Palladium

Palladium

Lokalizacja i dane kontaktowe

Miasto:
Warszawa
Adres:
ul. Złota 9
Email:
Telefon:
22 822 30 03
Adres www:
http://www.palladium.art.pl/

Opis klubu Palladium

630 m2 powierzchni, 630 m2 możliwości, 630 m2 efektu.

Palladium położone jest w samym centrum Warszawy, tuż obok klubu Hybrydy i Galerii Centrum. Idealny dojazd zapewnia 14 linii autobusowych, linia metra (stacja metro Centrum) oraz 4 duże parkingi. Działając od 2005 roku, Palladium trwale wpisało się na kulturalną mapę stolicy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Tutaj realizowane były eventy dla telewizji TVN i Wódki Bols. Tutaj realizowany był program Showtime dla telewizji Polsat, koncerty m in. takich wykonawców jak Skye, Laibach, Cinematic Orchestra, jak również przedstawienie Teatru Witkacego z Zakopanego.

Palladium to idealne miejsce do organizowania dużych koncertów, prezentacji, eventów oraz imprez okolicznościowych.

Historia:

Kino Palladium wzniesione zostało przy ulicy Złotej 7/9 w Warszawie, w latach 1935-27, według projektu Edwarda Ebera z inicjatywy włoskiej Assicurazioni Generali Trieste (Spółki Akcyjnej Powszechnej Asekuracji w Trieście). Gmach ma sześć pięter. Na górnych mieściły się mieszkania, na dole zaś – sala kinowa, teatrzyk, lokale (m .in. Bar na Antresoli) i kluby.

Kino funkcjonowało do końca lat 90. XX wieku. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy zmienili jego nazwę na Helgoland. Kino przestało być wtedy dostępne dla Polaków; mieli prawo wstępu jedynie do teatrzyku, którego repertuar od tego czasu był na bardzo niskim poziomie.

Józef Dąbrowa-Sierzputowski pisał: Z dawnej, przedwojennej publiczności została tylko garstka. (…) Inteligencja miała zastrzeżenia natury moralnej co do korzystania z teatrów.

W czasie Powstania Warszawskiego dzięki operatorom filmowym pod kierunkiem Antoniego Bohdziewicza „Wiktora” wyświetlono trzy części filmu Warszawa walczy, reportażu ukazującego walki w stolicy w formie Powstańczej Kroniki Fimowej. Tą nieocenioną pracą dokumentacyjną, Polowi Sprawozdawcy Wojenni Biura Informacji i Propagandy KG AK wyświetlają wojsku i ludności cywilnej własnie w kinie Palladium. Pierwszy pokaz Powstańczej Kroniki Filmowej odbywa się w niedzielę, 13 sierpnia 1944. Kino Palladium, w czasach Powstania było ostoją niezależnej myśli, sprawdzianem ludzkich postaw. To tu wyświetlano na prędce montowane kroniki z bieżących wydarzeń, tu odbywały się przedstawienia i spotkania ludzi kultury. Oczywiście, wszystko na miarę możliwości okupacyjnej rzeczywistości.

Po wojnie ponownie uruchomiono kino Palladium, a w miejsce wcześniejszych klubów powstał klub studencki Hybrydy. Ostatecznie kino zostało zamknięte ok. 2000 roku.

Budynek został w 2006 r. przejęty przez Fundację na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”, która pragnie przywrócić dawny blask budynkowi przy Złotej.


Wydarzenia @ Palladium

Palladium Warszawa

PJ HARVEY | 25.10.2023 | PALLADIUM, WARSZAWA

Śr, 25 października 2023
godz: 19:00

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →