Zawód: wokalistka

News

Jak często rozmyślamy o wokalistkach, których głosy pojawiły się w naszych ulubionych produkcjach? Z reguły pozostają one dla nas anonimowe. Dziś postanowiliśmy przybliżyć sylwetki kilku z nich.

Ciężko byłoby je wszystkie policzyć. Jeszcze ciężej byłoby o nich wszystkich opowiedzieć. Nie próbowaliśmy nawet wybrać tych najważniejszych. Pozwalamy wyjść z cienia tylko niektórym, aby pokazać, że dla jednych współpraca z producentami była pierwszym poważnym projektem muzycznym, dla drugich oznaczała poważny zwrot w karierze, inne miały już dawno ugruntowaną pozycję w świecie muzyki, a wiele z nich na co dzień tworzy muzykę zupełnie odmienną od elektronicznej.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Martina Topley Bird

„Rip the cage out of your chest, let the chaos rule the rest” śpiewa Martina Topley Bird na najnowszym albumie Massive Attack „Heligoland”. Piosenkarka wystąpiła gościnnie w dwóch utworach: „Psyche” i „Babel”. Topley Bird jest uznaną piosenkarką, która ma na swoim koncie dwa świetne solowe albumy i współpracę z takimi muzykami jak: Diplo, Damon Albarn czy producentem Danger Mouse. A wszystko zaczęło się ponad 17 lat temu. I mówiąc wszystko, mamy na myśli karierę Topley Bird, karierę Trickiego i początek trip hopu. Szesnastoletnia wtedy Martina nuciła piosenkę siedząc na murku, kiedy akurat wtedy przechodził obok niej Tricky. Był to początek przyjaźni, następnie związku, ale przede wszystkim wspaniałej muzycznej współpracy. Topley Bird brała udział w nagraniu czterech pierwszych albumów Trickiego, właściwie pozostając w jego cieniu, aż do rozpoczęcia solowej kariery.

 

„Na początku, szczególnie pracując z Trickim, wszystko było trochę zbyt proste. Teraz na prawdę czuję, że to co robię jest częścią mnie i dlatego jestem z tym bardzo związana.” wyznaje Martina.

 

Również dla Fran Peony, współpraca z Oliverem Koletzkim była pierwszym poważnym muzycznym projektem. Po sukcesie utworu „Hypnotized”, artyści postanowili nagrać wspólny album, którego premiera planowana jest na wrzesień 2010.

 

Ane Trolle

Gdy Ane Trolle pojawiła się w utworze „Moan” Trentmollera, jej kariera na duńskiej scenie muzycznej właśnie nabierała rozpędu. Przez wiele lat była 'freestylową’ piosenkarką, aktywnie wspomagając djów na undergroundowych imprezach.  Popularność przyszła wraz z utworem „Sweet Dog”, nagranym na zdezelowanym mikrofonie w domu przyjaciela piosenkarki. Świat usłyszał o niej dzięki współpracy z Trentemollerem. Dziś Trolle przede wszystkim skupia się na projekcie Trolle/Siebenhaar.

 

Z pewnością Dennis Ferrer bardzo pomógł w karierze muzycznej Mii Tutavilli aka Miavox, która wystąpiła gościnnie w utworze „Touched the sky”. Zanim swoim wokalem podbiła klubowe parkiety, artystka przez lata szukała własnego stylu udzielając się w wielu projektach jazzowych, odkrywając brzmienia bossa novy, czy flirtując z muzyką eksperymentalną.

 

 

„Alive alone”, „One too many mornings”, „Where do I begin”, „The state we’re in” – to tytuły utworów The Chemical Brothers, w których swojego głosu użyczyła Beth Orton. Artystka przygodę z muzyką zaczęła na początku lat 90-tych i współtworząc jeden z pierwszych hitów brytyjskiego duetu, miała już na swoim koncie kilka solowych sukcesów. Na początku kariery w swojej muzyce łączyła elementy elektroniki i folku, jednak wraz z płytą „Comfort of strangers” eksperymenty ustąpiły miejsca minimalistycznemu stylowi „deszczowych piosenek”. Jej muzykę mogliśmy również usłyszeć w popularnych amerykańskich serialach, takich jak „Felicity” czy „Dawson’s Creek”.

 

Zdarza się, że zamiast zapraszać wokalistki do studia, producenci biorą na warsztat ich gotowe utwory. M.A.N.D.Y & Booka Shade jakiś czas temu zmiażdżyli parkiety kawałkiem „O Superman”. Być może nie każdy wie, że tajemniczy głos należy do amerykańskiej piosenkarki eksperymentalnej i artystki performance, żony Lou Reeda – Laurie Anderson. W swoich projektach artystystycznych  pozostaje one bacznym obserwatorem amerykańskiego społeczeństwa, a uznanie w świecie muzyki przyniósł jej wspomniany wyżej numer „O Superman” z 1981 roku oraz „Language is a virus”. W tym roku, po 10 latach przerwy, wraca na scenę  albumem „Homeland”, na którym wyraża swojej niezadowolenie z polityki prowadzonej przez USA.

 

Laurie Anderson

Producenci często czerpią inspirację z muzyki ludowej i tradycyjnej. Violeta Parra była chilijską aktywistką oraz piosenkarką folkową. W latach 50-tych i 60-tych miała ogromny wpływ na rozwój gatunku muzycznego o wydźwięku politycznym 'Nueva cancion’, dzięki czemu stała się znana poza granicami Chile. Jej głos zafascynował Ricardo Villalobosa („Santiago Penando Estás”) oraz Stimminga („Una pena”).

 

Zapraszamy Was do przesłuchania kilku utworów, o których piszemy w powyższym tekście.

 


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →