum miasta uległy przekształceniu w jedną z najnowocześniejszych przestrzeni muzealno-wystawienniczych w Polsce, wokół której w niedługim czasie wyrosną kolejne budynki katowickiej dzielnicy kultury. Od lat staramy się połączyć prezentację najciekawszych wykonawców niezależnej muzyki tanecznej z promocją regionalnego dziedzictwa przemysłowego i pokazywaniem możliwości rozwoju Górnego Śląska, dlatego też z wielką dumą i radością zapraszamy Was ponownie do miejsca, gdzie tradycja i nowoczesność przenikają się na wielu różnych poziomach, zapewniając doskonałą przestrzeń do cieszenia się występami festiwalowych gości.
A wśród nich znajdzie się w tym roku między innymi Jakckson and His Computerband, który po ośmiu latach, które upłynęły od jego doskonale przyjętego debiutu Smash, powrócił w ubiegłym roku z albumem Glow, wydanym przez wytwórnię Warp Records.
W ciągu tych ośmiu lat, francuski DJ, producent i multiinstrumentalista, a także zdeklarowany wielbiciel Prince’a, remiksował kawałki dla gwiazd popu, takich jak Vanessa Paradis i grywał u boku najciekawszych przedstawicieli sceny niezależnej, jak na przykład Silver Mt. Zion. Jak sam twierdzi, jego drugi album powstawał przede wszystkim z myślą o koncertach, na które przy pierwszej płycie nie miał pomysłu.
Glow to zestaw tanecznych hymnów, napisanych po to, by rozbrzmiewać na stadionach i w klubach, to doskonale przygotowane show, łączące upodobanie do muzyki z kiczowatych produkcji science fiction z motorycznymi rytmami, zdolnymi rozgrzać każdą publiczność.
Z porwaniem Was do tańca nie powinni mieć problemu również nasi kolejni tegoroczni goście, którzy niejednokrotnie już dowiedli, że przed ich zaraźliwą energią nie da się nigdzie uciec – niemiecki duet Mouse on Mars.
Jan St. Werner i Andi Toma, począwszy od 1994 roku, wielokrotnie pokazywali, że nie mają sobie równych w tworzeniu setów, które skutecznie uniemożliwiają stanie w miejscu. Zabawkowe instrumenty, doskonałe zgranie na scenie, świetne panowanie nad oczekiwaniami publiczności – to wszystko sprawia, że występy tych klasyków IDM od dwóch dekad cieszą się nieustającą popularnością. W 2014 roku powracają z nową EP-ką Spezmodia, na której bawią się między innymi w powrót do korzeni rave’u. Możemy liczyć na to, że ich występ będzie jednym z najbardziej roztańczonych momentów festiwalu.
W tym roku nie zapominamy również o tych, którzy cenią sobie brzmienie przesterowanych gitar i elektroniczne pogranicza popu. BOKKA to jedno z największych odkryć w polskiej muzyce ostatnich lat, tajemnicze, anonimowe trio, które zaskoczyło wszystkich w zeszłym roku niezwykle dojrzałą debiutancką płytą. Szukając inspiracji w chłodnych brzmieniach skandynawskiej elektroniki, dreampopowych melodiach i shoegazowej melancholii, muzycy Bokki tworzą hipnotyczną mieszankę eksperymentalnych brzmień i motorycznych rytmów. Na swoją pierwszą trasę koncertową postanowili poszerzyć skład zespołu, by w pełni wykorzystać energię i potencjał zapisany w tych utworach. Jak sprawdzą się w konfrontacji z czołówką europejskich wykonawców muzyki elektronicznej i czy wzbudzą równie wielki zachwyt, jak podczas nielicznych do tej pory koncertów – przekonacie się już w przedostatni weekend sierpnia w Katowicach.
Szukając intrygujących debiutantów, nie ograniczyliśmy się oczywiście tylko do polskiej sceny, a jedną z pierwszych artystek jakie postanowiliśmy zaprosić w tym roku jest Kelela, której zeszłoroczny mixtape Cut 4 Me przyniósł zaskakujące połączenie wielkiej wrażliwości, doskonałego głosu i eksperymentalnych pomysłów na klasyczną formułę R&B. Współpracując ze znanym chociażby z niedawnego występu na naszym festiwalu duetem producenckim Nguzunguzu i odpowiedzialnym za potężne bity producentem Kingdomem, trzydziestoletnia Amerykanka o etiopskich korzeniach pokazała się światu jako wokalistka, która równie dobrze radzi sobie z formułą grime, dubstepu, house, jak i emocjonalnym śpiewem, a jej bezkompromisowe teksty dotykające najboleśniejszych sytuacji, momentalnie zwróciły uwagę krytyki.
Będzie to jej pierwszy występ w Polsce i jedyna okazja by posłuchać jednego z najbardziej zaskakujących debiutów 2013 roku.
Kolejnego z gości naszego festiwalu nie trzeba raczej przedstawiać żadnemu miłośnikowi muzyki tanecznej, będzie nim bowiem Ben UFO, jeden z najbardziej cenionych brytyjskich DJ-ów, założyciel wytwórni Hessle Audio, odpowiedzialnej w dużej mierze za promocję dubstepu i grime. Działając od prawie dekady, Londyńczyk dał się poznać jako wszechstronnie utalentowany, doskonale zorientowany promotor i DJ, świetnie miksujący dziesiątki pozornie nie przystających do siebie odmian współczesnej eksperymentalnej muzyki tanecznej. Każdy jego set jest inny, sięga po coraz to nowsze inspiracje, łącząc oldskulowe kawałki z najnowszymi odkryciami z najróżniejszych, tętniących tanecznym basem nisz, a publiczność w najpopularniejszych klubach sceny niezależnej wita go z niezmiennym entuzjazmem. Liczymy na to, że jego występ na jednej z festiwalowych scen spotka się z równie gorącym przyjęciem.
Inne oblicze muzyki tanecznej zaprezentuje natomiast Dixon – przedstawiciel niemieckiej sceny house, współzałożyciel wytwórni Innervisions, znany między innymi z doskonałych remixów Jazzanovy czy Beanfield.
Uwielbiany za niezwykle eklektyczne sety zbudowane wokół mocno zmodyfikowanych housowych brzmień i profesjonalizm nabywany latami podczas rezydowania w najważniejszych berlińskich klubach – między innymi w Tresorze czy E-Werk i grania dla najbardziej wymagającej publiczności w Europie, szybko znalazł sobie miejsce na plakatach wielkich festiwali.
Kolejnym kluczem do międzynarodowego sukcesu Dixona były składanki z serii Off Limits, wydane dla Sonar Kollektiv, prezentujące zaskakujący i przekrojowy obraz współczesnej muzyki tanecznej. W ubiegłym roku docenił go branżowy portal Resident Advisor, przyznając tytuł najlepszego DJ-a roku, my zaś zapraszamy Was na co najmniej dwugodzinny występ podczas którego sami będziecie mogli docenić jego niezwykłą kreatywność.
Obaj wielcy mistrzowie klubowych rytmów – Ben UFO i Dixon – pojawią się na zaproszenie Red Bulla, którego scena jak co roku prezentować będzie artystów, potrafiących rozkręcić niezapomniane imprezy w każdych warunkach i z każdą publicznością.
Wszyscy podani do tej pory artyści wystąpią na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego, a od dnia 21.02.2014 wprowadzamy do sprzedaży dwudniowe karnety, uprawniające do wejścia na ich występy.
Shangaan Electro, Gonjasufi, Terranova, Kölsch, Elekfantz  pierwszymi artystami IX edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Karnety czterodniowe już w sprzedaży!
Po niezwykle udanej i rekordowej pod każdym względem tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, nie pozostaje nam nic innego jak tylko rozpocząć przygotowania do następnej odsłony festiwalu. Aby zachęcić Was do odwiedzenia stolicy Górnego Śląska w dniach 21-24 sierpnia 2014, w celu posłuchania na żywo nieprzewidywalnych debiutantów, mistrzowskich klasyków i twórców, którzy od lat poruszają się w obszarach trudnej do zdefiniowania muzyki elektronicznej i improwizowanej, już dziś chcemy Wam przedstawić pierwszych wykonawców, którzy uświetnią IX Tauron Nowa Muzyka.
W tym roku postaramy się stworzyć w Katowicach odrobinę Afryki, w czym pomoże nam między innymi rewelacyjny Nozinja, DJ i producent, kryjący się za projektem Shangaan Electro, który przywiezie na nasz festiwal swój live show, zbudowany wokół muzyki ludu Tsonga, zamieszkującego Południową Afrykę oraz Mozambik,   zakochanego w latynoskich rytmach przywiezionych przez kolonizatorów. W występach Shangaan Electro dominującą rolę odgrywa taneczny bit, aktualnie nie schodzący poniżej 180 BPM, połączony z chóralnymi zaśpiewami, rymami disco oraz brzmieniem gitar, a koncerty to wielogodzinne, czasem wielodniowe maratony tańca. Europa poznała te rytmy w 2010 roku, gdy ukazała się firmowana przez Nozinję, pierwsza składanka Shangaan Electro. Już rok później afrykańskie rytmy podbiły publiczność na festiwalu w Roskilde, a jego show stał się prawdziwą międzynarodową sensacją. W Polsce wystąpią po raz pierwszy, w zupełnie nowej odsłonie i premierowym materiałem, który w wersji płytowej firmowanej przez zasłużoną wytwórnię WARP ukaże się w przyszłym roku.
Z zupełnie nową muzyką pojawi się też w Katowicach amerykański raper, producent i twórca niezwykle mrocznej, psychodelicznej odmiany hip-hopu – Gonjasufi, który tym razem zagra z 4 osobowym zespołem. Po olbrzymim sukcesie jakim była wydana w 2010 roku płyta A Sufi and a Killer i entuzjastycznym przyjęciu koncertowych występów na całym świecie (w tym również w Katowicach, gdzie gościliśmy go tuż po debiucie), przez kolejne trzy lata artysta nie przestawał udowadniać, że jest jednym z najbardziej oryginalnych, zaskakujących twórców związanych ze środowiskiem skupionym wokół założonej przez Flying Lotusa wytwórni Brainfeeder. Na pochodzącym z 2012 roku albumie MU.ZZ.LE, dopracował do perfekcji niepokojącą mieszaninę dźwięków, nawiedzonych przemów i dziwacznych rytmów, wykraczających daleko poza granice klasycznego hip-hopu. Pokazał, że nie boi się współpracy z debiutantami (świetny występ na tegorocznej płycie Perery Elsewhere) oraz największymi gwiazdami – wystąpił gościnnie na najnowszej płycie Jay-Z.
Oba te koncerty – Gonjasufi i Shangaan Electro  – to tylko część z zaplanowanych na przyszły rok obchodów 10 rocznicy istnienia agencji Little Big, świętowanych podczas Tauron Nowa Muzyka.
Oprócz nich, po raz pierwszy w Katowicach pojawi się legendarny duet Terranova, autorzy jednego z najbardziej niezapomnianych miksów opublikowanych w prestiżowej serii DJ Kicks. Rozpoczynając karierę w drugiej połowie lat 90-tych, czerpali pełnymi garściami z house’u, hip-hopu, muzyki tanecznej i punka, by tworzyć niezwykle przebojowe, naładowane taneczną energią kawałki, które momentalnie zwróciły na nich uwagę publiczności. Ich pozycję na scenie trip-hopu i downtempo potwierdziły wspólne nagrania ze Stereo MC’s czy Trickim. Zespół zawiesił jednak działalność po wydaniu trzech albumów, by odrodzić się na nowo w 2012 roku i zaprezentować nowy skład oraz nową płytę – Hotel Amour. DJski duet: Dietrich Bergmann i &ME zaczął współpracować z trójką wokalistów, znanych na co dzień z cenionej grupy WhoMadeWho, a ich muzyka zwróciła się mocniej w stronę acid jazzowych brzmień i house, charakterystycznych dla opiekującej się aktualnie zespołem wytwórni Kompakt. Ich powrót spotkał się z ciepłym przyjęciem, a koncerty udowadniają, że zespół nie stracił dawnej energii i potrafi zachwycić na scenie zarówno starych, jak i całkiem nowych fanów.
Nie zapominamy również o fanach techno, dla których zagra w tym roku między innymi Kölsch, jeden z najbardziej produktywnych producentów techno, autor i współautor niezliczonych projektów. W ciągu ostatnich 15 lat, pochodzący z Danii Rune Reilly Kölsch podbijał parkiety i plaże na Ibizie takimi kawałkami jak Calabria, współpracował z najlepszymi DJ-ami – od Laurenta Garniera po Svena Vätha, produkował muzykę dla największych gwiazd popu – Shakiry, Nicky Minaj czy Flo-Ridy i prowadził imprezy w najpopularniejszych klubach na całym świecie. Jego najnowszy album, wydany dla Kompaktu !977, to suma tych wszystkich doświadczeń, płyta wypełniona przebojowymi tanecznymi kawałkami, inspirowanymi gatunkami z ostatnich dwóch dekad – od rave, przez nu-disco, po klasyczne berlińskie techno i house. Jego występ to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby na chwilę odpocząć od introwertycznych brzmień wielu współczesnych gwiazd techno i zgubić się we wspólnym tańcu przy secie przygotowanym przez jednego z najbardziej wszechstronnych mistrzów gatunku.
Tanecznie będzie również podczas występu kolejnego z zaproszonych wykonawców, brazylijskiego duetu Elekfantz, jednego z najnowszych odkryć Guia Borato, który zachwycony niezwykłą biegłością muzyków, przyjął na siebie rolę współproducenta ich debiutanckiego albumu. Kawałki takie jak Diggin On You, czy przesiąknięty bluesowym klimatem Wish podbiły w ubiegłym roku kluby w całej Europie. Niezwykłe połączenie house’u, techno, żywych brzmień i śpiewu przygotowują grunt pod jedną z najbardziej oczekiwanych przyszłorocznych płyt. Wystarczyły zaledwie dwie EP-ki, by Efterklantz zapewnił sobie miejsce w line-upach najbardziej prestiżowych festiwali – od brazylijskiej Lollapaloozy po Sonar i Melt, a my jako pierwsi zaprezentujemy ich w Polsce, wierząc, że mogą okazać się jednym z największych muzycznych odkryć 2014 roku.
Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 21-24.08.2013
Katowice
4 Dniowe Karnety – ograniczona ilość:
Cena: 180 zł
Więcej informacji na:
www.festiwalnowamuzyka.pl
www.facebook.com/nowamuzyka
Sponsorem głównym festiwalu jest TAURON Polska Energia.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 27,8 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż).

Chociaż przez dwadzieścia pięć lat obecności na scenie pod przybranym na cześć ojczyma nazwiskiem, zarejestrowała zaledwie cztery solowe płyty – w tym ostatnią, z lutego 2014 roku, zatytułowaną Blank Projekt, wydaną po 18 latach przerwy – trudno przecenić jej wkład w rozwój współczesnej muzyki elektronicznej i tanecznej.
To ona pomagała w nagrywaniu pierwszej płyty Massive Attack, to ona w połowie lat 90-tych współpracowała z Trickym promując nowe gwiazdy bristolskiej sceny w mainstreamie, to ona jako jedna z pierwszych zdołała połączyć punkową wrażliwość polityczną z rapem i tanecznymi bitami. W 2014 roku Neneh Cherry wciąż nie przestaje szukać nowych wyzwań i zaskakiwać swoich fanów, którzy przez ostatnie lata przyzwyczajali się do jej nowych wcieleń: artystka współpracuje ze swoją córką, tworząc część elektro-soulowej grupy cirKus, pojawiła się też jako wokalistka na płycie jazzowej supergrupy The Thing, teraz zaś powróciła na klubowe parkiety razem z dwójką producentów i DJ-ów ukrywających się pod nazwą RocketNumberNine.
Opublikowany w zeszłym roku album MeYouWeYou to pełne zaskoczeń połączenie jazzowych rytmów, rave’owych hymnów, klubowych przebojów, nawiązań do Sun Ra, akustycznego techno spod znaku Brandt Brauer Frick i eksperymentalnej elektroniki Kierana Hebdena (Four Tet’a), na tle których Neneh Cherry po raz kolejny przypomina, dlaczego od ponad ćwierćwiecza ma oddane grono fanów na całym świecie, zachwyconych jej umiejętnościami wokalnymi, śmiałym przechodzeniem od rapu do śpiewu i umiejętnością znalezienia się w każdej konwencji i gatunku.
Jej występ w ramach dziewiątej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka będzie pierwszą okazją by posłuchać w Polsce Neneh Cherry w tym właśnie wcieleniu, którym wraca do roli roztańczonej aktywistki w jakiej dała się poznać całemu światu w latach 90-tych.
Kolejną artystką ze Skandynawii, która zagości w tym roku na Tauron Nowa Muzyka jest Elliphant, okrzyknięta przez zachwyconych recenzentów nową M.I.A. Jej muzyka to również mieszanka zaraźliwych popowych melodii i alternatywnych brzmień, inspirowanych całym spektrum współczesnej muzyki tanecznej, a opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat EP-ki poświadczają, że mamy do czynienia z niezwykle kreatywną artystką, balansującą na granicy wielkiego komercyjnego sukcesu. Doskonałe wideoklipy towarzyszące kilku pierwszym nagraniom zapewniły jej miliony odsłon na YouTube oraz zainteresowanie ze strony rozchwytywanych producentów: Skrillexa oraz Diplo, którzy współpracowali z Elliphant przy nagrywaniu jej drugiej Ep-ki oraz debiutanckiego albumu A Good Idea. Będzie to pierwszy występ artystki w Polsce.
A czym zaskoczy Was kolejna grupa, która pojawi się podczas tegorocznej odsłony Tauron Nowa Muzyka? Jak sami twierdzą, przy tworzeniu swojej muzyki inspirowali się przede wszystkim słuchowiskami BBC, polską i czeską muzyką filmową, dokonaniami najsłynniejszych big-bandów, a także włochatymi zwierzętami. Sam opis zapewne wystarczy większości z Was, by domyślić się, że na festiwalowej scenie znalazło się w tym roku miejsce dla ulubieńców polskiej publiczności, jednej z najbardziej szalonych grup w dziejach krajowej muzyki – legendarnych Mitch & Mitch.
Tym razem będziecie mogli ich posłuchać w postaci 10 osobowego big-bandu, współpracującego z samym Felixem Kubinem, hamburskim  mistrzem dadaistycznej elektroniki, wirtuozem Korga. Ich wspólny album Bakterien & Batterien to jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier, a katowicki występ grupy będzie jedną z dziesięciu okazji w całej Europie, by wysłuchać tego materiału na żywo.
Tych z Was, którzy szukają nieco spokojniejszej muzyki tanecznej, chcielibyśmy zaprosić na pierwszy polski występ grupy Years & Years, prowadzonej przez wokalistę i aktora Olly’ego Alexandra, znanego między innymi z występu w kultowym serialu Skins. Jako wokalista charakteryzuje się niezwykle oryginalnym głosem, który przyniósł mu porównania do Niny Simone, zaś muzyka, która znalazła się na opublikowanym w zeszłym roku debiutanckim albumie Years & Years, zatytułowanym Traps, to doskonałe połączenie współczesnej, eterycznej elektroniki spod znaku Beach House, fascynacji dokonaniami klasyków minimalu, ze szczególnym uwzględnieniem Terry’ego Riley’a oraz soulowej wrażliwości.
Jeśli cenicie sobie bardziej komercyjne oblicze Jamesa Blake’a lub twórczość SOHN, koncert Years & Years zdecydowanie nie powinien zawieźć Waszych oczekiwań.


Sprawdź inne wydarzenia @ Katowice

Tauron Nowa Muzyka 2014 Katowice

ElektroKlub VI

Sb, 14 grudnia 2019
godz: 20:00

od 60 PLN
Tauron Nowa Muzyka 2014 Katowice

Śląski Rap Festival 2019

Sb, 14 grudnia 2019
godz: 18:00

od 99 PLN
Tauron Nowa Muzyka 2014 Katowice

Apparat live w NOSPR

Nd, 15 grudnia 2019
godz: 20:00