ZAiKS bierze na celownik YouTube, Facebook i SoundCloud

News

Według stowarzyszenia, rynek muzyki online dzieli się na dwie grupy, a jedna z nich niesłusznie nie jest zobowiązana do opłacania tantiem.

W ubiegłym tygodniu ZAiKS zorganizował konferencję prasową, na której stowarzyszenie pochwaliło się wynikiem wpływów z tantiem za rok 2016. „W roku ubiegłym padł rekord co do kwoty jaką ZAiKS przekazał twórcom. Wpływy z inkasa ogółem wyniosły 346 216 569 zł” – mówił Piotr Wąsaty, dyrektor finansowy ZAiKS.

Ta kwota jednak mogłaby być o wiele większa. ZAiKS podczas konferencji podzielił rynek muzyki online na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy najpopularniejsze serwisy, takie jak YouTube, Facebook i SoundCloud, „które nie są zobowiązane do wypłat twórcom wynagrodzeń, ponieważ, jak przekonują, pełnią jedynie rolę technicznych pośredników”, a druga to, m.in. Spotify, Deezer, Netflix, która jest zobligowana do opłat. To sytuacja, według której „rywalizując bezpośrednio z pozostałymi dostawcami, mają do czynienia z nieuczciwymi i nieefektywnymi warunkami panującymi na rynku”
ZAiKS chce zmiany przepisów obowiązujących w Uni Europejskiej, by serwisy jak YouTube, Facebook czy SoundCloud ponosiły odpowiedzialność za wszystkie utwory umieszczane na ich platformach. Ma to na celu zwiększenie wpływów dla artystów i zrównoważenie rynku muzyki online. Według ZAiKS-u, każdy ma na tym skorzystać.
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →