La Roux

La Roux
Electro Synth Pop
Kraj:
Wielka Brytania

Elly Jackson ma 23 lata, krótką, rudą fryzurę i charyzmę uwidaczniającą się w każdym jej teledysku, wywiadzie czy koncercie. Debiutancka płyta, wydana latem 2009 roku, przyniosła La Roux ogromną popularność, wiele nominacji i nagród, w tym ostatnią i bodaj najważniejszą – Grammy za najlepszy album z muzyką elektroniczną. Artystka tuż po jej otrzymaniu napisała na swoim twitterze „My happiest weekend ever”.

O La Roux zwykło się myśleć jako o projekcie Elly Jackson. Tymczasem, nie dość, że jest to duet, to podczas koncertów wspomagany jest też przez dodatkowych muzyków. Nie ulega jednak wątpliwości, że pierwszoplanowe role grają tu zdecydowanie Elly i Ben Langmaid. Ich znakiem rozpoznawczym są twarde syntezatorowe, nawiązujące do lat 80-tych brzmienia połączone z tanecznym rytmem.

Elly i Ben rozpoczęli współpracę w 2006 r. Ich pierwszym wspólnym projektem był Automan, w którym tworzyli szeroko pojętą muzykę akustyczną. Z czasem ich fascynacje muzyczne wzięły nad nimi górę i w ten sposób narodził się duet La Roux. Ich debiutancki singiel „Quicksand”, został wydany przez francuską wytwórnię Kitsune, jesienią 2008 r. i zdobył uznanie BBC oraz The Guardian.

W 2009 roku La Roux ruszyła w trasę koncertową z Lily Allen. Wtedy też powstał kolejny singiel, „In for the Kill”, który zadebiutował na 11 miejscu brytyjskiej listy przebojów. Kilka miesięcy później pojawił się nowy singiel „Bulletproof” i z miejsca stał się numerem jeden na liście przebojów, dokładnie tydzień przed wydaniem debiutanckiej płyty nazwanej po prostu „La Roux”.

Muzyczny świat niemalże oszalał, a album dotarł do drugiej pozycji na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Prasa branżowa huczała, że La Roux to wielka nadzieja światowego rynku muzycznego. Muzycy zebrali zaszczytne laury w kategorii Najlepszy Debiut 2009 Roku oraz Objawienie Muzyczne. Ponadto ich pierwszy longplay zdobył nominację do Mercury Prize. Obecnie trwają prace nad nowym wydawnictwem La Roux.