Co mają wspólnego Techno Viking i ekologia? Odpowiedź poznasz na specjalnym wykładzie w Poznaniu
Inicjator słynnego mema Techno Viking, Matthias Fritsch, zjawi się w Poznaniu, aby przedstawić legendę Internetu w całkowicie nowej perspektywie.
Techno Viking o sztuce i ekologii
Słynny Techno Viking to postać kultowa i zarazem jeden z pierwszych memów w historii Internetu. Autorem dobrze znanego nam wszystkim viralowego filmiku z brodatą, umięśnioną postacią, kroczącą groźnie w takt muzyki techno, jest niemiecki filmowiec Matthias Fritsch, który nagrał „Wikinga” podczas Fuckparade w 2000 roku w Berlinie. Fritch początkowo trzymał filmik na swojej własnej, prywatnej stronie, jednak w 2006 roku postanowił wrzucić video na serwis YouTube. No i się zaczęło. Do dzisiaj filmik obejrzało blisko 24 mln osób, a postać Techno Vikinga stała się ikoniczna.
Teraz Matthias Fritsch, który na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie, odwiedzi Poznań, żeby dać wykład Mr Techno Viking himself on art and ecology (Mr Techno Viking o sztuce i ekologii). Wykład odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu o godz. 18:30.
Techno Viking w nowym ujęciu
Fritsch studiował sztukę mediów w Hochschule für Gestaltung Karlsruhe (HfG) w Niemczech oraz film, sztuki wizualne i kuratorstwo w Bard College, Center for Curatorial Studies (CCS) w Nowym Jorku w USA. W swojej karierze nakręcił kilka krótkich i pełnometrażowych filmów, jak i instalacji opartych na mediach.
W ostatnich latach Fritsch zajmuje się głównie miejską kulturą spożywczą, eksperymentuje z produkcją gleb i ekologicznymi przedmiotami codziennego użytku. Jest inicjatorem projektu społecznego osiedlenia się w ogrodzie leśnym w okolicach Berlina. Założeniem tej społeczności jest samowystarczalność i utrzymanie się dzięki pracy własnej przez co najmniej trzy pokolenia. Ostatnio prowadzi również warsztaty poświęcone procesom fermentacji żywności i wciąż analizuje koncepcje, dzięki którym nasze miasta mogą rozwijać się w bardziej zrównoważony sposób.
Szczegóły wykładu znajdziecie pod tym linkiem.