Wyprzedaż goni wyprzedaż. U Brytyjczyków wiatr znowu zawiał inaczej

News
Brytyjskie festiwale

Organizatorzy festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii mogą pochwalić się rekordową sprzedażą biletów. To pokłosie ogłoszonego przez Borisa Johnsona planu odblokowania kraju, w ramach programu szczepień w czterech etapach.

Z prawdziwym rollercoasterem informacyjno-decyzyjnym zmagają się w ostatnich miesiącach Brytyjczycy. Jeszcze niedawno artystom i muzykom proponowano zmianę zawodu, później gruchnęła wiadomość możliwym upadku blisko 80 procent klubów nocnych. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że ratunkiem dla tamtejszych klubów mogą okazać się szybkie testy covidowe. W ostatnich dniach wiatr nad Tamizą ponownie zawiał w inną stronę, przynosząc kolejne nowe informacje.

Wielka Brytania - Fot. Getty Images

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Getty Images

Brytyjskie festiwale jeszcze w tym roku?

Dyrektor generalny UK Music zareagował na zaproponowany przez Borisa Johnsona 4-etapowy program zniesienia ograniczeń i ponownego otwarcia klubów. W swoim oświadczeniu Njoku-Goodwin z zadowoleniem przyjął zapowiedź brytyjskiego premiera, że jeśli przypadki będą nadal spadać, kluby nocne i festiwale będą mogły ponownie się otworzyć, jednak najwcześniej 21 czerwca:

To fantastyczna wiadomość dla kilkuset tysięcy osób pracujących w przemyśle muzycznym i milionów fanów muzyki. Dzieli nas zaledwie kilka miesięcy od tego, aby muzyka na żywo ponownie wróciła tam, gdzie jej miejsce. Będziemy teraz kontynuować współpracę z rządem nad programami pilotażowymi, aby zapewnić bezpieczne, spójne i skuteczne podejście do przywrócenia branży w naszych społecznościach tak szybko, jak to tylko możliwe.

Rządowy plan działania wywołał w zeszłym tygodniu 600 procentowy wzrost ruchu na Ticketmaster. Dyrektor jednego z największych brytyjskich bileterów, Andrew Parsons, nie krył z związku z tym zadowolenia:

Mieliśmy około 2 milionów fanów na naszej stronie i pół miliona wizyt w tzw. Ticketmaster Festival Finder. To tydzień niepodobny do żadnego innego, którego doświadczyliśmy w tym okresie w latach poprzednich. Potężne zapotrzebowanie na powrót do wydarzeń na żywo jest niezaprzeczalne. Fani są gotowi, aby nadrobić stracony czas. Wspaniała wiadomość.

Fot. Jordan Nicholson brytyjskie festiwale

Fot. Jordan Nicholson

Niepewność w cieniu entuzjazmu

Pomimo entuzjazmu, wśród organizatorów panuje zaniepokojenie. Możliwość odwołania w ostatniej chwili wydarzeń jest wciąż realna, ponieważ nadchodzące miesiące nie dają stu procentowej pewności ich realizacji. Podobnie, jak w przypadku Holandii, również Brytyjczycy wzywają do stworzenia wspieranego przez rząd programu ubezpieczeniowego, aby w razie konieczności zmiany planów, nie byli oni w jakikolwiek sposób stratni. Festiwal Field Day w Londynie ogłosił, że został wyprzedany w ubiegły czwartek:

Wow! Bilety na Field Day 2021 zostały wyprzedane. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy kupili wejściówki!

Z kolei zaplanowane na sierpień festiwale Leeds i Reading wprowadziły system kolejkowy ze względu na zbyt duże zainteresowanie. Sacha Lord, współzałożyciel festiwalu Parklife i Warehouse Project, a także doradca ds. gospodarki nocnej dla Greater Manchester, nie krył obaw związanych ze środowym ogłoszeniem budżetu przez kanclerza Rishiego Sunaka, przeznaczonego na odmrożenie gospodarki:

Pójdźmy w ślady innych krajów, gdzie istnieje polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej. Nie oczekujemy darmowej jałmużny. Organizacja festiwalu bez ubezpieczenia jest bardzo trudna. Poniekąd, dlatego Glastonbury zostało odwołane. Nadchodząca środa jest najbardziej krytycznym dniem w mojej 26-letniej karierze. Dla całej branży będzie to make or break. Potrzebujemy nadziei.

Organizatorzy jednogłośnie stwierdzają, że dystansowanie się społeczne będzie niemożliwe na imprezach na dużą skalę. Zapewniają przy tym jednak, że zgodzą się oni na wszelkie środki zasugerowane przez rząd, tym szybkie szczepienia. Boris Johnson stwierdził, że wszyscy dorośli w Wielkiej Brytanii otrzymają pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 do końca lipca. Czy to światełko w tunelu dla brytyjskiej branży? Czas pokaże.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →