Architecture in Helsinki

Architecture in Helsinki
Indie Rock
Kraj:
Australia
Miasto:
Melbourne

Architecture in Helsinki wbrew pozorom nie ma nic wspólnego ze skandynawskim miastem. Ten oryginalny australijski zespół powstał pod koniec lat 90. XX w. na przedmieściach Melbourne. Skupia licznych i bardzo wszechstronnych muzyków, którzy pomimo braku specjalistycznego wykształcenia grają na wielu instrumentach (od syntetyzatorów po bębny, instrumenty dęte i gitary) i sami komponują.

Ich żywioł to energetyczna i nieprzewidywalna mieszanka progresywnego popu, indie i muzyki elektronicznej. Muzycy mają do siebie i tego, co tworzą duży dystans, który widać w nieograniczonej swobodzie eksperymentowania i radości, jaką czerpią
z grania.

Ich debiutancki album Fingers Crossed (2003) okazał się dużym sukcesem i zwrócił uwagę krytyki i publiczności. Kolejne płyty In Case We Die (2005), Places Like This (2007) oraz wydana w kwietniu tego roku Moment Bends utwierdziły pozycję Architecture in Helsinki jako zespołu o doskonałym instynkcie muzycznym i dużych możliwościach scenicznych, którymi stale zaskakują słuchaczy. Występowali z różnymi twórcami, m.in. Davidem Byrne’em czy Belle & Sebastian.