Paula & Karol

Paula & Karol
Acoustic Folk Rock Pop
Kraj:
Polska
Miasto:
Warszawa

Zespół „Paula i Karol” jest dwuosobowym muzycznym przedsięwzięciem Karola Strzemiecznego (muzyka, socjologa, aktywisty) i Pauli Bialskiej (doktorantki studiów w Lancaster, UK, pracownika Wydziału Socjologii, UW). Zespół powstał ponieważ interesowało ich inne podejście do tworzenia i prezentowania muzyki. Od pół roku, graja koncerty w miejskich parkach, na ulicach, pod warszawskimi klubami i w prywatnych mieszkaniach.

Ich twórczość najbliższa jest takim współczesnym gatunkom muzycznym jak: indie folk i alt country, które w Polsce nie mają jeszcze żadnych przedstawicieli. Inspiruja się zespołami jak Noah and the Whale, Coco Rosie, Arcade Fire, Great Lake Swimmers czy The Decemberists.

Zaczeli grać korzystając wyłącznie z akustycznych instrumentów nie potrzebujących nagłośnienia (gitara, skrzypce, glockenspiel, stary klawisz firmy casio). Ich występy to inny rodzaj interakcji z publicznością opierający się na bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami – wprowadza atmosferę wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. To podejście doskonale sprawdziło się podczas ich występów w takich znanych warszawskich klubach i galeriach jak Plan B, Cafe Kulturalna, Obiekt Znaleziony czy Studio Melon.

Samotni przedstawiciele warszawskiej indie-folk sceny pod koniec stycznia 2010 zaprezentowali swoją debiutancką EP-kę. Od listopada, Paula i Karol grają w rozszerzonym składzie, wraz z odpowiedzialnym za ostatnie nagrania grupy Igorem Nikiforowem (członkiem zespołu Stwory Wodne), który wzbogacił dotychczasowe instrumentarium duetu (gitara, skrzypce, glockenspeil) o melodykę, harmonium i perkusję. Słuchacze otrzymają solidną dawkę niezależnego popu, w ciekawych aranżacjach z pogranicza alt country i miejskiego folku.