XXANAXX – Disappear EP

6 665
Recenzje

Info

Data wydania:
2013/09/18
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:
Z ciekawym wydawnictwem debiutującego projektu wychodzi do nas label (a jakże) U Know Me Records. Brzmienia, które proponuje są czymś nowym w katalogu generalnie ukierunkowanej na połamany bit wytwórni. Mowa o duecie XXANAXX, w skład którego wchodzą Michał Wasilewski i Klaudia Szafrańska – niegdyś uczestniczka X-Factora. Celowo podkreślam ten fakt, bo mogę z niekrytą satysfakcją napisać, że udział w mocno komercyjnie ukierunkowanym przedsięwzięciu, skończył się dla Klaudii współtworzeniem najciekawszego projektu roku 2013. Owoce zawiązania tej kooperacji są co najmniej zadowalające.
XXANAXX to delikatna muzyka tkana z subtelnej ambientowej przestrzeni i kojącego analogowym ciepłem bitu. Gdzieś majaczy się łatka witch house, ale mniej tu łapania zawiasów, więcej wzruszeń, a zdecydowanie zmysłowości, którą EPka epatuje w każdej sekundzie. Proste teksty (czasem to wręcz kilka wersów) śpiewane przyjemnym głosem Klaudii idealnie układają się na onirycznych kompozycjach Michała.  Apogeum duet osiąga w najlepszym na wydawnictwie numerze – ‘Got U Under’, gdzie ciekawa, minimalistyczna klawiszowa aranżacja spotyka się z płynącym lekkim bitem opartym na mocno zaznaczonych snapach (nie zauważycie, kiedy sami zaczniecie pstrykać palcami).
Całość uzupełnia zestaw remiksów, które w tym wypadku mogłyby wręcz stanowić odrębny indeks w katalogu wytwórni. Ze zwiewnych, melodyjnych piosenek, remikserzy stworzyli parkietowe bangery. Broken beat przewija się w nich z housem, szorstkimi syntezatorami, szybkim rytmem pianina (brawo Envee!) i nowoczesnymi, modnymi glitchami (Spisek Jednego – świetna robota). Słowem, na jednym winylu dostajemy dwa albumy. Oba na różne okazje, ale ich wspólnym mianownikiem jest wysoka jakość. A ja z niecierpliwością czekam na longplay’a od XXANAXX.
Tekst: Paweł Wójcicki

Tracklista

1. Disappear
2. Broken Hope
3. Got U Under
4. Broken Hope (XXXY Remix)
5. Disappear (Envee Remix)
6. Got U Under (Spisek Jednego Remix)