Wszystkiego najlepszego, Björk! 5 niezapomnianych utworów magicznej artystki

Fot. Materiały promocyjne
News
Björk - tam, gdzie nie dotarł nikt inny

Dziś, 21 listopada, świętujemy 56. urodziny islandzkiej wokalistki, autorki tekstów, kompozytorki i producentki. Przy tej okazji przypominamy 5 najważniejszych utworów Björk, które powstały w ciągu trzech ostatnich dekad.

Björk – tam, gdzie nie dotarł nikt inny

Björk to artystka totalna, szalenie oryginalna, wszechstronna i po prostu jedyna w swoim rodzaju. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Od niemal 30 lat czaruje nas swoją muzyką, która dojrzewała wraz z rozwojem życiowym i duchowym Islandki. Björk to kobieta-kameleona, która z każdą płytą zabiera nas w nowe, fascynujące miejsca, tam, gdzie nie zabrałby nas nikt inny. Potrafi być na wskroś nowoczesna, awangardowa, ale też klasycznie poetycka. Pełna złości, krzyczącą, ale i delikatna, zmysłowa, szepcząca. Odnajduje się zarówno w elektronice, jak i w popie czy muzyce eksperymentalnej. Przypomnijmy sobie jej najbardziej znaczące utwory.

Björk – 5 najważniejszych utworów

Big Time Sensuality  (1993,  album: Debut)

Czwarty singiel z debiutanckiego albumu solowego Björk, który pomógł jej podbić Stanu Zjednoczone. Kawałek wdrapał się na 1. miejsce na liście Dance Club Songs, 5. miejsce na liście Alternative Songs oraz 88. miejsce na liście Hot 100. W towarzyszącym utworowi teledysk nad wyraz urocza, pełna życia młodziutka Björk przemierza ulice Nowego Jorku na pace ciężarówki.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

All is Full of Love (1997, album: Homogenic)

Wyreżyserowany przez Chrisa Cunninghama (Madonna Frozen) teledysk, w którym Björk występuje w roli w robota, zdobył dwie nagrody MTV Video Music Awards za przełomowy teledysk i najlepsze efekty specjalne. Klip był również nominowany do nagrody Grammy. Sama piosenka zajęła 8 pozycję na liście sprzedaży singli tanecznych w USA.

Jóga (1997, album: Homogenic)

Epicka i powalająca na kolana demonstracja wokalnych możliwości Björk. Bogato orkiestrowana, napędzana industrialnym beatem Jóga to po prostu utwór doskonały, kipiący emocjami, który wyprzedał swój czas i ówczesne trendy.

Pagan Poetry (2001, album: Vespertine)

Jeden z absolutnych klasyków Björk. Zmysłowy, ale jednocześnie eteryczny, zanurzony w cyfrowych technologiach, ale też pełen analogowych wtrętów. Jest w nim chłód, ale również erotyzm, zmysłowość. Pagan Poetry to prawdziwa próba geniuszu Björk. Dochodzi do tego jeszcze odważny teledysk, w którym Islandka obnaża swoje piersi.

Crystalline (2011, album: Biophilia)

Biophilia nie jest album łatwym. To właśnie od niego Björk wkroczyła na drogę totalnego eksperymentu, przesuwania granic i nie przejmowania się oczekiwaniami fanów. Crystalline wydaje się być najbardziej przystępnym utworem z płyty, ale też najbardziej urzekającym. Współgranie syntetycznej perkusji, dzwonków i szklistych faktur z pojawiającym się na końcu dubstepową nawałnicą sprawdza się znakomicie i zostaje w głowie na naprawdę długo.

 

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →