Wspominamy Oskara Salę, ojca chrzestnego muzyki elektronicznej

Kultura News

18 lipca 2022 Google upamiętniło niemieckiego kompozytora Oskara Salę z okazji 122. rocznicy jego urodzin. Przypomnimy sobie, kim był jeden z pionierów muzyki elektronicznej.

Oskar Sala – prestidigitator dźwięku

Oskar Sala urodził się w niemieckim Greiz w 1910 roku. W wieku 19 lat przeniósł się do Berlina, aby studiować grę na fortepianie i kompozycję w Konserwatorium Berlińskim. Jego nauczyciel kompozycji Paul Hindemith zapoznał go z Friedrichem Trautweinem, twórcą prototypowego syntezatora – Trautonium. Instrument ten wytwarzał różne dźwięki i hałasy, naciskając drut rezystora na metalową szynę. Pozbawiony był klawiatury i umożliwiał bezstopniową, płynną syntezę wysokości dźwięku. Syntezator został przedstawiony publicznie w roku 1930 wykonaniem utworu Paula Hindemitha Triostück für drei Trautonien. W czasach II wojny światowej, w 1943 roku Sala stworzył muzykę do pierwszego w historii niemieckiej kinematografii kolorowego filmu animowanego Armer Hansi. Jego gra na trautonium nadała małemu kanarkowi w kreskówce śpiewny głos – był to pierwszy raz, kiedy w tym gatunku została użyta muzyka elektroniczna. Sala był dwukrotnie powoływany do Wermachtu. Po szkoleniu, kiedy mógł już wrócić do grania, został wysłany w 1944 roku do Prus Wschodnich, gdzie doświadczył obrażeń na froncie. Według jego oświadczeń był jedyną osobą z kompanii, której udało się ujść z życiem.

Electrische piano: Trautonium (1941)

W 1952 roku Sala stworzył własną wersję instrumentu, Mixtur-Trautonium, oraz pracował nad ich kolejnymi wersjami: Volkstrautonium, Rundfunktrautonium i przenośnym modelem Konzerttrautonium. Promował swój instrument, odbywając trasy koncertowe po Europie Zachodniej i wykonując specjalnie skomponowane utwory Paula Hindemitha, Richarda Straussa i Artura Honeggera.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Skomponował kilka płyt, wykonał wiele koncertów i stworzył ścieżki dźwiękowe do radia, telewizji, reklam i filmów, m.in. do Rosemary Rolfa Thielego, The Indian Tomb Fritza Langa czy do legendarnego filmu Alfreda HitchcockaPtaki.

Ptaki – The Best of

Pozostał aktywny aż do śmierci w 2002 roku. Jego ostatni instrument, dwugłosowe Mixturtrautonium, zbudowane już na półprzewodnikach, znajduje się w Berlińskim Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Oskar Sala – Elektronische Impressionen

Więcej muzyki, filmów oraz wywiadów z Oskarem Salą znajdziecie na kanale Trautonist. Zobaczcie też specjalną prezentację na Google Arts & Culture.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →