Alec Sun Drae

Alec Sun Drae
Downtempo Electronic House
Kraj:
Polska
Miasto:
Gdańsk
Wytwórnie:

Alec Sun Drae zaczeła śpiewać na długo zanim zaczeła mówic. Tak przynajmniej twierdzi jej mama. Jej pierwszym publicznym występem był koncert chóru koscielnego, którego założycielem i dyrygentem był Józef Możdzer, ojciec słynnego jazzowego pianisty Leszka Możdzera, który w tym czasie również był członkiem chóru. Tak rozpoczeła się jej przygoda z muzyką, która w póżniejszym okresie przerodziła się w pasję.

Po rozwiązaniu chóru, co nastąpiło 4 lata póżniej, Alec Sun Dra brała udział w każdym konkursie muzycznym, o jakim tylko usłyszała zawsze zajmując pierwsze miejsce. To utwierdziło ją w przekonaniu, iż powinna zajmować się muzyką.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Mając lat 18 została główną wokalistką trójmiejskiej formacji reggae Rooty Speech, niedługo potem dołączyła do niej siostra Monika Kur, która śpiewała w chórkach. Po ponad trzech latach śpiewania w grupie siostry zostały zwerbowane do kolejnej grupy, tym razem była to funkowa formacja Vo.Kool.Ski. To właśnie z Vo.Kool.Skim Alec Sun Drae nagrała na krótko przed wyjazdem do Londynu cover słynnego utworu z lat . ‘Jesteś Lekiem Na Całe Zło’. Oryginał blisko 20 lat temu zaśpiewała Krystyna Prońko, ale to właśnie wersja Alec Sun Drae w roku 2001 podbiła radiowe listy przebojów. Utwór w błyskawicznym tempie znalazł się na drugim miejscu radiowej listy radia RMF.FM bijąc takie utwory jak słynny Can’t get You Out Of Mu Head zaśpiewany przez Kylie Minogue czy Michaela Jacksona ‘You Rock My World’. Za sprawą poularności utworu zespoł Vo.Kool.Ski został porównany do Fugees a Alec Sun Drae okrzyknięto polską Lauryn Hill. Dwa lata później utwór nadal jest regularnie grywany przez polskie rozgłośnie radiowe.

W trakcie współpracy z zespołem Vo.Kool.Ski Alec Sun drae wzieła udział w licznych projektach muzycznych. Trójmiejski producent MarcinHa napisła wspólnie z Alec Sun Drae muzykę do spektaklu Kvetch wystawionego na deskach sceny kameralnej Teatru Wybrzeże. W marcu 2001 ich utwór Milkshake ukazał sie na składance ‘Pepsifaza’ a także w roku 2002 na składance ‘Klubokawiarnia’

Alec Sun Drae została rownież zaproszona do gościnnego zaśpiewania jednego z utworów napisanych przez Noska z zespołu Blenders. Jednak podczas sesji nagraniowej do wyżej wymieninego utworu Alec Sun Drae napisała własne słowa i własną linie melodyczną. I tak powstał utwór ‘Life’, który tak spodobał się reszcie zespołu iź został zamieszczony na ich plycie zatytułowanej ‘Kuciland’. Płyta została wydana w sierpniu 2001.

Wypad na miasto w styczniową zimną noc roku 2001 nieoczekiwanie zaowocował współpracą z DJ Doodą, który jest jedną z czołowych postaci na Polskiej Scenie Housowej. Alec Sun Drae wraz z siostrą Moniką wybrała się do klubu Sfinks na imprezę której gościem specjalnym był pochodzącym z Londynu DJ I producent Ed Case. Przyjechał on do Polski wraz z MC Spee I sweetie Irie by promować ich album ‘Coming Of The Distant Storm’. Alec Sun Drae została za sparwą interwencji siostry zaproszona na scenę by zaśpiewać z ekipą z Londynu. Jej występ tak bardzo spodobał się włascicielom klubu, iż zaproponowano jej rezydenture jako śpiewającą MC. Alec Sun Drae połączyła siły z DJ Doodą I reszta jest już historią. Razem zjeździli cała Polskę, występując w najlepszych klubach I na największych imprezach housowych w kraju. DJ Dooda vs Alec Sun Drae są uznawani za pionierow tego typu soundsystemów i ich wystętpy nadal cieszą się ogromną popularnością. Dlatego właśnie pomimo przeprowadzki do Londynu Alec Sun Drae często gości w kraju by wystąpić w takich klubach jak Platinium, Hotl, Lemoniada, Sfinks, Utopia, Organza itd.

Imprezy na których miała okazję zaśpiewać to: Love Parade, Spike House Party, Impreza inauguracyjna MTV Polska, impreza towarzysząca MTV Music Awards w Lodzi. W Lutym 2003 jako pierwsza w historii została zaproszona do wystąpienia na ceremonii rozdania nagród Magazynu Film ‘Zlote Kaczki’, która miała miejsce w Warszawie.

Alec Sun Drae ma również na koncie współpracę z Dj Envee. To właśnie po jednym z występów z DJ Doodą zaproponowano jej wspólne napisanie utworu. Tak powsla ‘Say U Don’t’, utwór utrzymany w stylistyce gatunku broken beats. ‘Say U Don’t’ został zamieszczony na debiutanckiej płycie Envee’go zatytuowanej Envee I Niewinni Czarodzieje, która ukazała się na polskim rynku w lecie 2003.

PPo przeprowadzce do Londynu w roku 2001 Alec Sun Drae została zaproszona do współpracy przez londyńskiego DJ I producenta Gerona. Wspolnie napisali utwór ‘Smith’ a jej wokalowe loopy zostały wykorzystane w kolejnym utworze pt ‘Chime’. Obydwa utwory zostały zamieszczone na debiutanckim krążku Gerona feat Alec Sun Drae wydanym przez londyńska wytwórnie nagrań Jerona Fruits I otrzymały bardzo dobre recenzje w takich magazynach muzycznych jak Knowledge, I-DJ czy Muzik. To właśnie wokale Alec Sun Drae zostały uznane za najsilniejszym elementem w w.w. utworach a sama Alec Sun Drae została porównana do słynnej formacji Kosheen. Videoklip do utworu ‘Smith’ został wyemitowany w trakcie Konferencji Muzycznej w Miami a także w telewizji drum’n’bassowej Drum’n’BassArena.

Rok 2006 byl szczegolnie wazny. To wlasnie w tym roku Alec napisala wraz z legendarnym NowoJorskim producentem I Djem Erikiem Kupper utwor ‘Free’, ktory ukazal sie na kultowej juz skladance Tokyo Disco, wydanej przez Fierce Angels. W.w. wytwornia zostala zalozona przez slynnego DJa Marka Doyle, ktory byl pomyslodawca wydawnictwa Hed Kandi. ‘Free’ tak spodobal sie Markowi ze jest zawsze gwodziem programu jego setow a sam artysta typuje ten utwor jako przyszly klubowy hicio

Alec Sun Drae jest obecnie jedna z najbardziej popularnych wokalistek na Londynskiej scenie muzyki House, dzieki czemu jest rozchwytywana przez miedzynarodowych producentow. Wlasnie podpislala kontrakt publishingowy z  brytyjska firma 23rd Precint , ktora jest odlamem slynnej Notting Hill Music Group, ktorej klientami sa takie slawy jak Will Smith, Nelly, Beyonce, Pussycat Dolls, Britney Spears, Eminem, DMX, Puff Daddy, The Whispers, Boy George, Ne-Yo, Shalamar, Nas, 2Pac, Snoop Dogg, Lemar, The Jacksons, Destiny’s Child, Usher, T.I., Steve Winwood, XTC, Ian Brown, Madonna, Busta Rhymes, Christina Aguilera, Michael Jackson, Brandy, Whitney Houston, Mariah Carey, Jay Z, New Order, Prince, Paul Weller, Otis Redding, The Prodigy, Bow Wow, Kelly Rowland, Jennifer Lopez.

Artystka obecnie wspolpracuje ze slynnym producentem i DJem z Chicago- Markiem Pichiotti, zalozycielem Blueplate Records, ktory wspolpracowal z takimi slawami jak Kylie Minogue czy Enrique Iglesias. Ostatnio londynski magazyn I-DJ uplasowal go na 30 miescu listy najlepszych remikserow wszechczasow.

Alec Sun Drae wspolpracuje tez znastepujacymi slynnymi producentami/ Djami: Mark Knight (Toolroom Records), Funkagenda (Toolrooom Records), Groove Invaderz (Double Shock Recordings), Bassmonkeys (Fierce Angels), Audiofreaks aka Soulshaker, Playmaker (znany szwedzki producent, remixer utwor Stonebridge), Pagany (Distar Records, Wlochy) a takze naszym krajowym tandemem producenckim Wet Fingers.

Alec to nie tylko wspaniala autorka tekstow I muzyki, ale takze niesamowita artystka sceniczna, ktora podczas wystepow na zywo  tryska energia niczym wulkan. Porownywano ja juz do Arethy Franklin, Kosheen czy nawet Lauren Hill, ale sama artystka unikana porownan I i określa swój styl jako soulowa, eklektyczna mieszanka różnych gatunków muzycznych.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →