Seelenluft

Electronic
Kraj:
Niemcy
Miasto:
Berlin
Wytwórnie:

Seelenluft to Beat Soler – pochodzący z Zurychu producent i twórca nowatorskiej muzyki (także) tanecznej, który już od ponad 10 lat, ciągle odkrywa nowe elektroniczne brzmienia. „The Way We Go” to jego czwarty album -dzieło stworzone z tańca i melodii, redukcji i rozbudowy, z pełnej uczucia pracy z detalem i przejrzystym beatem.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Po wyprawach do świata muzyki filmowej, dance performances i innych eksperymentalnych brzmień, Beat Soler powraca z albumem „The Way We Go” do korzeni muzyki elektronicznej- do klubu. Jednak daleko tu do prostej estetyki Four-To-The-Flour. Znajdziemy tu pop, eklektykę, inteligentne, stylistyczne otwarcie i nonszalanckie pojmowanie muzyki, które wykracza poza profesjonalne łączenie tanecznych rytmów.

Po wydaniu „Out Of The Woods” Seelenluft stal się znany jako Dj, twórca i producent, szukający nowych rozwiązań odbiegających od popularnych wzorców, łamiący schematy, wypełniający przy tym idee muzyki elektronicznej nowymi treściami. „Manila”- najlepszy singiel z tego albumu, latem 2002 dosłownie eksplodował na danceflorach całego świata. Utwór został użyty w ponad 60 kompilacjach, co dało mu miejsce w czołówce rankingów najpopularniejszych utworów muzyki elektronicznej.

Pierwszy oficjalny album Seelenluft „Belatrax” z 1996 reprezentuje unikalność stylu tej formacji, mieszankę Drum’n’Bass, Easy Listening i głosów zwierząt. Trzy lata później, podczas których Soler zajmował się niezliczonymi projektami teatralnymi i perfomancami, ukazuje się album „The Rise And Fall of Silver City Bob” dla wytworni ‘Klein Records’. Jest to fascynujący kolaż muzyki lat 40-tych i 50-tych, utworów granych na nowo, zmiksowanych z elektrycznymi podkładami. Przedostatni album z 2002 „Out of the Woods” to swoiste muzyczne podsumowanie czasu spędzonego w Los Angeles, a także przełom w międzynarodowej karierze Seelenluft. Album został okrzyknięty przez brytyjski magazyn Wallpaper: „It is a whirlpool of Prozac jazz and dreamy electronica.”

Przy okazji wydania albumu “ The Way We Go” Soler charakteryzuje proces tworzenia: “Moja muzyka sama znajduje sobie drogę. To długi proces, praca metodą prób i błędów. Tworząc nowe utwory, ciągle wyrzucam je z laptopa, ponieważ mam uczucie, że to jeszcze nie to. Do momentu aż pojawi się na tyle silny utwór, aby reprezentować cały album. Dopiero wtedy określa się kierunek, idea i koncepcja albumu.”

„The Way We Go” jako efekt tego procesu potwierdza jego słowa.” Jest jednocześnie popowy i dziwny, kanciasto trzeszczący i lekki, ujmujący, zredukowany, lecz nie ogołocony, precyzyjny a jednak muzycznie pogmatwany.

Podczas gdy poprzednie albumy były raczej czystą pracą z laptopem, na „The Way…” znaleźć można instrumentalne nagrania na żywo, np. ścieżki basowe, partie gitarowe i dużo analogowego ciepła.

Nigdy dotąd tak dużej roli nie odgrywały w muzyce Seelenluft kwestie wokali. Gdy jeszcze w ramach pracy nad „ Out of the Woods” sprawa wyboru wokali była raczej grą przypadku, to już dla „The way…” szukano konkretnych partnerów. Z jednej strony Jim Reid, były wokalista „The Jesus and Mary Chain” („ponieważ zawsze go podziwiałem. Nie pomyślałbym nigdy, że tak łatwo będzie pozyskać go dla mojej muzyki”), z drugiej strony Olivera Stanimirov, która wcześniej w kościołach śpiewała klasyczne kantaty. Na „The way…” usłyszeć też można samego Beat Solera.

Artysta nie uznaje granic twórczych, wyżywa się artystycznie zarówno w sferze teatru, muzyki filmowej, tworząc video-instalacje, jak i grając na żywo. Kolejne gotowe projekty czekają na swoją kolej. Ostatnio został zaproszony przez mistrzów groove hip hopu- Stereo Mc’s do współpracy przy ich nowym albumie.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →