Galeria Kordegarda

Galeria Kordegarda

Lokalizacja i dane kontaktowe

Miasto:
Warszawa
Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Email:
Telefon:
22-421-01-25
Adres www:
http://www.kordegarda.org/

Opis klubu Galeria Kordegarda

Konstanty A. Jeleński śledząc przemiany sztuki współczesnej odniósł wrażenie: „… jakby sztuka była tylko obrazem na ścianie, literatura – książką na półce, a nie wymiarem rzeczywistości”. Jak więc sprawić, by sztuka odzyskała ten zapomniany wymiar i połączyć ją na powrót ze społecznym zaangażowaniem? Na to pytanie starają się odpowiedzieć działania galerii Kordegarda.

Wydaje się bowiem, że nie wystarczy już dziś prosty podział na panele i warsztaty, na twórców i odbiorców, na stare i nowe. Edukacja musi stać się uczestnictwem, a wykład dyskusją. To, co nowo powstałe musi czerpać z tego, co uniwersalne. Galeria musi stać się centrum kultury.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wystawy
Program wystawienniczy galerii Kordegarda łączy więc – a czasem ściera ze sobą – różne wymiary: obejmuje prezentację najważniejszych artystów współczesnych, twórczości alternatywnej i sztuki klasycznej. Zestawia w tej samej przestrzeni nurty polskiej sztuki i kultury, które zwykle nie występują razem. Realizujemy wystawy artystów polskich z dużym naciskiem na twórczość młodych.

Kordegarda współpracuje również z licznymi partnerami, którzy prezentują wystawy gościnne.

Spotkania i projekty
Wystawom towarzyszą liczne spotkania, koncerty, warsztaty. Kordegarda prowadzi również stałą działalność interdyscyplinarną, która obejmuje różne formy sztuk.

W roku 2013 planujemy kontynuację cyklu spotkań organizowanych z myślą o absolwentach uczelni artystycznych pod nazwą „Absolwent”. Projekt „Absolwent” to cykl spotkań, wykładów i dyskusji wokół tematyki związanej z funkcjonowaniem artysty na rynku pracy. Będziemy mówić o formach zatrudnienia artystów, działalności gospodarczej w sztuce, ubezpieczeniach, emeryturach, podatkach, dotacjach krajowych i unijnych, wypełnianiu wniosków i rezydencjach.

Edukacja
Kordegarda prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i seniorów. Zajęcia popularyzują sztukę, dotykają tematów szeroko pojętej kultury i społeczeństwa. Zajęcia edukacyjne prowadzone są we współpracy z organizajcami pozarządowymi, nieformalnymi grupami edukatorów, szkołami i przedszkolami. W ramach programu edukacyjnego działa program stażowy dla studentów.

Kultura na wynos
Lokalizacja Kordegardy jest wyjątkowa. Krakowskie Przedmieście to jednocześnie przestrzeń otwarta, najważniejszy ciąg spacerowy Warszawy i miejsce kojarzone z niedostępnością, sferą władzy. Z przecięcia tych dwóch ścierających się uwarunkowań wyrósł projekt Kultura na Wynos. To program galerii Kordegarda, który promuje wolną kulturę i działania artystyczne poza galeryjnymi murami. Stanowi on kontrapunkt dla wystaw. Jego celem jest ekspansja działań krzewiących kulturę i sztukę poza przysłowiowymi „czterema ścianami” galerii, sprawienie, by odbiorcy stali się współtwórcami działań artystycznych.

Kultura na Wynos obejmuje między innymi warsztaty eksplorujące granice współczesnej sztuki i działania promujące czytelnictwo, które odwołują się do historii budynku Kordegardy, gdzie od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff.

Księgarnia
Zapraszamy do księgarni! W galerii prowadzimy sprzedaż wydawnictw Narodowego Centrum Kultury, które specjalizuje się w wydawaniu książek z zakresu kultury i sztuki, zarówno popularyzatorskich, jak i naukowych. W ofercie znajdą Państwo również publikacje podnoszące kwalifikacje kadr kultury, a także prace naukowe i analizy wybranych zjawisk kultury współczesnej. Zakupów można dokonać również w księgarni internetowej NCK. Zapraszamy!

KORDEGARDA
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00- 071 Warszawa
tel. 22-421-01-25
mail: [email protected]
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 11:00 – 19:00, poniedziałek – zamknięte.
Galeria jest instytucją Narodowego Centrum Kultury


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →