Hańba!

Koncerty
Hańba!

Piątek, 16 sierpnia 2019
godz: 19:00

Fala - Pawilon nad Wisłą

Płyta Desantu, Warszawa

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Koncert Hańba // Fala – Pawilon nad Wisłą // Płyta Desantu // Wstęp wolny!

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa ‚Hańba!’ to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm.

Ostatnia płyta zespołu „1939” opowiada o: płynących okrętach z uchodźcami, dla których nie ma miejsc („Płyną okręty” do tekstu Władysława Szlengela); o rycerskich łowach w cieniu alkowy („Łowy”, sł. Zuzanna Ginczanka); o polskich koloniach i Wyspie Becka („Polskie kolonie”, sł. Tadeusz Hollender); o lnianowłosych praczkach biorących delikatnie biel cieniutką („Praczki”, sł. Zuzanna Ginczanka), a wreszcie o nędzy wsi i miast, o doli chłopa i bezrobociu („Milczę”). A to wszystko utrzymane jest w konwencji kapeli podwórkowej grającej z punkową ekspresją na tradycyjnych instrumentach (banjo, akordeon, klarnet, bęben, tuba, grzebień).

W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.
Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew
Tadeusz Król – akordeon, klarnet
Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland – tuba, śpiew

fot. Kasia Skrzypek / Foto Forge

www.hanba1926.plSprawdź inne wydarzenia @ Warszawa

Hańba! Warszawa

Piekarnia na Jasnej

Pt, 13 grudnia 2019
godz: 23:00

Hańba! Warszawa

Pryzmat

Pt, 13 grudnia 2019
godz: 23:00