QWERTY PARTY

Clubbing
Breaks Electro Techno

Piątek, 06 grudnia 2013
godz: 21:00

Klawiatura

Korfantego 6, Katowice

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

QWERTY PARTY, CZYLI AUDIOWIZUALNA ENERGIA PROSTO Z KOSMOSU!

Lata 70. były dla Philipa K. Dicka, słynnego pisarza science fiction, czasem tajemniczych wizji, mistycznych snów i paranoicznych urojeń. Oślepiło go wtedy różowe światło wysłane przez Boga (lub jakąś inną skondensowaną twórczą energię), które poza zmianami w świadomości spowodowało powiększenie zdolności poznawczych
i poszerzenie zakresu wiedzy. Jakże zdziwić się musiał któregoś dnia, kiedy okazało się, że zamiast charakterystycznych, zatłoczonych amerykańskich ulic widzi… starożytny Rzym nakładający się na obraz Kalifornii lat 70. Traf chciał, że mniej więcej w tym samym czasie w USA narodził się nurt electro. A może nie był to tylko ślepy los?

Co zatem łączy ze sobą: science fiction, kulturę hip-hop, mechanikę kwantową, muzykę disco lat 80., robotykę i breakdance, syntezatory, maszyny perkusyjne i graffiti, astronomię, funk i 8-bitowe dźwięki?

Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna: ELECTRO!!!

Czym w rzeczywistości jest ELECTRO?

To nurt muzyczny, wywodzący się z lat 70., mający wspólne korzenie z hip-hopem oraz rapem. Nurt electro ewoluowało przez kolejne dekady, co rusz zmieniając swoją formę. Powstawały rozmaite odłamy gatunku, a w XXI wieku electro zostało praktycznie uwolnione od hip-hopu. Współczesne electro jest już „dorosłe” i suwerenne, posiada scenę rozproszoną po całym świecie. Klubowa fala electro nie trwała zbyt długo, gatunek szybko zszedł do muzycznego podziemia. Dziś jest rozwijane najczęściej przez nieznanych producentów, którzy nie szukają sławy i pieniędzy, gdyż robią to głównie dla siebie i własnych pasji. Electro często przemycane było i jest na imprezach techno, gdyż każdy szanujący się DJ ma w swojej kolekcji chociażby kilka płyt z klasycznymi electro dźwiękami.
Electro jest złożone. Bogate brzmienie zawdzięcza ciekawemu rodowodowi, wywodzącemu się z najróżniejszych środowisk. Młodym ludziom ciężko dziś zrozumieć ten nurt muzyczny, gdyż mylnie postrzegany jest jako klubowy, komercyjny electro house, który nie ma nic wspólnego z prawdziwym electro. Samo electro nie jest wielką sceną klubową – to styl skierowany do wąskiej grupy osób, które doceniają muzyczną wolność i poszukują swojej przestrzeni, ale również dla ludzi potrzebujących po prostu dobrej muzyki do tańca i poruszania się.
Electro to nie tylko warstwa muzyczna, ale cała kultura i estetyka wizualna, naznaczona kosmosem, science fiction, b-boyami tańczącymi breakdance, ulicznymi graffiti, analogowymi robotami, pixelowymi grafikami z 8-bitowych komputerów retro – Atari i Commodore.
Polska scena electro ma się coraz lepiej. 6 grudnia w Katowickiej Klawiaturze będziecie mieli okazję przeżyć niezapomnianą audiowizualną przygodę prosto z kosmicznej otchłani, w którą wciągną Was utalentowani polscy i zagraniczni artyści.

Mamy nadzieję, że Wasza ciekawość została obudzona!

plakatSprawdź inne wydarzenia @ Katowice