Palladium
![Palladium](https://muno.pl/wp-content/uploads/2017/10/palladiumlogo_200-850x570.jpg)
Lokalizacja i dane kontaktowe
Opis klubu Palladium
630 m2 powierzchni, 630 m2 możliwości, 630 m2 efektu.
Palladium położone jest w samym centrum Warszawy, tuż obok klubu Hybrydy i Galerii Centrum. Idealny dojazd zapewnia 14 linii autobusowych, linia metra (stacja metro Centrum) oraz 4 duże parkingi. Działając od 2005 roku, Palladium trwale wpisało się na kulturalną mapę stolicy.
Tutaj realizowane były eventy dla telewizji TVN i Wódki Bols. Tutaj realizowany był program Showtime dla telewizji Polsat, koncerty m in. takich wykonawców jak Skye, Laibach, Cinematic Orchestra, jak również przedstawienie Teatru Witkacego z Zakopanego.
Palladium to idealne miejsce do organizowania dużych koncertów, prezentacji, eventów oraz imprez okolicznościowych.
Historia:
Kino Palladium wzniesione zostało przy ulicy Złotej 7/9 w Warszawie, w latach 1935-27, według projektu Edwarda Ebera z inicjatywy włoskiej Assicurazioni Generali Trieste (Spółki Akcyjnej Powszechnej Asekuracji w Trieście). Gmach ma sześć pięter. Na górnych mieściły się mieszkania, na dole zaś – sala kinowa, teatrzyk, lokale (m .in. Bar na Antresoli) i kluby.
Kino funkcjonowało do końca lat 90. XX wieku. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy zmienili jego nazwę na Helgoland. Kino przestało być wtedy dostępne dla Polaków; mieli prawo wstępu jedynie do teatrzyku, którego repertuar od tego czasu był na bardzo niskim poziomie.
Józef Dąbrowa-Sierzputowski pisał: Z dawnej, przedwojennej publiczności została tylko garstka. (…) Inteligencja miała zastrzeżenia natury moralnej co do korzystania z teatrów.
W czasie Powstania Warszawskiego dzięki operatorom filmowym pod kierunkiem Antoniego Bohdziewicza „Wiktora” wyświetlono trzy części filmu Warszawa walczy, reportażu ukazującego walki w stolicy w formie Powstańczej Kroniki Fimowej. Tą nieocenioną pracą dokumentacyjną, Polowi Sprawozdawcy Wojenni Biura Informacji i Propagandy KG AK wyświetlają wojsku i ludności cywilnej własnie w kinie Palladium. Pierwszy pokaz Powstańczej Kroniki Filmowej odbywa się w niedzielę, 13 sierpnia 1944. Kino Palladium, w czasach Powstania było ostoją niezależnej myśli, sprawdzianem ludzkich postaw. To tu wyświetlano na prędce montowane kroniki z bieżących wydarzeń, tu odbywały się przedstawienia i spotkania ludzi kultury. Oczywiście, wszystko na miarę możliwości okupacyjnej rzeczywistości.
Po wojnie ponownie uruchomiono kino Palladium, a w miejsce wcześniejszych klubów powstał klub studencki Hybrydy. Ostatecznie kino zostało zamknięte ok. 2000 roku.
Budynek został w 2006 r. przejęty przez Fundację na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”, która pragnie przywrócić dawny blask budynkowi przy Złotej.