M.I.A.

M.I.A.
Electro Grime Hip-Hop
Kraj:
Wielka Brytania

Album artystki z 2007 roku został wspaniale przyjęty na całym świecie. Magazyn „Rolling Stone” uznał płytę „Kala” za najlepszy album roku, a M.I.A. pokonała w rankingu takich artystów jak Radiohead, LCD Soundsystem, Jay-Z i Bruce Springsteen. Prestiżowy portal muzyczny Pitchfork umieścił single „Boyz” i „Paper Planes” w czołówce podsumowania 100 najlepszych utworów ubiegłego roku.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Tak nowoczesnej i radykalnej w przekazie world music nigdy wcześniej nie było. Jeden z dziennikarzy opisując teksty na nowej płycie stwierdził, że słuchanie M.I.A. jest jak oglądanie 400 kanałów informacyjnych na raz.

 

Naprawdę nazywa się Mathangi „Maya” Arulpragasam. Korzenie artystki tkwią na Sri Lance. Jej ojciec był czynnie zaangażowany w ruch Tamilskich Tygrysów, a pozostawiona przez niego rodzina musiała radzić sobie dzieląc los emigrantów. Razem z matką i rodzeństwem trafiła do Londynu.

 

Początkowo interesowała ją grafika, artystka skończyła nawet renomowany Central Saint Martins College Of Art and Design. Charakterystyczny wielobarwny, kolażowy styl towarzyszy teraz jej teledyskom. Prace artystki (tworzącej pod pseudonimem M.I.A.) zostały zauważone przez zespół Elastica. Podczas amerykańskiej trasy zespołu Maya zainteresowała się tworzeniem muzyki. Podobno pierwszych wskazówek udzielała jej sama Peaches.

 

Artystką natychmiast zainteresowała się wytwórnia XL, mająca w swoim katalogu płyty takich gwiazd jak Basement Jaxx, Dizzee Rascal, czy The Prodigy. W 2005 roku premierę miał debiutancki album M.I.A. pt. „Arular”, zdobywając pochlebne opinie dotyczące niezwykle wyrazistego materiału.

 

Teksty poruszające niełatwe tematy takie jak bieda, przynależność narodowa, emigracja, wojny, stosunki społeczne, rewolucja, terroryzm i polityka, wyśpiewywane charakterystycznym wysokim głosem na tle niezwykłej muzyki łączącej elementy etniczne z hiphopem, grime, dancehall i electro zrobiły olbrzymie wrażenie na słuchaczach. Wśród nich znaleźli się tacy ludzie jak Missy Elliot, Timbaland czy Beastie Boys.

 

Dzięki „Arular” i pochodzącym z niej singlom „Galang” oraz „Bucky Done Gun” artystka zdobyła nominację do Mercury Music Prize. Została też artystką roku 2005 magazynu „Spin”.

 

M.I.A. nie spoczęła jednak na laurach, natychmiast biorąc się do pracy nad nowym albumem pt. „Kala”. Pierwotnie producentem albumu miał zostać wspomniany już mistrz konsolety Timbaland, ale skończyło się na nagraniu tylko jednego wspólnego utworu.

 

Towarzyszem muzycznych podróży i głównym producentem został Dave Taylor, znany publiczności klubowej pod pseudonimami Solid Groove i Switch. Artyści podczas prac nad płytą odwiedzili Indie, Liberię, Trynidad, Jamajkę i Australię zbierając dźwięki do wykorzystania w podkładach muzycznych. Dzięki temu powstał świetny, niezwykle wyrazisty album, będący tematycznym i muzycznym kolażem wielu kultur

 

Twórczość M.I.A. w pełni można docenić jedynie podczas koncertów, kiedy energia zawarta w utworach eksploduje na scenie.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →