FŁ4K: Babadag | Daniel Spaleniak & Friends

Koncerty
FŁ4K: Babadag | Daniel Spaleniak & Friends

Piątek, 13 września 2019
godz: 19:30

Art_Inkubator

ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Dwa koncerty – podwójne spotkanie z muzyką

BABADAG/STUDNIA
Sutartinės – prastare litewskie kanony, o niezwykłej muzycznej strukturze i w nowoczesnych interpretacjach, wypełnią występ Babadag, jednej z najciekawszych polskich formacji niezależnych. A potem w nieco inne muzyczne rejony zabierze nas cieszący się międzynarodową sławą Daniel Spaleniak, który z zaproszonymi gośćmi: Mela Koteluk, Misia Furtak, hania rani czy Kasią Kowalczyk (z Coals) zagra najlepsze utwory ze swoich czterech płyt.

Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej. Od początku grupa ma jasny cel: tworzenie i granie tzw. muzyki organicznej, czyli wypływającej z ciała, a nie z intelektu, granej z wykorzystaniem akustycznych instrumentów, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. W efekcie muzyka Babadag stare zszywa z nowym, wyrasta z doświadczenia przebywania w naturze, z prób jej zrozumienia.

W 2012 zespół wydał doskonale przyjętą, pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu „Babadag”. W 2019 roku grupa wróciła z nowym, arcyciekawym repertuarem. Jej mieszkająca na Suwalszczyźnie liderka daje w nim ujście swojej fascynacji bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy. Sięgnęła po sutartinės – wykonywane przez kobiety, litewskie stare pieśni wielogłosowe. Wykonuje je wraz z trzema wokalistkami z Wilna, siostrami Kriščiūnaitė: Lauksminą, Ramintą i Dominyką, które sutartinės śpiewają od najmłodszych lat. Zespół tworzą ponadto uznani muzycy: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow.

13.09, g. 19.30 | ŠULINYS / STUDNIA, koncert zespołu Babadag | Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

DANIEL SPALENIAK & FRIENDS

Daniel Spaleniak to 26-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory jak „Dear love of mine”, „Why” czy „Back Home” można usłyszeć dziś w tak popularnych produkcjach filmowych i telewizyjnych jak: „Ozark” (Netflix), „Elementary” (CBS), „Good Behavior” (TNT), „The Path” (Hulu).

Ostatni, czwarty już album artysty – „Burning Sea”, wydany w 2019 roku jest zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach. Oprócz tego Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.

W czasie koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć materiał ze wszystkich czterech albumów artysty w zupełnie nowej odsłonie. Wspólnie z tak wspaniałymi gośćmi jak Mela Koteluk, Misia Furtak, Kasia Kowalczyk z Coals czy hania rani, wykonane zostaną nowe, wyjątkowe aranżacje utworów z płyt „Dreamers”, „Back Home”, „Burning Sea” i nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 „Life is somewhere else”. – Na koncercie zostanie zaprezentowany materiał z moich płyt, łącznie z kompozycjami filmowymi oraz utworami dotąd nieopublikowanymi – zdradza Daniel Spaleniak.

13.09, g. 21.00 | Łódź on Fire – Daniel Spaleniak & Friends, koncert | Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3Sprawdź inne wydarzenia @ Łódź

FŁ4K: Babadag | Daniel Spaleniak & Friends Łódź

Julia Marcell – Skull Echo

Cz, 12 marca 2020
godz: 20:00

od 55 PLN
FŁ4K: Babadag | Daniel Spaleniak & Friends Łódź

KARAŚ/ROGUCKI – Łódź

Cz, 02 kwietnia 2020
godz: 19:00

od od 60 PLN